Mezi vítězi Ceny Wernera von Siemense byli zástupci naší fakulty

Celkem 25 nejlepších mladých vědců, studentů a pedagogů převzalo ocenění ve 20. ročníku prestižní vědecké soutěže Cena Wernera von Siemense. Cenu za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu získal tým prof. Jířího Čejky z katedry fyzikální a makromolekulární chemie a AV ČR.

Cena Wernera von Siemense letos slaví 20. let od založení během nichž podpořila firma Siemens 344 vědců a na odměnách rozdělila nyní již přes 10 milionů korun. Do 20. ročníku soutěže, která oceňuje práce z oblasti technických a přírodovědných oborů se letos přihlásilo rekordních téměř 500 soutěžících.

Za nejvýznamnější výsledek základního výzkumu si cenu odnesl tým Jiřího Čejky (AV ČR a Přírodovědecká fakulta UK), který objevil a popsal novou metodu přípravy tzv. zeolitů, původně přírodních minerálů, které jsou dnes vyráběny synteticky. Ty v současné době představují nejdůležitější průmyslové katalyzátory s využitím při zpracování ropy, v petrochemii, přípravě speciálních chemikálií a ochraně životního prostředí.

Objev nové metody syntézy zeolitů a její využití v katalýze

prof. Jiří Čejka, DrSc., Mariya Shamzhy, Ph.D., Ing. Jan Přech, Ph.D., z Akademie věd ČR
Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D., Michal Mazur, Ph.D., Maksym Opanasenko, Ph.D., z Univerzity Karlovy

Tým prof.  Jiřího Čejky z Přírodovědecké fakulty UK a Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR. Foto: Siemens

O ceně Wernera von Siemense více ZDE.

O oceněných v ročníku 2018 více ZDE

Článek na stránkách České televize