E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Proběhlo finále Zeměpisné olympiády a vítězové letí do Číny a do Japonska

Na počátku tohoto týdne si své 18. celostátní kolo prožila na naší fakultě Zeměpisná olympiáda. V kategoriích C a D se finálového klání zúčastnilo celkově 51 soutěžících. Vítězové, kteří splňují věkový limit, se podívají na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi IESO v Mie v Japonsku.

 

V letošním 18. ročníku Zeměpisné olympiády provázely soutěžící již od okresního kola úlohy s tematikou sněhu, sjezdových tratí a lyžařských středisek. V celostátním kole 18. 4. se pak finalisté vypravili přímo do Ski areálu Chotouň u Prahy, aby se přesvědčili o tom, že geografický pohled je při plánování realizace takového podnikatelského záměru nezbytný. Na místě vybírali vhodné místo pro výstavbu hotelu pro návštěvníky ski areálu nebo měřili sklon sjezdové trati pomocí teodolitu. Dále museli početně doložit, zda voda z místního potoka postačí na technické zasněžení sjezdovky, a prokázat dovednost měření průtoku. Druhý den probíhala soutěž již přímo na akademické půdě Geografické sekce Přírodovědecká fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde byly pro soutěžící připraveny testy práce s atlasem, geografických znalostí a multimediální test, ve kterém měli například podle zvuku rozeznat sopečnou erupci od prudké bouře.

 

Soutěžící píší na Albertově test dovednosti práce s atlasem.  Foto: Jan Hátle

 

Na Albertov se sjelo z celého Česka padesát jedna nejúspěšnějších řešitelů krajského kola. Mezi nimi pak medailové pozice vybojovali:

 

v kategorii C (12–15 let):

1. Jakub Strašlipka (Gymn. F. X. Šaldy, p. o., Liberec),

2. Lukáš Pulec (Gymnázium Cheb)

3. Martin Procházka (Gymnázium Dr. Josefa Pekaře, Mladá Boleslav)

Spolu se 4. soutěžícím v pořadí, Vojtěchem Turlandem (Gymnázium a ZUŠ Riegrova, Šlapanice) mají možnost se zúčastnit Letní geografické školy Zeměpisné olympiády 28. – 31. 7. v Chotěboři (okres Havlíčkův Brod).

 

v kategorii D (16–19 let):

1. Václav Táborský (Gymnázium Českolipská, Praha 9),

2. Jakub Kašpar (PORG - gymnázium a základní škola, o.p.s., Praha 8 - Libeň)

3. David Mikel (Gymnázium Lesní čtvrť, Zlín).

Spolu se 4. soutěžícím v pořadí, Ondřejem Babkou (Gymnázium Husova, Benešov) mají možnost se 15. – 27. 8. zúčastnit Mezinárodní geografické olympiády iGeo v čínském Pekingu.

 

v kategorii D dále uspěli v části Fyzická geografie:

1. Matouš Najman (Malostranské gymnázium, Praha 1),

2. František Sova (Gymnázium Mikulášské nám., Plzeň )

3. Martin Štěpánek (Gymnázium, SOŠ a VOŠ Husovo nám., Ledeč nad Sázavou).

 

Manipulace s hydrometrickou vrtulí. Foto: Jan Hátle

 

Tito finalisté mají možnost vycestovat 19. – 28. 8. na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi IESO v Mie v Japonsku. Z důvodu přísných kvalifikačních podmínek věkové hranice se však IESO může z vítězných pozic zúčastnit pouze Matouš Najman. Dále se k němu mají možnost přidat Cyril Novotný (Gymnázium P. Bezruče, Čs. armády, Frýdek-Místek), Štěpán Burda (Gymnázium Boženy Němcové, Dačice) a Vít Horáček (Gymnázium L. Jaroše, Holešov).

Gratulujeme všem zúčastněným i učitelům a blízkým, kteří je podporovali. Zadání všech úloh, s nimiž se soutěžící museli vypořádat, naleznete na www.zemepisnaolympiada.cz.

 

Silvie R. Kučerová, e-mail: silvie.kucerova@natur.cuni.cz

Publikováno: Pátek 22.04.2016 15:45

Akce dokumentů