E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníPokračování doby stříbrné pro mladé české biology

30. ročník Mezinárodní biologické olympiády se konal v maďarském Szegedu. Výprava České republiky dosáhla skvělého výsledku, kdy tři soutěžící získali stříbrné medaile a jeden medaili bronzovou. Nejlepší členka týmu Anna Hýsková dokonce skončila kousek pod zlatou medailí. Stabilním ziskem medailí pro všechny členy týmu se Česká republika řadí mezi nejlepší evropské země, letos dokonce porazila mladé Němce a vyrovnala výsledek Ruska.

 

 

V posledních letech se výsledky ČR stabilizovaly tak, že všichni soutěžící si odvážejí medaile, přičemž většina z nich stříbrné, před dvěma lety dokonce zlatou (Kateřina Kubíková, 5. v absolutním pořadí). Z evropských zemí tak Česká republika stabilně patří do první pětice – spolu s Ruskem, Německem, Maďarskem a v posledních letech i Holandskem. Myslíme si, že tato úspěšnost mj. vypovídá o kvalitě naší české Biologické olympiády, která je považována za světově nejpropracovanější, zahrnující celkem čtyři věkové kategorie (A-D, pokrývající 8 let života mladých biologů), které se každý rok účastní desetitisíce žáků a studentů.

O mimořádnosti letošního úspěchu svědčí i fakt, že všichni členové českého týmu byli nováčci, IBO se na rozdíl od podstatné části svých konkurentů zúčastnili poprvé. Dva členové našeho týmu, Anna Hýsková a Ondřej Pelánek se mohou IBO díky svému mládí zúčastnit ještě v příštím roce. Pro 31. ročník, který se uskuteční v japonském Nagasaki, tedy počítáme s velice silným týmem!

Celkem se letošní IBO zúčastnilo rekordních 285 soutěžících ze 72 zemí světa. Výsledky na prvních třech místech nebyly překvapivé – tradičně je obsadili soutěžící z Asie nebo Američané asijského původu (prvních osm míst). Celkovým vítězem se stal s velkým náskokem Lingfeng Peng z Číny, na druhém místě skončil Haoxuan Tang, na třetím pak Američan Christopher Wang. Nejúspěšnější výprava přijela z Číny – všichni čtyři soutěžící se vešli na prvních 7 míst absolutního pořadí. Z evropských zemí pak letos mělo zlaté žně hostitelské Maďarsko (4 zlaté medaile) a zcela mimořádného úspěchu dosáhlo i Nizozemsko (3 zlaté medaile).

Naše nejúspěšnější soutěžící Anna Hýsková během závěrečného ceremoniálu.

 

Praktické soutěžní úlohy byly letos čtyři a testovaly dovednosti a znalosti mnoha různých oblastí biologie. Soutěžící museli provést bioinformatickou analýzu, určit cukr přítomný v medu (včela byla symbolem letošní soutěže), studovali škrobová zrna různých rostlin, nesměli se zaleknout ani velmi detailní pitvy kuřecí končetiny. V teoretické části čekaly na studenty dva velmi obtížné tříhodinové testy, které měly neobvyklý formát a vyžadovaly v podstatě vysokoškolské znalosti v kombinaci s analytickým myšlením a schopností orientace v grafech či schématech.

Celkově byla 30. IBO solidně zorganizována a po stránce soutěžních úkolů se bezesporu řadí mezi ty velice kvalitní. Odborný program byl pak doplněn i programem kulturně-společenským, který byl naplněn typicky maďarskými tématy – např. návštěvou Budapešti, exkurzí do pusty nebo koňskou drezúrou. Hlavní cíl celé soutěže – navázání mezinárodních přátelství a pocit pospolitosti studentské a vědecké komunity byl bezesporu naplněn.

Česká republika si v letošním roce dále upevnila renomé zakladatelské země IBO, která stále hraje v této soutěži důležitou roli. Kromě velice solidního umístění našich studentů je Dr. Lenka Libusová z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy členkou nejužšího šestičlenného řídícího výboru IBO (Steering Committee) a po nejbližší tři roky se bude podílet na dalším směřování této prestižní mezinárodní soutěže.

Český tým po závěrečné ceremonii s medailemi (zleva Ondřej Pelánek, Anna Hýsková, Kateřina Bezányiová a Kateřina Čermáková)

 


Výsledky našich soutěžících v celkovém pořadí:

53. Anna Hýsková, Gymnázium J. A. Komenského a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky Uherský Brod

76. Kateřina Bezányiová, Gymnázium, Jablonec nad Nisou, U Balvanu 16, příspěvková organizace

82. Kateřina Čermáková, Gymnázium Sokolov a Krajské vzdělávací centrum, příspěvková organizace

168. Ondřej Pelánek, Klasické a španělské gymnázium Brno-Bystrc, příspěvková organizace


http://www.ibo2019.org/


 

 

Publikováno: Středa 24.07.2019 11:45

Akce dokumentů