Kniha “Sucho v českých zemích: minulost, současnost, budoucnost” získala Hlávkovu cenu za vědeckou literaturu v roce 2016

Cenu J. Hlávky uděluje "Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových" společně s nadací Český literární fond. V kategorii "vědy o neživé přírodě" za rok 2015 zvítězila publikace autorského kolektivu, mezi jehož členy byla i čtveřice vědců Geografické sekce naší fakulty: Bohumír Janský, Ivan Bičík, Jan Kocum a Přemysl Štych. K získání prestižního ocenění srdečně blahopřejeme!

Vědecká monografie představuje interdisciplinárně pojaté dílo prezentující různé aspekty sucha se zřetelem na minulé epizody sucha v českých zemích, současné sucho a jeho projevy, předpokládaný vývoj sucha v budoucnosti a jeho očekávané dopady na nejvíce dotčené sektory národního hospodářství jako je zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství.

Kniha je výsledkem široké spolupráce pracovišť Akademie věd ČR, vysokých škol a resortních ústavů v projektu "Vytvoření interdisciplinárního vědeckého týmu se zaměřením na výzkum sucha" (CZ.1.07/2.3.00/20.0248), financovaného MŠMT ČR v rámci Operačního programu Vzdělání pro konkurenceschopnost.

A jaké jsou její přednosti, které rozhodly o udělení prestižního ocenění?

• Publikace propojuje výsledky základního a aplikovaného výzkumu z řady vědních disciplin.
  • Monografie nemá šířkou řešené tematiky, hloubkou zpracování, interdisciplinaritou a provázaností zpracování analogii v české ani světové literatuře.
  • Kniha prezentuje originální vědecké poznatky, využitelné ve vzdělávání studentů na vysokých školách, vědecké činnosti odborníků pracujících v této nebo v příbuzné oblasti, v řídící a provozní praxi, ve státní správě a samosprávě.
  • Publikace indikuje nutnost rozpracování a přípravy adaptačních opatření na rostoucí riziko sucha v budoucnosti jako důsledek probíhající klimatické změny (globální oteplování).
  • Kniha dokumentuje vysokou úroveň české vědy a význam interdisciplinární spolupráce pro komplexní chápání přírodních extrémů (na příkladu sucha) a jejich dopadů na společnost a veškeré její aktivity.

Zastoupeni pracovníků PřF UK v autorském kolektivu:

Prof. RNDr. Bohumír Janský, CSc.

Doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc.

RNDr. Jan Kocum, Ph.D.

RNDr. Přemysl Štych, Ph.D.

Publikováno: Pátek 01.07.2016 11:05