Eliška Jandová má z mezinárodního Famelabu stříbro!

Koncem září vyhrála národní finále soutěže FameLab. Čerstvě – 25. listopadu 2022 – v mezinárodním on-line finále v Cheltenhamu pak brala supercenné stříbro! Budoucí molekulární bioložka Eliška Jandová ve svém vystoupení uspokojila svou posedlost mluvením a hlavně – nastínila naději pro pacienty s rakovinou.

Bc. Eliška Jandová

Pochází z Plzně, kde vystudovala Gymnázium na Mikulášském náměstí. V současnosti studuje magisterský program na Přírodovědecké fakultě UK – obor molekulární biologie, genetika a virologie. Po maminčině vzoru chtěla být nejprve ekonomkou, pak uvažovala o právech i kariéře tlumočnice: její babička byla Češka z Volyně. Intenzivně se proto vedle angličtiny věnovala ruštině, dokonce byla přijata k jejich studiu na Západočeské univerzitě v Plzni.
„Ve čtvrťáku na gymplu jsem se nakonec rozhodla našprtat se chemii, abych měla šanci na přijetí na Přírodovědeckou fakultu. Když je přede mnou nějaká výzva, jdu na doraz. Po přijímačkách jsem se proto skoro sesypala,“ vzpomíná mladá vědkyně. Miluje vaření, zvláště pak asijských pokrmů.

Co je to FameLab
► Mezinárodní soutěž v popularizaci vědy. Soutěžící mají tři minuty na to, aby vysvětlili vědecké téma, které si sami vyberou, a to bez použití projektoru. Povolené pomůcky jsou jen takové, které si soutěžící dokáže na jeviště sám přinést a po vystoupení také odnést.
► Vzniklo roku 2004 v Anglii s cílem najít nové talenty v oblasti popularizace vědy pro každoroční vědecký festival pořádaný organizací Cheltenham Festivals. Díky partnerství s British Council se po prvotním úspěchu v Anglii rozšířil do mnoha zemí, aktuálně probíhá ve 23 zemích světa.
► Do Česka FameLab pronikl v roce 2011 a okamžitě se setkal s nebývalým zájmem.
► Od letoška je nositelem licence pro pořádání soutěže v ČR právě Univerzita Karlova.

Rozhovor s Eliškou Jandovou si můžete přečíst na stránkách univerzitního časopisu Forum

Publikováno: Sobota 26.11.2022 18:20