Centrum “The Parc” představuje spolupráci mezi akademickým a aplikovaným sektorem

Centrum aplikovaného farmaceutického výzkumu (The Parc, Pharmaceutical Applied Research Center) letos slaví páté narozeniny. Při té příležitosti se 5. března v pražské centrále společnosti Zentiva sešli zástupci partnerských akademických institucí, které ve výzkumném centru spojily své síly. Jednou z nich je i naše fakulta.

Centrum The Parc vzniklo na základě iniciativy společnosti Zentiva ve spolupráci s třemi partnery z akademické sféry: Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze, Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a nově také Ústavem organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Tato velmi úspěšná iniciativa propojila nastupující talenty s předními farmaceutickými i akademickými odborníky, kteří společně pracují na urychlení procesu inovací v oblasti výzkumu a vývoje léčiv.

Centrum The Pack v první řadě umožňuje doktorandům v řadě chemických oborů získat praxi, vypracovat dizertační práci s potřebnými publikačními výstupy  a zároveň být mentorsky veden předními farmaceutickými i akademickými pracovníky napříč průmyslovým světem. Společným cílem, motivovaným konkrétními potřebami soukromého sektoru,  je pak spolupráce na urychlení inovací a vývoji nových léčiv.

Od vzniku The Parc program úspěšně absolvovalo osm studentů, dva z nich se rozhodli pro kariéru v akademické sféře a rozšířili síť vědeckých pracovníků centra The Parc, další  již pracují v předních farmaceutických společnostech. Aktuálně se tohoto programu účastní 25 doktorandů. „Jsme hrdí na to, že můžeme spolupracovat s příští generací vědců a poskytovat jim možnost vyzkoušet si vývoj nových léčiv v praxi,“ uvedl výkonný ředitel Pavel Calta, PhD.

Vědecké spolupráce v rámci programu si cení i prof. RNDr. Jiří Zima, CSc.  děkan Přírodovědecké fakulty UK: “Mezi našimi doktorandy chemických oborů přetrvává zájem o farmaceutický průmysl. I proto jsme rádi, že The Parc umožňuje studentům uskutečnit reálný výzkum s konkrétními problémy. Důležité je, že studenti s těmito zájmy mají díky této iniciativě reálnou možnost, jak svého cíle dosáhnout.

Letos poprvé byly v rámci projektu předány ceny The Parc Awards určené talentovaným studentům, k podpoře jejich další vědecké kariéry. „Jsme nesmírně vděční společnosti Zentiva za její podporu centru The Parc i za to, že našim doktorandům a akademickým pracovníkům nabízí příležitost spolupracovat s odborníky z našeho oboru a společně řešit ty největší výzvy, kterým čelí dnešní zdravotní péče. Rád bych pogratuloval oceněným a popřál jim mnoho úspěchů v jejich budoucí kariéře,“ dodal prof. Ing. František Štěpánek, PhD. z VŠChT.

Kontakty:

www.theparc.eu