E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Chemik Roman Staňo získal první místo Ceny Contipro 2021

V posledním červnovém dni proběhlo finálové kolo již třetího ročníku prestižní Ceny Contipro, kde se formou odborné soutěže střetly největší naděje české vědy v oblasti biomateriálů a tkáňového inženýrství. První místo si odnesl student katedry fyzikální a makromolekulární chemie Roman Staňo. Jemu i jeho školiteli dr. Peteru Košovanovi upřímně gratulujeme!

 

Laureáti letošních Cen Contipro. Celkový vítěž Roman Staňo z katedry fyzikální a makromolekulární chemie druhý zleva. Foto: Contipro

 

Svou eponymní cenu pořádá česká farmaceutická firma Contipro, která je známá nejen svým celosvětovým úspěchem s kyselinou hyaluronovou, ale také svým rozsáhlým výzkumem a vývojem.

Studenti pocházejí z různých přírodovědných oborů a z různých vysokých škol. Cena Contipro tak spojuje různé univerzitní obory se světem praktické vědy uplatňované v průmyslu. Samotného finále soutěže se účastnilo 8 soutěžících, jejichž absolventské práce se ukázaly jako nejpřínosnější ze všech přihlášených. Vybírat mezi finalisty však nebylo podle slov poroty vůbec jednoduché. „Většina prací byla vysoce nadprůměrná a bylo velmi obtížné vybrat mezi nimi ty nejlepší," prohlásil při předání cen předseda poroty docent Lukáš Kubala z Masarykovy univerzity v Brně. I z toho důvodu se porota rozhodla neudělit pouze tři ocenění, ale rovnou čtyři, když na třetí místo posunuli hned dva soutěžící.

Na prvním místě se umístil Roman Staňo z katedry fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK s prací věnovanou polyelektrolytům a odnesl si odměnu ve výši 60 tisíc Kč. Vítěz ocenil především velký přínos Ceny Contipro v podobě získané zpětné vazby na svou práci: „Protože jsem teoretik a věnuji se simulacím, mám omezený kontakt s experimentátory a jsou to navíc většinou lidé, kteří se věnují základnímu výzkumu. Setkat se s lidmi, kteří se pohybují více v aplikovaném výzkumu, a vidět, jak oni mou práci vnímají a jak o ní rozmýšlejí, bylo velmi prospěšné.“ Porota první místo udělila nejen kvůli vysoké kvalitě samotné práce, ale i kvůli výbornému výkonu soutěžícího při obhajobě své práce během finálového kola.

Na druhé místo vystoupala práce zabývající se umělými slzami určenými pro budoucí léčbu syndromu suchého oka. Její autor Mikuláš Černohlávek obdržel 50 tisíc kč. Svým umístěním byl velmi překvapený. „Studoval jsem strojní inženýrství, což je odlišný obor od chemie a biochemie, takže jsem velmi potěšen, že moje práce byla uznaná za kvalitní. Zajímají mě biotechnologie, proto budu ve své práci nadále pokračovat minimálně ve svém volném čase,“ prozradil oceněný student. „Myslím si, že můj výzkum může být využitý v průmyslu, protože syndrom suchého oka je závažné onemocnění a každý pokus, který může vést k řešení, je přínosem.“

Dvě třetí místa pak obsadili Alena Kolaříková a Miroslav Kubát, oba shodou okolností s výzkumem týkajícím se kyseliny hyaluronové, která je hlavní oblastí zájmu firmy Contipro. Každý si jako odměnu odnesl výhru 25 tisíc Kč.

Společnost Contipro sídlí v Dolní Dobrouči ve východních Čechách, biotechnologickou cestou vyrábí kyselinu hyaluronovou pro farmacii a kosmetiku a její zakladatel a majitel, docent Vladimír Velebný, je dodnes vědcem, který postupně buduje rozsáhlé výzkumné centrum nyní již s více než 130 pracovníky. Contipro svými vzdělávacími programy podporuje rozvoj nové generace českých vědců. Cena Contipro pro mladé vědecké talenty je udělována od roku 2019.

Publikováno: Pondělí 05.07.2021 10:45

Akce dokumentů