Oslavte s námi archeologii

Každoročně třetí sobotu v říjnu nabízejí archeologické organizace po celém světě pestrý program pro všechny zájemce o tuto dobrodružnou vědu. Připojte se k oslavám Mezinárodního dne archeologie a navštivte 20. října 2018 stánek Hrdličkova muzea v areálu pražského Karolina.

KDY:  20.10. od 10.00 do 16.00
KDE: Filosofická fakulta UK,                      Celetná 20, Praha 1

Společný program pražských archeologických institucí (Ústav pro archeologii FF UK, Ústav pro klasickou archeologii FF UK, Český egyptologický ústav FF UK, ČAS – Česká archeologická společnost, Národní muzeum v Praze,  Ústav archeologické památkové péče středních Čech, Hrdličkovo muzeum člověka PřF UK, Národní památkový ústav – generální ředitelství, Národní památkový ústav Praha, Ústav geologie, PřF UK)

• Práce archeologa v terénu: výzkum nanečisto, dokumentace pravěkého hrobu, určování kosterních pozůstatků a ukázka nemocných kostí, archeologická laboratoř. Určování stáří nádob, originály i kopie archeologických nálezů z našeho území, archeologický poklad z Týnce nad Labem
  • Olympiáda z dob starověkého Řecka, výroba odlitku antického nálezu a další předměty a informace z dob starého Řecka a Říma
  • Keltská móda s možností vyzkoušení oděvů i starověká kosmetika. Textilní a barvířské techniky napříč historií, tkaní na stavu či s karetkami, výroba přeslenů či šperků
  • Malá škola jeskynního umění pro každého, výroba pravěké sošky ražba keltských mincí
  • Tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Drcení obilí na drtidle i kamenném mlýnku, výroba a pečení chlebových placek
  • V 13:00 Diskusní setkání s Jiřím Bartoškou – letos uplynulo 40 let od uvedení pravěkých filmů „Na veliké řece“, „Osada Havranů“ a „Volání rodu“ do kin. Pojďte si připomenou, jak probíhalo natáčení a co všechno pro Jiřího Bartošku představuje archeologie!
  • V 11:00 a 15:00 „Archeologické jednohubky“ - bloky minipřednášek  a projekcí na zajímavá témata. V úvodu jednotlivých bloků se pokusíme pomocí videomostů přenést na archeologické výzkumy za kolegy do Egypta a na Slovensko
  • V areálu ukázky opracovávání pazourku i šikovnosti historického kováře
  • Množství informací v podobě tištěné i obrazové, zážitky a praktické ukázky historických činností

Pro děti je připravena „pravěká“ výtvarná dílna a stezka mladého archeologa s úkoly, oceněná diplomem.

Pouze pro návštěvníky akce v Celetné ulici bude připravena nabídka zdarma v tento den navštívit Zahrady pod Pražským hrademkteré jsou v péči Národního památkového ústavu. Je zapotřebí si na akci vyzvednout 21. 10. vstupenku v Celetné 20 u stánku GŘ NPÚ!!!

CELÝ PROGRAM MEZINÁRODNÍHO DNE ARCHEOLOGIE V ČR ZDE

Publikováno: Středa 17.10.2018 11:35