E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníSolidarita PřF UK s Ukrajinou

Tato stránka shromažďuje informace o dění na PřF UK, které souvisí se situací na Ukrajině.

Stránka Univerzity Karlovy věnovaná pomoci Ukrajině


Obsah této stránky:  

Charitativní organizace Dům Dobra, která sdružuje lidi na pomoc Ukrajincům, hledá pro svoji činnost a její rozvoj další dobrovolníky ( na web přidáno 17. 5. 2022)

Přednášky pro ukrajinské studenty v letním semestru 2022 - formulář (na web přidáno 13. 4. 2022)

Přijímání studentů z Ukrajiny na Přírodovědeckou fakultu UK (na web přidáno 24.3. 2022)

Volné pozice pro akademické pracovníky z Ukrajiny (na web přidáno 24.3. 2022, průběžně aktualizováno)

Iniciativa Hlavák hledá dobrovolníky! (na web přidáno 18.3. 2022)

Nová třída s polodenním provozem pro umístění 8 ukrajinských dětí (na web přidáno 17.3. 2022)

POMOC PRO UKRAJINU - Nové potřeby (přidáno na web 15.3. 2022)

Usnesení Krizového štábu PřF UK z 8.3. 2022 (přidáno na web 8.3. 2022)

Benefiční  hokejové utkání Přírodověda UK x Medici UK (přidáno na web 7. 3. 2022)

Geografické pondělky: Ruská válka na Ukrajině - příčiny, formy a důsledky konfliktu (přidáno na web 4.3. 2022)

Sbírka "Pomoc pro Ukrajinu na PřF UK" (přidáno na web 26.2. 2022) 

Stanovisko akademického senátu k ruské agresi na Ukrajině (přidáno na web 24. 2. 2022) 

Prohlášení vedení UK k situaci na Ukrajině (přidáno na web 24.2. 2022) 


Organizace Dům dobra hledá dobrovolníky , kteří jsou ochotni ve svém volném čase pomáhat s ubytováním nových uprchlíků, přijetím a tříděním humanitární pomoci, která poputuje do válečných zón a připravovat nové Domy Dobra. Více informací a možnost se přihlásit  najdete zde. 


Přednášky pro ukrajinské studenty v letním semestru 2022 - formulář

Formulář je určen pro akademické pracovníky, kteří nabízí své přednášky pro ukrajinské studenty ukrajinských univerzit. Výstup tohoto dotazníku je reakcí na výzvu Konference rektorů Ukrajiny, kteří oslovili evropské univerzity s tím, aby otevřely své přednášky i pro studenty, kteří nemohou studovat na svých univerzitách.

Formulář naleznete ZDE. 


Přijímání studentů z Ukrajiny na Přírodovědeckou fakultu UK

Žádosti UA studentů o studium na PřF UK řeší Zahraniční oddělení
Kontakt: foreign@natur.cuni.cz, tel: 221 951 160

Statut „Freemover“ – krátkodobá stáž

Žadatel musí nejprve vyplnit registrační formulář a doložit, že je studentem na Ukrajině, případně vyplnit čestné prohlášení.

REGISTRATION FORM: Freemover Ukraine

ANNEXE 1 STATUTORY DECLARATION


Volné pozice pro akademické pracovníky z Ukrajiny

Databáze nabídek na Přírodovědecké fakultě pro akademické a vědecké pracovníky přicházející z Ukrajiny, od juniorních výzkumných pozic, pomocných pozic ve výzkumných organizacích, seniorních vědeckých pozic až po nabídky možností doktorského studia se nachází zde:

Vacancies at the Faculty of Science

Pro více informací, kontaktuje danou osobu, která je za pozici zodpovědná.

S nástupem Vám pomůže zaměstnanecký odbor monika.vernerova@natur.cuni.cz


Iniciativa Hlavák hledá dobrovolníky!

Chcete pomáhat lidem utíkajícím před válkou z Ukrajiny v Praze? Staňte se dobrovolníkem na Hlavním nádraží. Iniciativa Hlavák funguje od září 2015 a pomáhá přijíždějícím uprchlíkům přímo na Hlavním nádraží v Praze. Dává jim první důležité informace, pomáhá jim s přesunem do Kongresového centra a dalších registračních center, poskytuje občerstvení a v některých případech i krátkodobé ubytování, případně pomáhá při tranzitu lidem, kteří pokračují do třetích zemí.

Jaké dobrovolníky Iniciativa Hlavák hledá?

 •   tlumočník*ce (UA, RJ) - zprostředkovávání informací
 •   terénní dobrovolník*ice (stačí čeština, případně angličtina) - vyzvedávání lidí při výstupu z humanitárních vlaků,  pomoc se zavazadly, navigace po prostoru nádraží
 •   výpomoc kuchyňka a občerstvení - příprava drobného občerstvení, vhodné i pro lidi, kteří nehovoří RJ/UA/ČJ


Jak se přihlásit? Pro více informací navštivte: 

https://iniciativahlavak.cz/pro-dobrovolniky/registrace-dobrovolniku/ 


kde se dozvíte více informací o práci na Hlaváku a o registraci.


Přírodovědná školka Rybička Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy otevírá novou třídu s polodenním provozem na krátkodobé umístění 8 ukrajinských dětí.

Provoz třídy je pondělí, úterý, čtvrtek, vždy 8,30 – 12,30 hodin, počínaje 21. 3. 2022

Pro ukrajinské děti je pobyt ve školce zdarma.

Děti potřebují mít všechna očkování dle platných pravidel ČR, očkování je nutné doložit lékařským posudkem pediatra.

Zájemci o umístění dítěte pište na adresu petra.cerna@natur.cuni.cz nebo tel. 734 179 878 (i SMS, ozveme se zpět).

 Přihlášku a více informací naleznete na webových stránkách školky:

www.skolkarybicka.cz

----------------------

Дитячий садок Рибка (чеською Рибічка) при Факультеті природознавчих наук Карлового університету відкриває новий клас із заняттями на півдня для тимчасового прилаштуваня 8 українських дітей.

Заняття проходять в понеділок, вівторок і четвер з 8.30 до 12.30 години.

Для українських дітей перебування в садку безкоштовне.

Дітям необхідно зробити усі щеплення за діючими правилами Чеської Республіки. Щеплення мають бути підтверджені медичним висновком педіатра.

Якщо ви зацікавлені в розміщенні дитини в нашому садку, просимо написати нам на електронну адресу: petra.cerna@natur.cuni.cz або за телефоном: +420 734 179 878 (або можете надіслати СМС і ми зв’яжемося з вами).

Заяву та додаткову інформацію можна знайти на сайті нашого дитячого садка:

www.skolkarybicka.cz


POMOC PRO UKRAJINU - Nové potřeby

 

Pro ukrajinské uprchlíky dočasně ubytované v prostorách kolejí Větrník a Hostivař shromažďujeme základní vybavení a základní životní nutnosti. Co je potřeba?

Trvanlivé jídlo

 • Konzervy
 • Těstoviny, rýže
 • Luštěniny, nudlové polévky…

Výbava do kuchyně

 • Hrnce, talíře, příbory
 • Rychlovarné konvice
 • Mikrovlnky
 • Pokud máte k dispozici lednice nebo jiné velké el. spotřebiče, pro odvoz volejte Jakuba Hroudu (773 023 415, hroudaja@natur.cuni.cz)

Hygienické potřeby

 • Sprchové gely, šampóny
 • Zubní pasty, kartáčky
 • Ručníky (v dobrém stavu, čisté)
 • Pleny
 • Čistící prostředky, prací prášky
 • vložky

DARY NECHTE ODLOŽENÉ VE VESTIBULU BUDOV A6 a V7

DĚKUJEME!


Krizový štáb Přírodovědecké fakulty UK dne 8. 3. 2022 přijal per rollam následující usnesení: 

(na web přidáno 8. 3. 2022, 16:15)

V reakci na vývoj situace související s válečným konfliktem na Ukrajině přijal Krizový štáb Přírodovědecké fakulty UK per rollam následující usnesení:

Neuznáváme kolektivní vinu – Na svobodné akademické půdě nesmí být uplatňovány principy kolektivní viny. Žádný náš student, zaměstnanec ani uchazeč o studium nesmí být diskriminován z důvodu rasy, pohlaví, náboženství, svého přesvědčení, ani státní příslušnosti. Nesmíme připustit, aby na akademické půdě docházelo k útokům na kohokoliv z důvodu frustrace nad postupem vlád jednotlivých zemí. KŠ žádá všechny studenty a zaměstnance fakulty o vzájemnou ohleduplnost, trpělivost a pochopení.

Sledujte aktuální informace a pokyny – Fakulta i univerzita podnikají kroky, jak pomoci studentům i zaměstnancům, kterých se válka na Ukrajině bezprostředně dotýká. Informace a pokyny se zveřejňují na webových stránkách univerzity https://ukrajine.cuni.cz/ a na této stránce. 

 

Prosíme všechny studenty, kteří se mohou ocitnout v tíživé situaci:

Buďte dostupní, fakulta potřebuje vaše aktuální kontaktní údaje – KŠ vyzývá všechny studenty, aby si v sekci osobní údaje v SIS aktualizovali zejména: e-mailovou adresu (@natur.cuni.cz), telefonní číslo, poštovní adresu pro doručování v Česku a číslo bankovního účtu v české bance.

Dejte nám o sobě zprávu – Fakultě se stále nepodařilo e-mailem, ani telefonicky spojit s některými studenty z Ukrajiny, kteří mohou být v ohrožení života. Byli bychom rádi, pokud byste mohli zaslat jakýmkoliv dostupným způsobem (např. na @natur.cuni.cz) zprávu, zda jste v pořádku, zda pobýváte v Česku nebo jste na Ukrajině. Všichni studenti již nyní mohou  využít informace zveřejněné na https://ukrajine.cuni.cz/, nebo kontaktovat studijní odbor fakulty – studijni@natur.cuni.cz. Pokud byste cokoliv potřebovali, neváhejte, prosím, napsat. Poradit vám mohou i studijní poradci z řad studentů – tutori@natur.cuni.cz.

Psychologická pomoc – V případě potřeby doporučujeme kontaktovat fakultní psycholožku https://www.natur.cuni.cz/fakulta/studium/specialni-potreby/psychologicka-poradna.

https://www.natur.cuni.cz/eng/study/student/counselling-and-psychological-services/counselling-and-psychological-services-page?searchterm=Psychol

Stipendium v případě akutní tíživé situace – Studenti mohou žádat o finanční podporu formou stipendia. Stipendium není udělováno plošně. Žádost vždy prochází individuálním posouzením. KŠ doporučuje podání žádosti o stipendium předem konzultovat se studijním odborem fakulty (dagmar.gondekova@natur.cuni.cz).

Narušily aktuální události vaše studium? – Výuka se i nadále uskutečňuje prezenční formou a podle rozvrhu. 

KŠ vyzývá studenty, kteří se ocitli v tíživé životní situaci, která narušuje jejich studium (plnění studijních povinností), aby informovali vyučující a studijní referentku.

KŠ doporučuje vyučujícím, aby tam, kde je to možné, volili individuální přístup ke studentům, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. 

KŠ žádá vyučující o vstřícný přístup ke studentům, kteří se nemohou z důvodů války na Ukrajině či dobrovolnické činnosti v Česku účastnit prezenční výuky. Vyučující nebudou "zodpovědné" studenty a jejich absenci ve výuce trestat, pouze v ad hoc situaci studentům, kteří se řádně omluví, umožní náhradní splnění studijních povinností. 

Situace studentů, kteří se dostali do problémů, bude posuzována individuálně. Studenti mohou požádat o individuální studijní plán, případně i o přerušení studia. Včasné řešení studijních problémů se studijním oddělením může studentům usnadnit postup do dalšího úseku studia.

Omezení zahraniční spolupráce – Fakulta v souladu s pozastavením smluv mezi Univerzitou Karlovou a ruskými partnerskými univerzitami pozastavuje veškeré mezifakultní smlouvy s partnerskými fakultami ruských univerzit a mobilitu do Ruska a Běloruska. Toto opatření se však nevztahuje na již přítomné studenty a zaměstnance.


Benefiční hokejové utkání Přírodověda UK x Medici UK

Hokejisté fakultních hokejových týmů UK uspořádají benefiční utkání na pomoc lidem, které zasáhla ruská invaze na Ukrajinu. Hokejové utkání se uskuteční 16. března od 20:00 na zimním stadionu Eden ve Vršovicích. V průběhu zápasu a bohatého doprovodného programu se mohou návštěvníci účastnit veřejné sbírky. Částka celé sbírky a výtěžek z prodeje drobných upomínkových předmětů a občerstvení, budou věnovány do sbírky Paměti národa.

 

 

 


Geografické pondělky: Ruská válka na Ukrajině - příčiny, formy a důsledky konfliktu

KDY: v pondělí 7. března 2022 od 17:30 do 19:00
KDE: Albertov 6, Praha 2, Velká geologická posluchárna 

Pozvání přijali: 
RNDr. Libor Jelen, Ph.D. - odborník na Rusko a postsovětský region, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK. 
kpt. Ing. Mgr. Oldřich Bruža - odborník na informační nástroje v hybridní válce

Link ke sledování události online: https://meet.google.com/pus-afad-zij


SBÍRKA "POMOC PRO UKRAJINU NA PřF UK"

Sbírka bude probíhat ve vestibulech budov Albertov 6 a Viničná 7 od pondělí 28.2. 2022 - dary nechte odložené na těchto dvou sběrných místech. Další informace budou dále průběžně aktualizovány.

V rámci sbírek Expediční klubovny a Velvyslanectví Ukrajiny shromažďujeme materiální pomoc pro válečné uprchlíky na polské či slovenské hranici, a pro obyvatele Ukrajiny, kteří zůstávají na jejím území. 

Co je potřeba?

Materiál pro uprchlíky na hranicích

 • Spacáky, karimatky, deky, polštáře, termodeky,...
 • Hygienické potřeby – pleny, mycí prostředky, zubní pasty, ručníky, vložky,…
 • Čelovky, baterie, nabité powerbanky,…
 • Pláštěnky
 • Hroznový cukr, čokoláda (jiné jídlo NE)
 • Oblečení zatím NE

 

Zdravotnický materiál

 • Analgetika a protizánětlivé léky (paracetamol, ibuprofen,…), další základní léky (endiaron,...)
 • Obvazy, gáza různé velikosti, zaškrcovadla
 • Dezinfekce, rukavice
 • Hydrogelové obvazy proti popáleninám

 

Vojenské ochranné prostředky

 • balistické přilby 3. a 4. třídy
 • neprůstřelné vesty (nejlépe 4. třídy)
 • Ukrajinská armáda žádá také drony, v dobrém technickém stavu a se stabilizovanou kamerou

Pokud pomoc přinesete v pytlích nebo krabicích, napište na ně, co obsahují – někde by tu měla být fixa a bílá páska. Urychlíte tak třídění.

 

DARY NECHTE ODLOŽENÉ ZDE VE VESTIBULU BUDOVY

DĚKUJEME! 💙💛

 

Kontakty:  Jakub Hrouda (organizátor sbírky), hroudaja@natur.cuni.cz, 773 023 415, Mgr. Barbora Šejblová (Odbor správy budov a investic), barbora.sejblova@natur.cuni.cz, 775 563 827


Stanovisko akademického senátu k ruské agresi na Ukrajině

Předsednictvo Akademického senátu PřF UK projednalo a po diskuzi se členy akademického senátu přijalo stanovisko k invazi ruských vojsk na Ukrajinu dne 24.2. 2022. Akademický senát PřF UK důrazně odsuzuje agresi Ruska vůči Ukrajině a plně podporuje ukrajinské studenty na Přírodovědecké fakultě UK i v celé akademické obci.

RNDr. Radim Perlín, Ph.D., předseda Akademického senátu PřF UK

Mgr. Radek Pileček, místopředseda Akademického senátu PřF UK

Prof. RNDr. Martin Kotora, Ph.D., místopředseda Akademického senátu PřF UK

V Praze, dne 24.2. 2022


Prohlášení vedení PřF UK k situaci na Ukrajině

Vedení Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a předsednictvo Akademického senátu fakulty jednoznačně stojí za vyhlášením rektorky Univerzity Karlovy z 24. 2. 2022, s jehož textem se plně ztotožňují.

Vyhlášení rektorky UK: Vedení Univerzity Karlovy důrazně odsuzuje jakoukoliv formu agrese

Jako rektorka společně s vedením Univerzity Karlovy důrazně odsuzuji jakoukoliv formu agrese, zvláště takové, jakou právě teď podniká putinovské Rusko. Jde o nesmírně nebezpečný krok, který ohrožuje životy obyvatel Evropy - včetně mnoha kolegyň, kolegů, studentek a studentů. Jde o krok, který vrací svět zpátky!

Opět se ukazuje, jak je důležité studium, kritické myšlení, pochopení historie i současného složitého světa. Vyzývám akademiky nejen naší univerzity, ale i další, aby důrazně podpořili svobodnou a demokratickou společnost, a řekli válečné agresi jasné ne.

 

prof. Milena Králíčková, rektorka UK

24. února 2022, Praha


 

Publikováno: Neděle 27.02.2022 11:45

Akce dokumentů