Mapy obležení v maltské Valletě

V pátek 29. 1. 2016 byla v Národním archeologickém muzeu ve Valletě otevřena za spoluúčasti Mapové sbírky Přírodovědecké fakulty UK v Praze výstava Siege maps (Obležené mapy). Výstava představuje čtyři mapy velkého obležení Malty v roce 1565 od Giovanni Francesca Camocia, známého nakladatele map a knih, jehož prominentní kontakty zahrnovaly dokonce i Tiziana.

Široko daleko distribuované mapy byly nejúčinnějším zpravodajským prostředkem o průběhu obležení. V současnosti jsou součástí kulturního dědictví a informují a ztracené krajině i přelomové události maltské historie.

Mapy znázorňují bitvu o přístav na severovýchodním pobřeží Malty. V květnu 1565 zaútočilo na Maltu turecké vojsko, vedené sultánem Sulejmanem I., s 40 tisíci muži a Dragutovými piráty. Proti nim stálo pouhých 540 maltských řádových rytířů a 8 tisíc Malťanů a žoldnéřů. Díky statečnosti obránců i sicilskému místokráli Garciovi de Toledo, který přispěchal na pomoc s posilami, Turci utrpěli porážku.

Výstava byla inspirována česko-maltskou iniciativou k zapsání těchto čtyř map do registru světového dědictví UNESCO. Tři verze, první, třetí a čtvrtá, z Camociovy řady jsou součástí kartografických sbírek National museum of Fine Arts na Maltě. Druhá verze byla nalezena dr. Josephem Schiro, díky zveřejněným popsaným a digitalizovaným mapám v Mapové sbírce PřF UK. V současnosti jde o jedinou dochovanou mědirytinu od Camocia v euro-amerických sbírkách.

Na přihlášce k zápisu map do seznamu světového dědictví pracovaly obě instituce v průběhu roku 2015. Formulář se nyní kompletuje stálou delegací Malty pro UNESCO. Bude podán v první polovině roku 2016 a výsledky budou známy v červnu roku 2017.

Bližší informace poskytne: PhDr. Eva Novotná, novotn48@natur.cuni.cz

Student Katedry aplikované geoinformatiky a kartografie PřF UK Jakub Báča pod vedením Ing. Miroslava Čábelky vytvořil zdařilou animaci bitvy podle 4 plánků. Záznam je dostupný na adrese: https://youtu.be/pybbjm8u6V4

Publikováno: Středa 03.02.2016 12:40