E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMedia s námi a o nás: Výzkumy původního výplňového zdiva Karlova mostu, ČRo 3 Vltava 5.1.2011

O jedné z nejvýznamnějších gotických památek u nás, Karlovu mostu, hovoří v příspěvku Jany Olivové doc. Richard Přikryl z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, který se podílel na podrobných průzkumech původního vnitřního výplňového zdiva.

Původní gotické výplňové zdivo běžný pozorovatel nevidí

Vědci zjistili, že při stavbě Karlova mostu ve 14. století se používaly velmi pokročilé stavební hmoty i postupy. Ukázaly to podrobné průzkumy původního vnitřního výplňového zdiva, na nichž se podílel i docent Richard Přikryl z Ústavu geochemie, mineralogie a nerostných zdrojů Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Jana Olivová se ho zeptala, jak postupovali při odběru a rozboru vzorků. Podle docenta Přikryla je původní gotické výplňové zdivo Karlova mostu skryto za lícním kamenným kvádrem a běžný pozorovatel ho nevidí. Vzorky se tedy odebíraly pomocí speciálních sond.

Na vědce čekala i překvapení

Vědci zkoumali nejen celkový stav mostu a jeho lícní zdivo, ale také výplňové zdivo v klenbách a pilířích, které dosud zůstávalo stranou hlavního zájmu. Doc. Richard Přikryl popisuje i výzkum fyzikálních vlastností původního vnitřního výplňového zdiva Karlova mostu a překvapení, která na vědce čekala. 

Karlův most stojí už více než 600 let

V původním vnitřním výplňovém zdivu Karlova mostu byl použit přírodní kámen a samozřejmě malta, která různé kusy přírodního kamene pojí. V těchto maltách se využilo tzv. hydraulické vápno. Vznikly tak pojivové hmoty s naprosto vynikajícími vlastnostmi - což jasně dokazuje skutečnost, že Karlův most stojí už více než 600 let.

Celý rozhovor s doc. Richardem Přikrylem: http://www.rozhlas.cz/mozaika/veda/_zprava/vyzkumy-puvodniho-vyplnoveho-zdiva-karlova-mostu--832618

Publikováno: Úterý 11.01.2011 12:55

Akce dokumentů

Kategorie: