Martina Johnson Pokorná získala ocenění L'Oréal Pro ženy ve vědě

Ani letošní jubilejní 10. ročník ocenění L'Oréal Pro ženy ve vědě se neobešel bez účasti naší fakulty. Jednou ze dvou jeho letošních nositelek se stala i Martina Johnson Pokorná z katedry ekologie. Ocenění získala za svůj výzkum rozmnožování největšího ještěra planety varana komodského, na němž spolupracuje se ZOO Praha. Po Zuzaně Starostové z katedry zoologie jde již o druhé ocenění pro širší skupinu našich biologů, kteří se zabývají evoluční ekologií a genomikou plazů. Gratulujeme!

RNDr. Martina Johnson Pokorná, Ph.D. během slavnostního předávání  ocenění L'Oréal Pro ženy ve vědě . Foto: archiv Pro ženy ve vědě

Vítězný projekt:

Sexual or Asexual Dragons? Molecular Insight into Sex Determination in the Komodo dragon

To, jestli se z vajíčka vylíhne samec nebo samice je zásadní pro zachování vyrovnaného poměru pohlaví, a tady pro přežití populace ve volné přírodě. Je to ovlivněno geny na pohlavních chromosomech.  A právě na prozkoumání molekulární podstaty způsobu určení pohlaví se projekt zaměřuje. A to konkrétně u varana komodského (Varanus komodoensis), největšího žijícího ještěra na planetě. U varanů komodských se navíc setkáváme i občasným nepohlavním (asexuálním) rozmnožováním, kdy samice naklade vejce bez přítomnosti samce. Mláďata jsou pak výhradně samci. Jedním z cílů bude vysledovat, jaká je genetická variabilita takto vzniklých samců. Projekt přinese významné vědecké poznatky o evoluci pohlavních chromosomů a zároveň praktické výstupy využitelné v chovu a záchraně tohoto ohroženého druhu.

V minulosti byly oceněny tyto mladé vědkyně z naší fakulty:

2008: prof. Mgr. Jana Roithová, Ph.D. - katedra organické chemie

2012: RNDr. Karolína Pecková, Ph.D. - katedra analytické chemie