Konference: Legal Liability for Allocation of Scarce Resources in Health Care in the Covid-19 Pandemic

Centrum zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity v Bergamu spolupořádají mezinárodní online konferenci na aktuální téma vzácných zdravotnických zdrojů v době pandemie a bude se věnovat složitému tématu volby mezi pacienty, kteří potřebují nedostatkové zdroje a také právním důsledkům „chybných“ rozhodnutí. Konference proběhne 15. dubna 2021 od 9:00 hod. a bude volně přístupná veřejnosti.

„V mnoha technologicky vyspělých zemích dnes nastává situace, jež byla už po generace prakticky neznámá: pro řadu pacientů, kteří potřebují určitý vzácný zdroj ve zdravotní péči, se nedostává kapacit. Takovým nedostatkovým vzácným zdrojem může být např. ventilátor, lůžko na jednotce intenzivní péče nebo kvalifikovaný zdravotnický pracovník,“ říká jeden z organizátorů konference, docent Petr Šustek z Centra zdravotnického práva Právnické fakulty UK.
Otázku po tom, na základě jakých pravidel může být stanovováno pořadí pacientů k přidělení vzácných zdrojů ve zdravotnictví, tak v současné době řeší odborná veřejnost po celém světě. Úzce souvisejícím problémem je pak právní odpovědnost poskytovatele zdravotních služeb, případně zdravotnického pracovníka, za újmu vzniklou v důsledku nesprávně provedené prioritizace pacientů.

Konferenci spolupořádají Centrum zdravotnického práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy ve spolupráci s Právnickou fakultou Univerzity v Bergamu, tedy pracoviště ze zemí, které prošly jedněmi z nejhorších vln pandemie. Zkušenosti a názory v podobě národních zpráv bude v rámci konference sdílet dvacet právníků ze čtrnácti zemí na pěti světadílech, napříč právními kulturami i různorodými přístupy k alokaci vzácných zdrojů. Petr Šustek k tomu podotýká: „Některé právní řády dávají lékařům poměrně široký prostor pro nastavení pravidel prioritizace pacientů, zatímco jiné tyto možnosti přísně limitují. Příliš často ale zdravotníci i pacienti trpí právní nejistotou. Cílem konference je alespoň zčásti zpřehlednit situaci a dát impuls k diskusi o vhodných řešeních.“

Vedle národních zpráv konference zahrne také panel zvláštních hostů, kterými budou přední odborníci v oblasti intenzivní medicíny či bioetiky.

Konference je určena pro právníky, lékaře a jiné zdravotnické pracovníky, studenty i média, ale také pro každého, kdo by se chtěl o uvedeném tématu z pohledu právní komparatistiky dozvědět více. Po konferenci je plánováno sestavení a vydání knižní publikace zahrnující jednotlivé výstupy.

Právnická fakulta UK věnuje zdravotnickému právu značnou pozornost, mimo jiné nabízí také postgraduální studium zdravotnického práva v mezinárodně uznávaném studijním programu LL. M. v českém i anglickém jazyce.

PROGRAM KONFERENCE NAJDETE ZDE.

Publikováno: Pátek 09.04.2021 09:55