Noc vědců na Albertově

I pro letošní ročník Noci vědců si Přírodovědecká fakulta UK připravila bohatý program. Kromě tematických přednášek o čase budete moci navštívit naše muzea a zapojit se do workshopů. Akce proběhne 24. září od 17 do 23h.

Noc vědců proběhne v pátek 24. září na mnoha místech Česka a zúčastní se jí celá řada předních vědeckých institucí. Chybět mezi nimi nebude ani Přírodovědecká fakulta UK, která patří mezi absolutní českou vědeckou špičku. Odborníci, kteří zde působí, se pokusí ukázat veřejnosti, že věda nemusí být jen vážná a přísná, ale že umí být také zábavná a hravá. Přijďte v 17h na Albertov a přesvědčte se na vlastní oči. Těšíme se na vás!

PROHLÍDKY
Chlupáčovo muzeum

alt:

Chlupáčovo muzeum historie Země vzniklo přestavbou původních sbírek. Slouží především k výuce studentů a přístup do něj je za normálních okolnotí omezen. Nepropásněte proto možnost nahlédnou do unikáního muzea, které vystavuje významné fosilní nálezy od nás i ze světa.
Mineralogické muzeum Významná a rozsáhlá sbírka minerálů obsahuje přes 22 000 vzorků z nichž se 2 000 vystavuje v původních historických vitrínách. Přijďte obdivovat blyštivou krásu minerálů z celého světa.
Prohlídka periodické soustavy prvků

alt:

Jak vypadá helium? Přijďte se podívat na velkou expozici se vzorky prvků v jejich elementární podobě. Výstava zahrnuje především malé, střední i velké vzorky prvků často v krystalické podobě a je doplněna interaktivní dotykovou obrazovkou, kde se dozvíte podrobnější informace o jednotlivých prvcích.
WORKSHOPY
Molekulární bar

alt:

Taky vám v dětství říkali, že hrát si s jídlem se nesluší? V molekulárním baru vám rádi dokážeme pravý opak! Co se však skrývá za všemi kouřícími dezerty či bublajícími koktejly? Studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy vám rádi tato chemická tajemství objasní.
Svět pod mikroskopem Zajímáte se o věci do posledního detailu? Tak to nesmíte propásnout Svět pod mikroskopem, kde si opravdu zblízka prohlédnete věci denní potřeby.
Alzheimer

alt:

Zajímá vás, jak se liší mozek výra a prasete? A proč je právě náš mozek tak náchylný k Alzheimerově chorobě? Tohle všechno a mnoho dalšího si pro vás připravil spolek Kebule ve spolupráci s Přírodovědci.cz, tak za námi neváhejte přijít. A #nezapomenmenaalzheimera!
Geografie: Stárnutí Stárnutí - Vyzkoušejte si interaktivní geografické a demografické aplikace a zjistěte, jak budete vypadat za 30 let.
Geografie: Věkové pyramidy Věkové pyramidy - Zajímá vás věková struktura různých zemí světa? Přiřadíte věkové pyramidy správnému státu? Pak bude stánek Geografie nás baví právě pro vás.
Luminiscence a hra barev

alt:

Navštivte náš chemický stánek, kde vám studenti předvedou, jak se dokážou vzájemně prolínají čas, světlo a barvy.
PŘEDNÁŠKY
Čas v geologických službách Jak víme, že naše planeta Země je stará miliardy let? Jak staré je lidstvo, které tuto planetu obývá? Existují hodiny, které tikají neustále už dlouhé věky a díky nim můžeme nahlížet do minulosti nejen našich předků, ale také do té geologické. Jak? Přijďte se podívat na Noc vědců a rád Vám o tom povyprávím. Těším se na viděnou. Začátek 19:00.
Měří čas všem stejně? Základní demografická veličina trochu jinak Čas je jedním ze stěžejních pojmů v demografii, můžeme jím totiž vyjadřovat mnoho různých významů. Kromě tradičního vnímání času jako času kalendářního si ukážeme, že v demografii s časem pracujeme také jako s dobou trvání, a tou je třeba i délka našeho života, nebo věk při nějaké významné životní událostí (jako třeba při sňatku či narození dítěte). Časem můžeme ale myslet také čas našeho narození, tedy naši generaci. Právě generační přístup k demografické analýze je velmi zajímavou a rychle se rozvíjející oblastí. Může nás dokonce dovést ještě k dalším významům pojmu čas v demografii - relativnosti věku, individuálnímu či populačnímu stárnutí apod. Bez času by to tedy v demografii nešlo. Začátek 17:30.

Detailní program naleznete zde:

Publikováno: Středa 15.09.2021 13:10