Fakulta hostí mezinárodní setkání otevřené vědy Evropské pylové databáze

Ve dnech 1.-3. června 2022 se v prostorách PřF UK na Albertově 6 uskuteční mezinárodní setkání otevřené vědy komunity Evropské pylové datábáze. Toto setkání po dlouhé době podpoří komunitu paleoekologů, kteří se zabývají dlouhodobým vývojem ekosystémů a krajiny ve vztahu ke změnám klimatu a lidské činnosti. Přednášky (pouze v Aj) jsou veřejně přístupné a vstup na ně je zdarma, pro veřejnost bude dále připravena i interaktivní miniexpozice propojující umění s mikrofosiliemi.
Čas 01.06.2022   09:00
03.06.2022   18:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Mezinárodní setkání otevřené vědy Evropské pylové databáze

KDY:  1.- 3. 6. 2022
KDE:  Albertov 6, Praha 2

Konference Evropské pylové databáze na Přírodovědecké Fakultě se stane mezinárodním polem pro propojení odborníků z oboru paleoekologie. Prezentována bude nejen věda, ale i umění. Objeví se jako rozhraní pro komunikaci s veřejností a jako způsob výuky pro všechny vzdělávací stupně. Sklářka Josefína Váchová z Technické Univerzity v Liberci představí skleněné plastiky fytolitů. Fytolity jsou křemičité výplně všech rostliných buněk, které slouží k rekonstrukci vegetace v pouštních oblastech. Tématika konference napovídá, že bude k vidění i pyl, a to jak mikroskopu, v podobě zvětšených modelů z 3D tisku i razítek pro všechny donesené památníčky.

Paleologové pro svoji vědeckou práci dnes potřebují rozsáhlou datovou infrastrukturu a složité analýzy dat, které umožňuje např. celosvětová databáze Neotoma (www.neotomadb.org), na jejímž vývoji se podílejí. Takto rozsáhlá integrace mnohých datových sérií umožňuje žádanou mezioborovou spolupráci.

Na setkání podpořeném mezinárodní organizací Past Global Changes (PAGES, www.pastglobalchanges.org) vystoupí široké spektrum odborníků diskutujících aktuální problémy v oborech souvisejících s globální změnou klimatu. Účastníci zejména z řad studentů a mladých vědců budou možnost se účastnit celé škály vzdělávacích workshopů a panelových diskuzí, zároveň budou mít možnost představit a diskutovat svůj výzkum formou posterů.

Přednášky jsou zdarma veřejně přístupné (pouze v angličtině), pro veřejnost bude i v prostorách fakulty připravena interaktivní miniexpozice propojující umění s mikrofosíliemi. Prezentována bude nejen věda, ale i umění. Objeví se jako rozhraní pro komunikaci s veřejností a jako způsob výuky pro všechny vzdělávací stupně. Sklářka Josefína Váchová z Technické Univerzity v Liberci představí skleněné plastiky fytolitů. Fytolity jsou křemičité výplně všech rostlinných buněk, které slouží k rekonstrukci vegetace v pouštních oblastech. Tématika konference napovídá, že bude k vidění i pyl, a to jak mikroskopu, v podobě zvětšených modelů z 3D tisku i razítek pro všechny donesené památníčky.

PROGRAM KONFERENCE NAJDETE ZDE.

Publikováno: Pondělí 16.05.2022 15:15