Ocenění PhD studentů chemické sekce naší fakulty

Soutěž mladých spektroskopiků pořádané Spektroskopickou společností Jana Marka Marci vstoupila v loňském roce do svého již 11. ročníku. Mezi oceněnými studenty byli doktorandi chemické sekce naší fakulty Peter Urbanovský a Veronika Sutrová. Oceněným mladým vědcům ze srdce blahopřejeme!

Laureáti ocenění v Soutěži mladých spektroskopiků, zleva: MUDr. Mgr. Adam Tesař, Fyzikální ústav MFF, Mgr. Veronika Sutrová, katedra fyzikální a makromolekulární chemie PřF, Mgr. Peter Urbanovský, katedra anorganické chemie PřF

Mgr. Peter Urbanovský, student katedry anorganické chemie, získal sdílenou 1. – 2. cenu v soutěži o nejlepší diplomovou práci se spektroskopickou tématikou v roce 2015 s prací „MRI kontrastné látky pro angiografické aplikácie“ (školitel doc. RNDr. Jan Kotek, Ph.D.). V rámci práce vyvinul řadu kontrastních látek reverzibilně se vážících na albumin plazmového séra, čímž při zobrazování magnetickou rezonancí dochází k jemnému prokreslení krevního řečiště. Nově připravené a studované látky jsou řádově méně toxické než v současné době používaná angiografika.

Mgr. Veronika Sutrová, studentka katedry fyzikální a makromolekulární chemie, získala 3. cenu v soutěži o nejlepší diplomovou práci se spektroskopickou tématikou v roce 2015 s prací „Optimization of new active surfaces based on plasmonic nanoparticle assemblies for SERS, SERRS and surface-modified luminescence“ (školitelka prof. RNDr. Blanka Vlčková, CSc.). Práce představuje účinné spojení molekulové spektroskopie a nanověd. V práci se cílenou lokalizací molekul do fraktálních agregátů Ag nanočástic a tím i do pórů následně uspořádaného nanohoubovitého agregátu podařilo dosáhnout meze spektrální detekce v povrchem-zesíleném resonančním Ramanově rozptylu (SERRS) testovacího adsorbátu na úrovni jedné molekuly.

Oceněným PhD studentům Mgr. Peterovi Urbanovskému a Mgr. Veronice Sutrové blahopřejeme, děkujeme za úspěšnou reprezentaci naší fakulty a přejeme hodně úspěchů v jejich další vědecké práci.

O soutěži a jejích výsledcích se více dozvíte ZDE

Publikováno: Neděle 17.01.2016 10:20