Medaile českých týmů z mezinárodních geografických soutěží

České týmy slavily úspěch hned na dvou mezinárodních geografických olympiádách, na iGeo (The international Geography Olympiad) v kanadském Quebecu a na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi IESO (International Earth Science Olympiad) v Thajsku. Všem účastníkům gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci České republiky. Poděkování patří rovněž jejich učitelům a tutorům.

Během letních prázdnin probíhaly dvě mezinárodní geografické olympiády, na kterých mělo Česko opět své zástupce.

Na Mezinárodní zeměpisné olympiádě iGeo (The International Geography Olympiad), která se konala začátkem srpna v kanadském Quebecu, vybojoval v soutěži jednotlivců bronzovou medaili Daniel Vašek (Gymnázium Žďár nad Sázavou).

Vítěz bronzové medaile z Mezinárodní zeměpisné olympiády iGeo Daniel Vašek

Čeští zástupci se neztratili ani v Thajsku, na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi IESO (International Earth Science Olympiad), která se konala v polovině srpna. Z individuální soutěže přivezli bronzové medaile Václav Loučka (Gymnázium Nad Alejí, Praha), Jakuba Vácha (Gymnázium Soběslav) a Petr Vaněk (Gymnázium České Budějovice, Jírovcova 8)

Účastníci Mezinárodní olympiády věd o Zemi. Zleva: Vladan Vítek, Jakub Vácha, Václav Loučka, Petr Vaněk

Na Mezinárodní geografickou olympiádu postupují každoročně čtyři nejúspěšnější řešitelé celostátního kola Zeměpisné olympiády (ZO) kategorie D (střední školy), na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi jezdí smíšený tým, který tvoří dva nejlepší řešitelé fyzickogeografické části ZO a dva vítězové geologické olympiády.

Hlavním organizátorem Zeměpisné olympiády je sedmým rokem geografická sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, jejíž pracovníci mají zároveň na starosti každoroční uspořádání celostátního kola a dále také tvorbu testů pro soutěžní kategorii D.

Soutěžní kategorie A–C pak tvoří katedry geografie Jihočeské univerzity v Č. Budějovicích, Masarykovy Univerzity a Univerzity J. E. Purkyně v Ústí n. L.

Účastníci Mezinárodní zeměpisné olympiády iGeo. Zleva: Jakub Strašlipka, Lukáš Pulec, Daniel Vašek a Jakub Vojtěch Roule.
PopisČeský tým na Mezinárodní olympiádě věd o Zemi. Zleva: Rostislav Melichar (doprovod), Václav Loučka, Filip Hulec (doprovod), Petr Vaněk, Jakub Vácha a Vladan Vítek.
Účastníci Mezinárodní olympiády věd o Zemi. Zleva: Václav Loučka, Vladan Vítek, Petr Vaněk, Jakub Vácha a mentoři Filip Hulec, Rostislav Melichar.

Publikováno: Úterý 21.08.2018 12:55