Krajské kolo Zeměpisné olympiády ONLINE

Tým organizátorů Zeměpisné olympiády v čele s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty UK organizuje pro letošní soutěžící z důvodu mimořádných opatření krajská kola online. Soutěž tak zůstává zachována!

Dne 25. března 2020 měla proběhnout krajská kola Zeměpisné olympiády, která se však kvůli uzavření škol a celorepublikové karanténě neuskutečnila. Byla by škoda, aby 22. ročník soutěže skončil po prvních dvou soutěžních kolech, a proto se tým organizátorů z Geografické sekce PřF UK, katedry geografie PřF UJEP, katedry geografie PedF MUNI a katedry geografie PF JU rozhodl soutěž nezrušit a započal s vymýšlením alternativního řešení.

Došlo k rozhodnutí, že se krajské kolo uskuteční online a tím bude umožněno nadaným žákům v geografii pokračovat v soutěži. Díky účasti v krajských kolech mají totiž soutěžící možnost žádat o upuštění přijímacích zkoušky, pokud se hlásí na vysoké školy.

Po proběhnutí krajských kol bude následovat vyhodnocení a sestavení seznamu postupujících do kola celostátního. Jakým způsobem se toto kolo uskuteční ještě není zcela jasné, záležet bude na aktuální vývoji epidemiologické situace.

Zároveň také dále probíhá doprovodná soutěž Zeměpisné olympiády „O nejlepší mapu na geografické téma“, do které mohou soutěžící zasílat poštou či emailem vlastní vytvořené mapy, které budou následně vyhodnoceny odbornou komisí a výherci budou odměněni Českou kartografickou společností. Termín odevzdání map je do 30. dubna 2020.

Zeměpisná olympiáda je soutěž pro žáky talentované v geografii a je pravidelně vypisována pro čtyři věkové kategorie. Ročně se jí od školního po celostátní kolo zúčastní přibližně 15 000 žáků základních a 3 500 žáků středních škol. Úspěšní řešitelé často s vynikajícími výsledky pokračují ve studiu geografie na vysoké škole.

Publikováno: Pondělí 30.03.2020 14:40