Blahopřejeme pedagogům fakulty ke Dni učitelů!

Pedagogická práce je vedle práce věděcké jedním ze dvou základních pilířů univerzitního života. Jelikož na 28. březen připadá výročí narození Jana Amose Komenského, je v českých tradičně slaven Den pedagogů. Všem, kdo se podílejí na výchově dalších vědeckých generací, k tomuto svátku upřímně blahopřejeme!

Nejlepší pedagogové naší fakulty jsou tradičně oceňováni v anketě Studenstký velemlok.  Velkou ctí je pro pedagogy již i samotné umístění v širší nominaci.

Všem oceněným i nomivaným ze srdce blahopřejeme!

Všichni nominovaní na cenu Studentský velemlok za rok 2014 - 2015

Laureáti Studenstkého velemloka 2014/2015:

Profesor Adam Petrusek a docentka Lucie Juřičková přebírají cenu Studenstký velemlok během reprezentačního plesu Přírodovědcké fakulty UK.

BIOLOGIE: Doc. RNDr. Lucie Juřičková, Ph.D.; prof. RNDr. Adam Petrusek, Ph.D., předmět Mořská Fauna Středomoří

Docentka Lucie Juřičková získala doktorát na Katedře zoologie PřF UK v Praze v roce 1991, kde od roku 2001 působí pracovně. Její pedagogická činnost zahrnuje několik přednášek o bezobratlých, malakologii, fauně v ČR a mořské fauně. Její výzkum se soustředí převážně na dopad lidí na společenství měkkýšů. Na jaře roku 2015 úspěšně obhájila habilitační práci " Holocenní sukcese měkkýšů střední Evropy" a byla jmenována docentkou pro obor zoologie. Ve stejném roce vydala monografii Měkkýši České a Slovenské republiky. Aktivně se věnuje také popularizaci vědy.

Profesor Adam Petrusek vystudoval hydrobiologii na Přírodovědecké fakultě UK v Praze a zde dokončil i doktorské studium zaměřené na studium perlooček. Paralelně s biologií absolvoval i bakalářské studium financí na VŠE v Praze. Od září 2010 vede katedru ekologie Přírodovědecké fakulty UK. Věnuje se zejména ekologii, diverzitě a evoluční biologii perlooček a raků a biologickým invazím ve sladkých vodách. Podílí se na výuce předmětů zaměřených na ekologii sladkovodního i mořského prostředí, každoročně vyráží se studenty na Jadran na exkurzi zaměřenou na mořskou faunu. Publikoval více než 100 vědeckých prací, z toho většinu ve významných mezinárodních časopisech.

Doc. Josef Cvačka přebírá ocenění Studenstký velemlok z rukou děkana PřF UK prof. Bohuslava Gaše.

CHEMIE: Doc. RNDr. Josef Cvačka, Ph.D., předmět Hmotnostní detekce v separačních metodách

Docent Josef Cvačka svou bakalářskou i magisterskou práci vypracoval v UNESCO Laboratoři elektrochemie životního prostředí na katedře analytické chemie Přírodovědecké fakulty UK, kde úspěšně pokračoval i v doktorském studiu. Věnoval se využití moderních elektroanalytických metod v analýze biologicky aktivních a environmentálně významných látek. Jím vyvinutý platinový tubulární elektrochemický detektor, který studenti dodnes nazývají „Cvačkův detektor“, si získal velkou oblibu i v dalších laboratořích, jejichž pracovníci ho označili za „geniálně jednoduchý a jednoduše geniální“. Strávil řadu měsíců na špičkových zahraničních pracovištích. Od roku 2001 působí na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, nejprve jako postdoktorand a od roku 2005 jako vedoucí skupiny hmotnostní spektrometrie. Jeho rozsáhlá vědecká práce zaměřená na hmotnostní spektrometrii přírodních látek a vývoj počítačových programů pro interpretaci hmotnostních spekter byla po zásluze oceněna Premií Otto Wichterle pro mladší vědce a má dodnes široký mezinárodní ohlas o čemž svědčí vysoký H-index 21 a téměř tisícovka citací. V roce 2011 se pak úspěšně habilitoval. Ve své vědecké i pedagogické práci se úspěšně řídí známým bonmotem Jana Wericha „Z ničeho se nemá dělat věda, ani z vědy ne“.

GEOLOGIE: Doc. RNDr. Petr Kraft, CSc., předmět Historická a stratigrafická geologie

Docent Petr Kraft v letech 1983–1988 vystudoval paleontologii na Přírodovědeckou fakultu UK, v roce 1989 získal titul RNDr. Po studiích zůstal na Ústavu geologie a paleontologie PřF UK, kde se v roce 2003 také habilitoval. Zabývá se historickou geologií, systematickým zpracováním graptolitů a některých problematických skupin bezobratlých. Publikoval řadu odborných studií.

GEOGRAFIE: RNDr. Boris Burcin, Ph.D., předmět Demografická analýza I a II

Doktor Boris Burcin vystudoval ekonomickou a regionální geografii se zaměřením na demografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Zde také úspěšně dokončil doktorské studium. Dnes působí na katedře demografie a geodemografie, věnuje se především prognózování vývoje obyvatelstva na národní a regionální úrovni. Je členem několika mezinárodních odborných společností a publikoval několik desítek prací v odborných časopisech.

Publikováno: Čtvrtek 03.03.2016 14:45