European Research Council (ERC): Výzvy 2020

ERC zveřejnila informace o výzvách plánovaných na rok 2020, s uzávěrkami na podzim 2019 a v roce 2020. Podporovány jsou inovativní projekty rozšiřující hranice daného oboru, projekty nejsou nijak tematicky omezeny.

Evropská výzkumná rada – European Research Council – ERC zveřejnila informace o výzvách  plánovaných na rok 2020, s uzávěrkami na podzim 2019 a v roce 2020 (viz níže).

ERC Work Programme 2020 – Závazné informace o výzvách, kritéria způsobilosti, požadavky kladené na předkladatele a podobně.
– žadatelům i zájemcům o ERC granty doporučujeme si tento dokument přečíst
(je stručný a přehledně strukturovaný a snadno v něm identifikujete ty části, které se Vás týkají).

Pokud plánujete podání projektového návrhu do některé z aktuálně otevřených výzev, kontaktujte prosím co nejdříve Oddělení projektového řízení (Klára Sobotíková, klara.sobotikova@natur.cuni.cz, nebo Tomáš Palatý, tomas.palaty@natur.cuni.cz).

Kontaktujte nás prosím, i pokud plánujete nebo zvažujete podání ERC projektového návrhu v delším časovém horizontu (např. 1-2 roky), abyste mohli plně využít podporu, která se žadatelům o ERC granty nabízí.

Kontaktní osoby pro ERC na Přírodovědecké fakultě:
Klára Sobotíková a Tomáš Palatý.
Pokud máte jakékoli dotazy ohledně ERC grantů, neváhejte se na nás obrátit.

Výzvy pro rok 2020 – Co je ERC – Změny oproti loňsku.

ERC výzvy v rámci pracovního programu 2020:

• ERC Advanced Grants
    Granty pro mezinárodně etablované vědce, kteří v posledních deseti letech významně ovlivnili svůj obor.
    Úspěšnost ERC Advanced Grants 2018: 10,8%.
    Otevření: 14. 5. 2020, uzávěrka: 26. 8. 2020.
    Aktualita a interní pokyny k výzvě.

• ERC Starting Grants
    Granty pro vědce 2-7 let* po PhD, kteří si budují svůj nezávislý výzkumný tým nebo program.

Úspěšnost ERC Starting Grants 2018: 12,7%.
    Otevření: 17. 7. 2019, uzávěrka: 16. 10. 2019.

• ERC Synergy Grants
    Multidisciplinární projekty 2-4 vědců
     (a jejich výzkumných týmů). Synergie mezi zapojenými vědci a jejich obory je klíčová a musí umožňovat dosažení průlomových objevů, které by nebyly možné, pokud by zapojení vědci pracovali samostatně. Každý z těchto Principal Investigators musí svým profilem odpovídat konkurenceschopnému žadateli o ERC StartingConsolidator, nebo Advanced Grant v závislosti na fázi své kariéry.
    Úspěšnost ERC Synergy Grants 2018: 9%.
    Otevření: 18. 7. 2019, uzávěrka: 5. 11. 2019.

• ERC Consolidator Grants
    Granty pro vědce 7-12 let* po PhD, kteří zpravidla již mají zárodek vlastního výzkumného týmu nebo výzkumného programu, ale stále jej potřebují rozšířit a konsolidovat.
    Úspěšnost ERC Consolidator Grants 2018: 12,2%.
    Otevření: 24. 10. 2019, uzávěrka: 4. 2. 2020.

• ERC Proof of Concept Grants 2019
    Žádosti mohou podávat pouze úspěšní řešitelé ERC grantů. Cílem je přiblížit konkrétní výsledek získaný v rámci řešení ERC grantu praktickému uplatnění na trhu.
    Úspěšnost Proof of Concept 2018, first round: 43,9%.
    Otevření: 15. 10. 2019, průběžné uzávěrky: 21. 1. 2020, 23. 4. 2020, 17. 9. 2020.

* Lhůta od získání PhD se počítá do fixního data 1. 1. 2020.
Od doby uplynulé od získání PhD lze odečíst například dobu strávenou na rodičovské dovolené
(podrobnosti v pracovním programu, str. 17).

Co je ERC

ERC podporuje výzkum směřující za hranice poznání v daném oboru (frontier research). Podporováni jsou individuální řešitele (Principal Investigators) a jejich výzkumné týmy. Předpokládá se, že žadatelé o grant přijdou se zcela novou revoluční myšlenkou, jež není pouhým pokračováním jejich dřívějších úspěchů, s myšlenkou, která může výrazně ovlivnit daný obor, posunout jeho hranice či otevřít nové výzkumné perspektivy. Projekty nejsou nijak tematicky omezeny.

Další informace:

Změny v pracovním programu oproti roku 2019

• Změna struktury informací o „profilech“ grantů a žadatelů o granty ERC Starting, Consolidator, Advanced a Synergy, obsah je beze změny.

• Limit pro „additional funding, které lze získat navíc oproti standardní výši grantu například na nákup nezbytného přístrojového vybavení nebo na přístup k velkým výzkumným infrastrukturám, je pro ERC Starting Consolidator nově až 1 milion EUR.

• V případě ERC Synergy, pokud jednotliví zapojení Principal Investigators plánují projekt řešit na různých hostitelských institucích, bude k přihlášce nutné doložit Commitment of the host institutionod všech těchto hostitelských institucí. (Formulace v pracovním programu není jednoznačná, závazné informace budou uvedeny v příslušném dokumentu Information for Applicants zveřejněném při otevření výzvy.)

• Rozpočet projektu i jeho zdůvodnění se nově nebudou uvádět v Part B2 přihlášky, ale v administrativní části přihlášky Part A, vyplňované online. (Tato informace není obsažena v pracovním programu, je získána od ERC Executive Agency. Závazné pokyny budou uvedeny v příslušných dokumentech Information for Applicants zveřejněných při otevření konkrétních výzev.)

Aktualitu publikovala Klára Sobotíková 8. 7. 2019.
Aktualizováno 28. 5. 2020 (úprava termínů).

Nedozvěděli jste se, co jste potřebovali? Našli jste chybu? Prosím, napište nám o tom.

Publikováno: Pondělí 08.07.2019 11:05