E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Čtyřikrát stříbro pro české biology

Ani na letošním ročníku Mezinárodní biologické olympiády se čeští zástupci neztratili. Na loňské zlato navázali čtyřnásobným stříbrem.

29. ročník Mezinárodní biologické olympiády (IBO) se konal v Íránu 15. – 22. července 2018. Výprava České republiky dosáhla mimořádného úspěchu, neboť všichni soutěžící získali stříbrné medaile (zlaté medaile si z IBO odváží 10 % nejlepších, stříbrné dalších 20 % a bronzové 30 %). Všichni naši reprezentanti se tedy s rezervou umístili v první třetině startovního pole. Stabilním ziskem medailí pro všechny členy týmu se řadíme mezi nejlepší evropské země.

Stříbrná radost českého týmu.

Loňský úspěch se zlatou medailí nám unikl jen velmi těsně, nejlepšímu českému soutěžícímu chybělo ke zlatu pouhých 5 příček. Celkem se letošní IBO zúčastnilo 261 soutěžících z 68 zemí světa. Vítězkou celého klání se stala reprezentantka z Vietnamu. Nejúspěšnější výpravy přijely z Číny a Tchai-wanu, obě získaly zlaté medaile pro všechny čtyři soutěžící. Z evropských zemí pak letos měly zlaté žně Rusko a Velká Británie, jejich týmy si odvážely po třech zlatých a jedné stříbrné medaili.

 

Výsledky našich soutěžících v celkovém pořadí:

32. Vojtěch Brož, Gymnázium Budějovická, Praha 4

47. Jiří Janoušek, Gymnázium Budějovická, Praha 4

59. Lukáš Fiedler, Gymnázium Jírovcova, České Budějovice

60. Jonáš Vlasák, Gymnázium Benešov

Čeští studenti na terase nad
Teheránem.

Praktické soutěžní úlohy byly letos čtyři. Testovaly dovednosti a znalosti mnoha různých aspektů biologie. Soutěžící museli izolovat bílkoviny z bakterií, měřit jejich koncentraci a testovat, zda se získané bílkoviny vážou na DNA. V další úloze dělili rostlinná barviva pomocí tenkovrstevné chromatografie a zároveň museli zhotovit celou řadu mikroskopických preparátů nejrůznějších rostlinných orgánů. Nesměli se zaleknout ani velmi detailní pitvy pijavky lékařské, určování roztočů a analýzy variance (ANOVA) výsledků lékařského fyziologického pokusu. V poslední úloze se pak soutěžící věnovali potravnímu chování muších larev a vzniku rozmanitých životních forem bakterií. V teoretické části čekaly na studenty dva velmi obtížné tříhodinové testy, každý test obsahoval 50 otázek. Řešené otázky vyžadovaly nejen nejmodernější znalosti na úrovni vysokoškolských studentů biologie, ale především analytické myšlení a schopnost orientace v grafech či schématech.

Celkově byla 29. IBO dobře zorganizována a po stránce soutěžních úkolů se bezesporu řadí mezi ty velice kvalitní. Na přípravě a chodu soutěže se podílel neobyčejně rozsáhlý tým, který byl zásadní především pro hladký průběh praktických úloh. Odborný program byl pak doplněn i programem kulturně-společenským, který měl drobné organizační vady na kráse. Íránská pohostinnost a srdeční, vstřícní pořadatelé však přispěli k tomu, že veškeré připomínky byly rychle zapomenuty. Hlavní cíl celé soutěže – navázání mezinárodních přátelství a pocit pospolitosti studentské a vědecké komunity byl každopádně naplněn. Česká republika si v letošním roce dále upevnila renomé zakladatelské země IBO, která stále hraje v této soutěži důležitou roli. Dr. Lenka Libusová byla zvolena do šestičlenného řídícího výboru IBO (Steering Commitee) a nejbližší čtyři roky se bude podílet na dalším směřování této prestižní mezinárodní soutěže.

 

Publikováno: Čtvrtek 02.08.2018 10:45

Akce dokumentů