Doc. Jiří Reif získal Cenu Marcina Antzaka pro nejpodnětnější ornitologickou studii publikovanou v roce 2015

Cena Marcina Antzaka je určená autorovi nejpodnětnějšího článku v oblasti ornitologie, jejíž autor pochází z Polska, České republiky či Slovenska, případně odjinud, ale jeho výzkum se v těchto zemích odehrával, a je mladší 37 let. Doc. Jiří Reif z Ústavu pro životní prostředí PřF UK se stal v pořadí druhým nositelem tohoto ocenění. Spoluautory oceněné studie byli i vědci z našich kateder ekologie a zoologie. Za celou fakultu srdečně gratulujeme!

Na oceněné studii, publikované v loňském roce v časopise Animal Behaviour, se kromě Jiřího Reifa podílelo i několik dalších vědců z naší fakulty (Martin Jiran, Jana Vokurková, Adam Petrusek, Tereza Petrusková z katedry ekologie a Radka Reifová z katedry zoologie PřF UK). Ocenění se uděluje v první řadě za studie popisující „obtížné“ druhy. Těmi byli v tomto případě sesterské a tudíž morfologicky i ekologicky velmi podobné druhy slavík obecný (Luscinia megarhynchos) a  slavík tmavý (Luscinia luscinia) a význam přenosu motivů jejich zpěvu.

Porota, která oceněnou studii vybrala mezi stovkami protikandidátů, ocenila především náročnost sledování zkoumaných druhů a robusní experimentální dizajn. Studie má podle poroty také ​v​ýznamné ekologické a evoluční aspirace.

Více se o oceněné studii  a jejím hlavním autorovi dozvíte ZDE.

O Ceně Martzina Antzaka si můžete přečíst ZDE.

Publikováno: Pondělí 10.10.2016 13:40