E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníÚspěch české reprezentace na Mezinárodní zeměpisné olympiádě

Ve dnech 12. až 18. července proběhl 18. ročník International Geography Olympiad (IGEO), pořádaný distanční formou online z Paříže. Mezi 209 soutěžícími z celkem 54 zemí světa se o medaile utkali také čtyři studenti z Česka. Ze soutěže si odvezli stříbro a bronz. Organizačním garantem Zeměpisné olympiády Česko je Přírodovědecká fakulta UK.

Každoročního mezinárodního kola IGEO se účastní nejlepší studenti z národních kol zeměpisné olympiády ve věku 16 až 19 let, a to z celého světa. Cílem IGEO je prověřit schopnosti účastníků v oblasti prostorových zákonitostí a procesů.

Mezinárodní zeměpisnou olympiádu organizuje pracovní skupina Mezinárodní geografické unie (IGU), která připravuje testy v koordinaci s místními organizátory a mezinárodní komisí. První ročník soutěže se konal v Haagu v roce 1996.

Letos českou středoškolskou geografii reprezentovala Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň, čerstvý absolvent Martin Mlečka z Gymnázia Brno, Elgartova, a Petr Podolský a Lukáš Poul z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové. Čeští reprezentanti soutěžili ve dnech 13. až 15. 7. společně na katedře geografie PdF MU v Brně za dozoru Hany Svobodové a Venduly Mašterové.

Soutěžilo se celkem ve třech kategoriích. Letošní ročník odstartoval první den písemným testem (Written Response Test). Druhý den účastníky čekala virtuální práce v terénu (Fieldwork Exercise). Součástí programu bylo pro zpestření po splnění úkolů také celosvětové vaření francouzské omelety v přímém online přenosu. Poslední den se nesl v duchu multimediálního testu (Multimedia Test) a prezentace posterů. Česká reprezentace si nakonec z 18. ročníku IGEO odnáší dvě medaile. Milena Šebková z Církevního gymnázia Plzeň vybojovala bronz za 77. místo a Martin Mlečka, dnes již absolvent Gymnázia Brno, Elgartova, získal stříbrnou medaili za 28. místo v konkurenci 209 soutěžících z 54 zemí světa.

 

Příští ročník Mezinárodní zeměpisné olympiády se bude konat v Indonésii.

Studenti se účastní distanční formy mezinárodní soutěže IGEO 2022

 

Publikováno: Čtvrtek 21.07.2022 15:05

Akce dokumentů