BECOME OUR NEXT BORSTAR

Cena Borealis Student Innovation Award je mezinárodní soutěž pro studenty z celého světa, která vybírá tři nejinovativnější výzkumné práce týkající se oblasti polymerů a chemie, a to v bakalářských, magisterských a doktorských kategoriích. Cena pro vítěze je až 5000 EUR. Uzávěrka soutěže je 1.března 2021.

If you have written a bachelor, master, or PhD thesis in one of the following subjects, you could win up to €5.000 and the networking opportunity of a lifetime:

-        Polyolefin catalysts & applications

-        Olefin and polyolefin processes

-        Polyolefin polymer properties

-        Enhanced olefin analysis and polyolefin characterisation methods

-        Sustainability in or with polyolefins or base chemicals (circular economy)

-        Discoveries in the polyolefin world with a practical relevance for society

-        Base chemical processes (ammonia, nitric acid, fertilizer, urea, melamine, phenol)

More information and registration here.

Publikováno: Pondělí 12.10.2020 11:10