Nově zpřístupněné elektronické zdroje

V uplynulých dnech se Ústřední knihovně ve spolupráci s jednotlivými fakultami a vydavateli elektronických informačních zdrojů povedlo bezplatně získat a zpřístupnit několik elektronických informačních zdrojů, které usnadní našim studentům a akademikům přístup k informacím. Jde o služby a platformy Pablicado, Gideon a Coursera.

První ze zdrojů je multioborová kolekce českých e-knih a e-časopisů Pablikado. Kolekce je dostupná přes Portál elektronických zdrojů až do 30. dubna 2020. Platforma má navíc svou aplikaci, je tedy možné číst i na mobilních zařízeních.

Dále je pro uživatele z Univerzity přístupná faktografická databáze Gideon (Global Infectious Disease and Epidemiology Network), která je užitečným nástrojem při studiu infekčních chorob. Kromě informací o infekčních nemocech a jejich léčbě zde uživatelé naleznou nejnovější epidemiologické trendy. Zdroj je dostupný z Portálu elektronických zdrojů (pro anglicky hovořící studenty zde) do 19. května 2020.

Dalším je  bezplatné zpřístupnění vzdělávací platformy Coursera. Na této platformě je pro Univerzitu zpřístupněno široké spektrum online kurzů napříč různými obory.

Možnost do zdroje přistupovat je bohužel podmíněna manuální registrací uživatele – ta probíhá zasláním žádosti na adresu admin-eiz@cuni.cz. Žádost musí obsahovat jméno uživatele, jeho fakultu a email, na který bude vytvořena registrace. Pokud uživatel již z předchozího používání účet na platformě má, pak je třeba uvést stejný email, jaký už je používán. Na základě žádosti pak univerzitní administrátor uživateli manuálně udělí přístup, o čemž je uživatel zpraven emailem s pokyny, jak postupovat dále.

Přesný postup, jak na platformu přistupovat, je pro uživatele také dostupný po přihlášení do zdroje pomocí Portálu elektronických informačních zdrojů (pro anglicky hovořící studenty zde).

Univerzita Karlova má momentálně k dispozici 5 000 licencí (= může se vzdělávat až 5 000 uživatelů zároveň), které mezi uživatele, na základě jejich zájmu, distribuuje. Platforma neumožňuje více licencí pro jednu instituci, nicméně podle zkušeností producenta platformy obvykle toto množství stačí. Je taktéž možné zažádat o ukončení přístupu, čímž se licence uvolní pro dalšího uživatele.

Přístup na platformu Coursera je až do 31. července s tím, že uživatelé mohou dokončit započaté kurzy nejpozději k 30. září. Producent také předběžně stanovil, že pokud se celosvětová situace neuklidní, může být přístup prodloužen.

Publikováno: Neděle 29.03.2020 12:20