Cena Josefa Vavrouška 2022

Děkan Fakulty sociálních věd UK vyhlašuje 27. ročník veřejné soutěže o cenu Josefa Vavrouška. Letošním tématem jsou „Lidské hodnoty a problémy rozvoje civilizace“.

Náměty soutěžních prací je možné specifikovat podle následujících tematických okruhů:

• ekologie člověka;
  • udržitelný rozvoj;
  • ekonomika přírodních zdrojů;
  • sociální etika a ekonomický systém;
  • etika a fungování politického systému;
  • sociální systém jako holistický systém s cílovým chováním;
  • společenské systémy a diskont budoucnosti;
  • mezinárodní politický a ekonomický systém, teritoriální mezinárodní studia a globální vládnutí;
  • masová komunikace a žurnalistika podporující hodnoty života na Zemi;
  • edukační systémy s těmito cíli.

U soutěžních prací hodnotitelé ocení zejména:

• analýzu vztahů přírody, společnosti a kultury;
  • interdisciplinární povahu přístupu anebo alespoň interdisciplinární přesahy;
  • vyústění do veřejné a sociální politiky.

Charakter prací

• Do soutěže budou zařazeny bakalářské, magisterské, rigorózní a dizertační práce obhájené ve stávajícím a v předchozím akademickém roce s přiloženými posudky a s informací o výsledku obhajoby.
  • Práce, které formální obhajobu nevyžadují, mohou být rovněž zařazeny do soutěže a nemusejí být doprovázeny posudkem.
  • Práce mohou být psány česky, slovensky nebo anglicky. Vždy musejí mít resumé v originálním a v anglickém jazyce.
  • Kategorie soutěže
  • Bakalářské práce.
  • Magisterské a rigorózní práce.
  • Dizertační práce.
  • Okruhy možných uchazečů
  • Studenti, doktorandi a mladí absolventi českých a slovenských vysokých škol (orientační věková hranice do 35 let).

Podmínky soutěže

• Cena se uděluje jednou ročně. Uzávěrka pro zasílání do letošního ročníku je stanovena na pátek 29. 7. 2022 do 12:00 hod.
  • Odevzdává se jedna svázaná kopie (stačí měkká, kroužková vazba) a současně též její elektronická verze. A to buď odesláním práce ve formátu .pdf na adresu tajemníka Ceny: kameni@fsv.cuni.cz, nebo vložením kopie na USB a přiložením ke svázané kopii. U bakalářských, magisterských a rigorózních prací je nutno přiložit kopie posudků (oponentský a školitelský, případně výsledek státní závěrečné zkoušky).
  • Práci lze rovněž doručit osobně a odevzdat v podatelně fakulty. Obálka s kopií soutěžní práce musí být v tomto případě viditelně označena záhlavím: Cena Josefa VAVROUŠKA.
  • Do soutěže se přijímají pouze obhájené práce (pokud formální obhajobu vyžadují).
  • Účastníky žádáme, aby ke svázané i k elektronické verzi soutěžní práce přiložili přihlášku, jejíž šablona je k dispozici na webové stránce: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska
  • Přihláška do soutěže je považována za souhlas se zveřejněním práce na webu FSV UK. Účastníci, kteří si nepřejí, aby jejich práce byla dostupná v archivu Ceny Josefa VAVROUŠKA na webu FSV UK, o to musejí výslovně požádat.
  • Autoři oceněných prací budou vyhlášeni do 30. 9. 2022. Informace o výsledku soutěže bude k dispozici na webu FSV UK (www.fsv.cuni.cz) co nejdříve po zasedání a po rozhodnutí výboru pro Cenu Josefa VAVROUŠKA.

Financování

• Výši finanční odměny pro oceněné práce stanovuje každoročně děkan FSV. Pro rok 2022 činí celková částka 83 000,- Kč.

Hodnotitelé soutěže

Práce přihlášené v termínu posuzuje výbor pro Cenu Josefa VAVROUŠKA. Tvoří jej reprezentanti institutů Fakulty sociálních věd, členové zastupující další fakulty a pracoviště Univerzity Karlovy, zástupce Masarykovy univerzity a zástupce Slovenskej akadémie vied. Viz: https://fsv.cuni.cz/veda-vyzkum/vedecka-oceneni/cena-josefa-vavrouska

Publikováno: Středa 29.06.2022 15:25