E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Na dno Mariánského příkopu, 26.3.2012, ČT 24

Hollywoodský režisér James Cameron dokončil 26.3.2012 ve speciální ponorce jako první na světě sólový sestup na nejhlubší místo na planetě. Jak se na tento vskutku obdivuhodný dobrodružný počin dívá vědec, profesor Bohumír Janský, geograf a oceánolog z Katedry fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze a předseda Českého národního výboru pro spolupráci s Mezivládní oceánografickou komisí (IOC) UNESCO?

 

„Jakékoliv dobývání takovýchto krajních pólů Země je nesmírné dobrodružství,  je to hlavně objevování něčeho úplně nového, co zatím neznáme“, říká profesor Janský v rozhovoru s redaktorem Martinem Veselovským o výpravě režiséra Jamese Camerona  v pořadu Události, komentáře - Svět na ČT 24.

Dna oceánů dostupná pro každého?

Do mořských hlubin se jako třetí člověk paradoxně vydal filmový režisér v ponorce vlastní konstrukce místo vědců, kteří by rovnou mohli systematicky popisovat život v hlubinách. Je tedy osud dalších výzkumů na dně oceánů hlavně otázkou peněz? V současnosti je vyspělá technika dostupná téměř pro každého, kdo si to může dovolit, budou tedy tato místa přístupná všem? „ V dnešní době lidstvo dospělo již k velmi dokonalým technologiím, i proto se do hlubin oceánu chystá celá řada dalších expedic. Můžeme očekávat další množství takových ponorů na různých místech světa, nastává jejich boom, který otevře novou etapu poznávání“ hodnotí současný vývoj této situace profesor Janský. Cameronova expedice, ač se jeví více dobrodružná než vědecky hodnotná, měla tedy určitě význam pro další vývoj podmořských výprav, zahájila novou etapu podmořských výzkumů.

Nejen na dně Mariánského příkopu na nás čeká spousta novinek

„ Nejen na dně Mariánského příkopu, ale na všech místech oceánů, v oceánských příkopech, v hlubinách 8-10 km je spousta novinek, které nemáme zatím popsané. Určitě tam bude mnoho bezobratlé fauny a nižších forem života, budou tam korýši. Určitě nás čeká mnoho nových druhů nebo dokonce rodů, a to je samozřejmě velice vzrušující“,  vysvětluje dále profesor Janský a pokračuje : „Čeká nás spousta nových objevů na dně těchto příkopů, a to nejen biologicky nové formy života, ale například i co se děje na dně těchto příkopů, jako detaily o podsouvání oceánských desek pod desky pevninské. Celý ohnivý pás Pacifiku, kde je 13 oceánských příkopů, skýtá mnoho tajemna a na své si tam přijdou nejen geologové a geofyzici, ale i další badatelé, kteří posunou lidské poznání opět někam dále. Budou možná přímá pozorování, bude možné přímo odebírat vzorky a popisovat je, bude možno zpřesnit naše teorie o globální tektonice. Je to především ale obrovský pokrok, pokud si uvědomíme celou historii dobývání těchto největších hloubek, do roku 1951 jsme totiž považovali za nejhlubší příkop Filipínský. Neustále se něco děje a to je dobře“, uzavírá Bohumír Janský.

 

Celý pořad můžete shlédnout zde: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/212411000370326/video/

 

Publikováno: Úterý 03.04.2012 00:00

Akce dokumentů

Kategorie: