Lewisovsky kyselé zeolity - (zelené) katalyzátory zítřka

Časopis Chemical Reviews publikuje přehledné články ze všech oblastí chemie a na poli chemie je to časopis s vůbec nejvyšším impakt faktorem (72,1 v roce 2021). Molekulová síta (a z nich především zeolity) jsou zavedenými materiály v průmyslové katalýze, čištění a separaci plynů, úpravě vody, ale i např. v zemědělství. Ve většině těchto aplikací se využívá jejich kyselých vlastností generovaných přítomností hliníku v jinak křemičité struktuře v kombinaci s přesně definovanou porézní krystalickou strukturou.
Molekulová síta s obsahem tetra- (Ti, Sn, Zr, Hf) a pentavalentních (V, Nb, Ta) kovů představují Lewisovy kyseliny tolerující vodu, které katalyzují redoxní a izomerační reakce (epoxidace a jiné selektivní oxidace, reakce přenosu vodíku, dehydratace, izomerizace cukrů), které nabývají na stále větším významu s cílem snížit tvorbu průmyslových odpadů a uvést do praxe surovinovou základnu založenou na využití biomasy. S výjimkou titanosilikátů (první patent z roku 1983) jde o materiály objevené po roce 2000 u kterých zdaleka ještě nebyl prozkoumán jejich celý potenciál.
Skupina Syntézy, katalýzy a pokročilých materiálů se výzkumem těchto materiálů dlouhodobě zabývá, např. v rámci nedávno získaného prestižního grantu ERC-CZ, který získala Mariya Shamzhy.
Akce dokumentů