Přírodovědecká fakulta hostí celostátní kolo Zeměpisné olympiády

Ve školním roce 2022/2023 se koná již 25. ročník Zeměpisné olympiády, soutěže pro nadané žáky v zeměpise (geografii). Ve dnech 27. a 28. dubna 2023 se pak v prostorách PřF UK na Albertově uskuteční celostátní kolo soutěže, ve kterém se úspěšní řešitelé krajských kol se utkají o postup do mezinárodních soutěží.
Čas 27.04.2023   08:00
28.04.2023   16:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Účastníci celostátního kola ZO 2022 řeší úlohy s atlasem.
Foto: Filip Hulec

Již 25 let mohou žáci základních a středních škol, které ve škole zajímá zeměpis, mají znalosti o přírodě i lidské společnosti a baví je sledovat dění ve světě i kolem sebe, měřit síly v Zeměpisné olympiádě.

Soutěž vznikla v roce 1998 a navazovala na předchozí regionální zeměpisné soutěže, které u nás probíhaly již od už od 60. let 20. století. Dnes se jedná o soutěž, která je největším oborovým kláním v zeměpise v rámci Česka, od školních kol se jí účastní přibližně 20 000 soutěžících a nejlepší vítězové jezdí Česko reprezentovat na mezinárodní soutěže, odkud pravidelně vozí nejcennější medaile. Úspěšní soutěžící také často s vynikajícími výsledky pokračují ve studiu geografie na vysokých školách v Česku i zahraničí.

Na organizaci soutěže se podílí tým z mnoha vysokoškolských geografických pracovišť (PedF MUNI, PF JU, PřF UJEP či PřF UK) pod záštitou České geografické společnosti.

I v letošním roce proběhne celostátní kolo Zeměpisné olympiády na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlova v Praze na Albertově. Na soutěžící čeká opravdu pestrý program: první den budou probíhat terénní cvičení, soutěžící budou řešit úlohy z hydrologie, kartografie, sociální geografie či geodézie, druhý den bude věnovaný písemným a multimediálním testům nebo práci s atlasem.

Zároveň se uskuteční doplňková soutěž O nejlepší mapu na geografické téma vyhlašovaná Česká kartografickou společností, do které soutěžící přihlašují vlastnoručně vytvořené mapy.

Podrobný program najdete zde.

Publikováno: Středa 19.04.2023 16:55