E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Životní cyklus a sociální vztahy netopýrů, ČRo Leonardo, 1.2.2011

Jak probíhá stěhování netopýrů mezi úkryty v rámci jejich ročního životního cyklu, vysvětlí v příspěvku Jany Šafaříkové Mgr. Helena Jahelková, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty UK.
netopýr1
.

 

Sociální vztahy netopýrů jsou velmi komplexní a nebyly dosud zcela prozkoumány. Kromě vztahů mezi sebou navzájem si netopýři vytvářejí i pevné vazby na své okolí – na jednotlivá místa a úkryty, která v průběhu celého roku obývají. V nich vytvářejí letní kolonie a zimoviště.

Pravidelný roční cyklus

Pro netopýry je charakteristicky pravidelný roční cyklus, ve kterém se střídá období aktivity s obdobím zimního odpočinku. Po probuzení ze zimního spánku přichází období tzv. jarních přeletů: netopýři navštěvují různé přechodné úkryty, kde se setkávají s jinými zvířaty stejného druhu. Toto chování má význam pro udržování sociálních tradic. 

Letni kolonii mohou tvořit stovky i tisíce jedinců

Letní neboli mateřské kolonie tvoří samice od dubna do srpna, mláďata se rodí v červnu nebo začátkem července. Mláďata začínají podnikat první výpravy za potravou a ve věku šesti týdnů jsou už zcela samostatná. Letni kolonii může tvořit u některých druhů jen malá skupinka samic, u jiných však v ní jsou stovky i tisíce jedinců. V srpnu až říjnu, hned po odstavení mláďat a rozpadu letních kolonií přichází období podzimních přeletů, kdy se netopýří podobně jako na jaře setkávají v různých úkrytech, kde dochází k páření.

Zpožděné oplození

Zajímavou schopností netopýrů pak je tzv. zpožděné oplození. Samice je schopna v pohlavních žlázách uchovat sperma až do doby klimaticky vhodné k vývoji zárodku, tedy až do jara příštího roku. Při podzimních přeletech mláďata, doprovázejí své matky a poznávají vhodné úkryty. Zároveň se netopýři během podzimu věnuji intenzivnímu lovu potravy, aby si vytvořili dostatečné zásoby podkožního tuku na zimu. 

Hibernace

Zhruba od konce listopadu do března pak netopýři hibernují. Zimní spánek není nepřetržitý, netopýři se v průběhu zimy občas probudí, např. aby se přemístili na vhodnější místo v úkrytu. 

 

netopýr
.

 

Celý pořad na ČRo Leonardo zde : http://www.rozhlas.cz/leonardo/priroda/_zprava/848441

 

Publikováno: Pondělí 31.01.2011 23:00

Akce dokumentů

Kategorie: