E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníLaureáti ocenění Česká hlava 2023 odtajněni, ocenění získal i imunolog Tomáš Brabec

Národní cenu vlády ČR Českou hlava 2023 za celoživotní výjimečný přínos v oblasti kardiologie poprvé získá žena – prof. MUDr. Zuzana Moťovská, Ph. D., FESC, která od roku 2005 působí na Kardiologické klinice 3. LF UK a FNKV. Mgr. Tomáš Brabec, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK obdržel Mimořádnou cenu poroty za výzkum problematiky střevních bakterií a jiných mikroorganizmů v lidském střevě.

Tomáš Brabec vystudoval obor Imunologie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a podstatnou část své vědecké práce prováděl ve skupině Dominika Filippa na Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR. Je prvním autorem zmíněné zmíněné studie (Segmented filamentous bacteria–induced epithelial MHCII regulates cognate CD4+ IELs and epithelial turnover; https://doi.org/10.1084/jem.20230194)

Naše střevo obsahuje obrovské množství nejrůznějších střevních bakterií a jiných mikroorganizmů, velmi prospěšných pro člověka. Abychom mohli s těmito mikroorganizmy harmonicky spolupracovat, je nutné, aby je náš imunitní systém neustále kontroloval. Pokud tato kontrola selže, může dojít k rozvoji závažných zánětlivých onemocnění, jako je Crohnova choroba. Toto onemocnění je doprovázeno zvýšenou produkcí zánětlivých molekul, jako je například interleukin 17, produkovaných imunitním systémem. Mělo se za to, že molekuly způsobují projevy choroby. Bylo tedy obrovské překvapení, že blokace této molekuly Crohnovu chorobu neléčilo, naopak její průběh zhoršovalo.

Výzkum Tomáše Brabce si kladl za cíl vysvětlit tento paradox: prokázal, že zodpovědné jsou takzvané Panetovy buňky – funguji jako továrna na antimikrobiální peptidy, molekuly, které se dají přirovnat k takovým přirozeným antibiotikům. Dokázal, že právě Panetovy buňky přímo vnímají interleukin 17 a následně zajišťují kontrolu střevních bakterií. Tento mechanismus pak zabraňuje zánětlivým onemocněním střev. Pokud ale Panetovy buňky nedostanou signalizaci imunitního systému ke své tvorbě, vytváří se prostor pro vznik onemocnění. A právě tento objev mechanismu dává prostor pro výzkum vhodných prostředků pro léčbu zánětlivých onemocnění střev.


Rozhovor s vědcem přinesl magazín UK Forum: Léčba Crohna, která spíše škodila. Již víme proč


Slavnostní galavečer 22. ročníku předávání cen Česká hlava zprostředkovala Česká televize živě v neděli 26. listopadu od 21:50 na ČT2, moderoval Daniel Stach. Medailonek Tomáše Brabce začíná v čase 18.00


 

Publikováno: Pátek 24.11.2023 14:50

Akce dokumentů