E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2020

biologické čtvrtky logo.jpg
Unikátní videomapping na budově Karolina
V sobotu 29. 2. 2020 od 18:30 hod do 22:30 hod proběhne na fasádě budovy Karolina videomaping, který připomene 100. výročí navrácení názvu Univerzita Karlova a také 100. výročí přijetí první československé ústavy. Návštěvníci akce budou mít zároveň výjimečnou příležitost zároveň navštívit zdarma expozici Dějiny Univerzity Karlovy v podzemních prostorách Karolina, která pro ně bude tento večer mimořádně zpřístupněna a otevřena.
reduk593version1graficka_podob-300x300.png
komarek.png
Ukrajina čte profesora Komárka
Knihou roku 2019 se v kategorii Sofija (Filosofie, antropologie, psychologie) stala na Ukrajině kniha Muž jako evoluční inovace?, jejímž autorem je profesor Stanislav Komárek z katedry filosofie a dějin přírodních věd PřF UK. Gratulujeme!
komar.tif
MANAŽERSKE DOVEDNOSTI JPG.jpg
MANAŽERSKE DOVEDNOSTI I JPG.jpg
KARIERNI DEN 2020.JPG
Kariérní den PřF UK se ruší!
Na základě rozhodnutí vlády o přerušení výuky na školách, včetně univerzit, ruší PřF UK počínaje 11.3. 2020 do odvolání výuku i na naší fakultě. Vzhledem k tomuto faktu se ruší termín Kariérního dne připadající na středu 18.3.2020.
karierni den web.jpg
Biologické čtvrtky: Jaroslav Flegr - Bude hůř
Morové rány, cholera a španělská chřipka? Pokud ve vás vyvolávají tyto termíny jemné mrazení, nenechte si ujít přednášku Jaroslava Flegra. V přednášce na téma „Bude hůř: Minulost a budoucnost lidstva z pohledu evoluční parazitologie“ nás seznámí se základními předpoklady evoluční parazitologie a nesamozřejmými důsledky, které naše civilizace přináší pro vznik a šíření chorob. P.S. Možná dorazí i koronavirus.
veleml.jpg
Chemicke_uterky_LS2020_cabala.jpg
Koronavirus: Informace pro studenty a zaměstnance Přírodovědecké fakulty UK
MARKÉTA PILÁTOVÁ I.jpg
Přednáška "S Čechy v džungli - o české emigraci do Brazílie"
Srdečně zveme fakultní veřejnost na přednášku hispanistky a spisovatelky Markéty Pilátové "S Čechy v džungli - o české emigraci do Brazílie", která se koná ve středu 4.3. 2020 ve 14.50 na Albertově v posluchárně Věž.
marketa pilatova web.jpg
Koronavirus: Informace pro studenty a zaměstnance Přírodovědecké fakulty UK
JPG NA WEB.jpg
Anketa Studentský velemlok 2018/2019 zná své vítěze
Studentský velemlok je cenou pro nejlepší pedagogy naší fakulty. Za školní rok 2018/2019 byli na reprezentačním plese oceněni pedagogové všech sekcí. Oceněným pedagogům gratulujeme!
Top za sekce - Velemlok za rok 2018_2019 abeceda (4).pdf
PJJ_2020_PrFBioChem_Z7_0159-7000px.jpg
Biologický čtvrtek: Tomáš Petrášek - všechno na Mars - PŘEDNÁŠKA ZRUŠENA
V létě odlétají směrem k Marsu dvě velké, přístroji nabyté sondy. Odhalí konečně, jestli na Rudé planetě byl, nebo stále je život? O tom, ale i dalších novinkách ve výzkumu Marsu bude mluvit vědec a popularizátor Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu Akademie věd České Republiky v přednášce na téma „Všechno na Mars! Vyřeší nejnovější sondy záhadu života na Rudé planetě?“
Top za sekce - Velemlok za rok 2018_2019 abeceda II..xlsx
VELEMLOCI HROMADNA.jpeg
Latinská Amerika: Jana Sládková - Journeys of Unauthorized Honduran Migrants to the United States
Přednáška bude proslovena v češtině s anglickou prezentací v rámci semináře Latinská Amerika dne 11.3.2020 od 14,50 hod v posluchárně Věž, 3.patro, Albertov 6.
Zveme_Sladkova2020.jpg
Podpora vzdálené výuky pro případy zrušení regulérní výuky
Pro možnost zajištění přednášek i při práci z domova v rámci karantény mají fakultní uživatelé možnost využívat nástroj Google Meet pro videokonference a sdílení obsahu.
google-meet-guide.png
Nástroje pro elektronickou výuku
Pro elektronické zajišťování výuky jsou pro uživatele fakulty dostupné e-learningové nástroje Moodle, Google Meet, Google Classroom, Microsoft Teams a další. Do všech platforem je nutné hlásit se fakultním mailem a fakultním loginem!
moodle.jpg
pozvanka.jpg
mapa.png
mapa I.jpg
mapa II.jpg
obal na mapu.jpg
Výstava Mapa království českého, 1720
Geografická sekce PřF UK, Mapová sbírka a Knihovna geografie vás srdečně zve na výstavu Mapa království českého, 1720. Výstava představí život a dílo kartografa Johanna Christopha Mulleraj, jehož tzv. velká mapa Čech pod titulem Mappa geographica Regni Bohemiae byla dokončena před 300 lety. Výstava potrvá do 31.5.2020. Vstup volný.
mapa.png
Příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou - prodloužen termín pro podávání žádostí
Nadační fond Přírodovědecké fakulty UK, v jehož statutu je podpora pedagogické, vědecké a výzkumné činnosti vykonávané na fakultě, vyhlašuje výzvu pro podávání žádostí o příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou. Konečný termín pro podávání žádostí je prodloužen na 21. 6. 2020, rozhodnutí o udělení příspěvku bude sděleno do 28. 6. 2020.
LOGO PrF UK I.jpg
POSTDOKY jpg.jpg
Minikonference: 1st Prague PostDoc Day
ÚOCHB AV ČR srdečně zve všechny zájemce na minikonferenci pro postdoktorandy a začínající výzkumné pracovníky v BIO-MED-CHEM a souvisejících oblastech, která se koná 16.června 2020 v Praze. Příhlášky do 17.4.2020. Vstup volný.
postdok web.jpg
Školka Rybička uzavřena od 13.3., 6.00 do odvolání
Den otevřených dveří v Přírodovědné školce Rybička, původně plánovaný na pondělí 16.března 2020, se vzhledem k bezpečnostním opatřením v souvislosti se šířením koronaviru také ruší.
školka rybička.png
Je glukosa odpovědná za šíření kvasinkové infekce v organismu?
Výzkumné týmy prof. Zdeny Palkové z PřF UK a dr. Libuše Váchové z MBÚ AV ČR z centra BIOCEV představily v původním článku v prestižním časopise npj Biofilms and Microbiomes nové poznatky týkající se regulace tvorby a šíření kvasinkových biofilmů. Přispívají tím k pochopení mechanismu a rizikových faktorů rozvoje této formy fungální infekce a přinášejí možný podnět k vývoji odpovídajících léčiv.
LOGO BIOCEV.jpg
kontakty - krizový štáb.pdf
Storna služebních cest
Nástroje pro elektronickou výuku
Pro elektronické zajišťování výuky jsou pro uživatele fakulty dostupné e-learningové nástroje Moodle, Google Meet a Google Classroom.
kontakty - krizový štáb_II..pdf
Usnesení krizového štábu PřF UK ze dne 16. 3. 2020
Krizový štáb PřF UK na svém zasedání dne 16. 3. 2020 přijal následující usnesení:
Vysokoškolákům knihy online
Studenti a pedagogové veřejných i soukromých vysokých škol mohou od 17. 3. 2020 využívat dočasný online přístup k fondům Národní knihovny a veřejných vysokých škol. Dnes v dopoledních hodinách se na tom dohodli generální ředitel Národní knihovny Martin Kocanda a Jiří Srstka, ředitel spolku DILIA, kolektivního správce autorských práv. Zpřístupněno tak bude více než 206.000 titulů digitalizovaných monografií a periodik, což je přes 59 milionů stran.
knihov.jpg
stop-3334258_960_720.webp
stop-3334258_960_720.jpg
Využijte svůj počítač pro hledání léku na COVID-19
Využijte volný výkon vašeho počítače ve chvíli, kdy na něm nepracujete, pro hledání léku na COVID-19. Svůj počítač můžete ve chvílích, kdy na něm nepracujete, zapojit do výpočetního gridu Folding@Home, vytvořeném Stanford University, který je v současné době využívaný na hledání léků na COVID-19. Propojením obrovského množství počítačů z celého světa vznikl obří výpočetní grid, který je jedním z nejvýkonnějších superpočítačů, jehož výpočetní kapacita je dnes využívána na úlohy, zaměřené na analýzy a vývoj léčebné látky na COVID-19.
folding-at-home-ps4-ps5.jpg
52863657-smiley-face-showing-thumbs-up.jpg
Cena CRYTUR 2020
Vyhlášení již sedmého ročníku soutěže Cena CRYTUR o nejlepší diplomovou práci v materiálových vědách. Přihlašovat lze diplomové práce zaměřené na materiálové vědy, dokončené v akademickém roce 2019/2020 s předpokládaným termínem obhajoby v období 1. 7. 2019 - 30. 9. 2020. Uzávěrka přihlášek je 30. 9. 2020. Práce musí být vypracována v českém, slovenském nebo anglickém jazyce na některé z českých nebo slovenských VŠ.
cryt.png
SDĚLENÍ PŘEDSEDNICTVA GRANTOVÉ AGENTURY ČESKÉ REPUBLIKY
V souvislosti s šířením epidemie koronaviru na území České republiky upozorňuje vědecká veřejnost, že vyhlášením nouzového stavu je narušena příprava návrhů projektů v aktuálně vyhlášených soutěžích s předpokládaným začátkem řešení v roce 2021.
gačr.jpg
Informace pro studenty Univerzity Karlovy a uchazeče o studium
Jak budou vypadat zkoušky? Obhajoby? Státnice? Přijímačky? Opatření rektora a prorektorky pro studium ke 20.3. naleznete po rozkliknutí aktuality.
Zasedání krizového štábu PřF UK ze dne 23. 3. 2020
Krizový štáb PřF UK na svém zasedání dne 23. 3. 2020 přijal následující usnesení:
Možnosti materiální pomoci ze strany PřF UK pro orgány veřejné správy a samosprávy, případně pro další součásti UK
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy je schopna nabídnout materiální pomoc, a to zejména dezinfekční prostředky, primárně pro orgány veřejné správy a samosprávy (MČ Praha 2, PČR, aj.), příp. pro další součásti UK.
pomocuhcv.jpg
logo UK.jpg
Slovo děkana fakulty prof. Jiřího Zimy k aktuální situaci
dekannn.jpg
Příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou - prodloužen termín pro podávání žádostí
Nadační fond Přírodovědecké fakulty UK, v jehož statutu je podpora pedagogické, vědecké a výzkumné činnosti vykonávané na fakultě, vyhlašuje výzvu pro podávání žádostí o příspěvek na cestu studentky nebo studenta do zahraničí na zkušenou. Konečný termín pro podávání žádostí je prodloužen na 21. 6. 2020, rozhodnutí o udělení příspěvku bude sděleno do 28. 6. 2020.
Aktuální informace k organizaci studia 25. 3. 2020
Poděkování vedení fakulty všem dobrovolníkům
Přírodovědecká fakulta UK se velmi váží všech členů akademické obce, kteří se zapojili do pomoci a řešení problémů v rámci pandemie COVID 19. Děkujeme všem studentům a zaměstnancům fakulty za respektování a dodržování všech karanténních podmínek. Velmi si vážíme každého, kdo se zapojil do dobrovolnické práce v jakékoliv pozici od šití roušek až po pomoc pro seniory nebo v jakékoliv další pomoci druhým. Děkujeme vám!
497px-Heart_icon_red_hollow.svg.png
Aktuální informace k organizaci studia 25.3.2020
Vědecké týmy zapojené do boje s koronavirem získaly od IOCB Tech peníze na výzkum
Týmům Ruth Tachezy a Ivana Hirsche z naší fakulty a Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky AV ČR pomůže celkem 7 milionů korun. Právě takovou částku věnovala na výzkum akademická firma IOCB Tech, dceřiná společnost Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, zaměřující se na transfer technologií.
uochb lgo.jpg
Nově zpřístupněné elektronické zdroje
V uplynulých dnech se Ústřední knihovně ve spolupráci s jednotlivými fakultami a vydavateli elektronických informačních zdrojů povedlo bezplatně získat a zpřístupnit několik elektronických informačních zdrojů, které usnadní našim studentům a akademikům přístup k informacím. Jde o služby a platformy Pablicado, Gideon a Coursera.
ezdroje.png
Provozní doba podatelny
Zasedání krizového štábu PřF UK ze dne 30. 3. 2020
Krizový štáb PřF UK na svém zasedání dne 30. 3. 2020 přijal následující usnesení a opatření:
Krajské kolo Zeměpisné olympiády ONLINE
Tým organizátorů Zeměpisné olympiády v čele s Geografickou sekcí Přírodovědecké fakulty UK organizuje pro letošní soutěžící z důvodu mimořádných opatření krajská kola online. Soutěž tak zůstává zachována!
zeměpisná olympiáda.jpg
Nástroje pro elektronickou výuku 2020-03.pdf
časopis geografie.pdf
Šíření pandemie COVID-19 napříč geografickými i sociálními hranicemi: dokážeme mu čelit?
Před třemi měsíci zřejmě nikdo nevěděl, že virus SARS-CoV-2 existuje. Do dnešní doby se virus potvrdil v těle půl milionu osob a mnoho dalších osob s virem žije, aniž se o tom zatím ví. Mezinárodní pomoc a spolupráce, běžná v době krizí menšího geografického rozměru, ustupuje dravé konkurenci. Pandemie narušuje systémy zdravotní péče a ekonomiku, zcela mění zaběhlé dodavatelské řetězce, vyprazdňuje veřejné prostory a plní nemocnice. Globálně narušuje moderní společnost způsobem, na jaký nikdo nebyl připraven. Článek profesorky Dzúrové a RNDr. Jarolímka vyšel v časopise Geografie.
geografická společnost.jpg
Projekt Folding@home na PřF UK
Nabídka startovacích bytů pro mladé akademické a vědecké pracovníky
Nabídka brigád
I v těchto poněkud komplikovaných dobách přicházejí nabídky na placené brigády. Pokud vás nabídka obsažená v aktualitě osloví, kontaktujte, prosím, rovnou zadavatele.
Nadace Experientia ve spolupráci s Českou chemickou společností podpoří prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro významné české chemiky.
Nadace Experientia ve spolupráci s Českou chemickou společností od letošního roku podpoří prestižní Cenu Rudolfa Lukeše pro významné české chemiky. Laureáti získají od nadace odměnu 100 000 Kč. O Cenu Rudolfa Lukeše se může přihlásit vědec či vědkyně bez věkového omezení, který/která působí na některém z českých pracovišť a do soutěže předloží soubor prací za posledních 5 let vzniklý na českém pracovišti. Uzávěrka je 30.dubna 2020.
experientia.jpg
Doktor Marek Stibal z katedry ekologie obdržel grant ERC.CZ
Vědci Univerzity Karlovy si připsali další významný úspěch. V soutěži ERC CZ pořádané Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR, která je určena pro vynikající vědecké projekty, obdrželi její zástupci celkem tři granty. Jedná se o největší počet ze všech tuzemských vysokých škol.
matfyz.jpg
biocev I.jpg
biocev III.jpg
biocev IV.jpg
BIOCEV už testuje stovky vzorků z nemocnic i domovů pro seniory
Týden od schválení velkokapacitních testů pracují vědci z centra BIOCEV v plném tempu. Čtyři týmy jsou v provozu denně,včetně víkendů. Do Vestce míří vzorky z pražských nemocnic i domovů s pečovatelskou službou. Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd ČR a Univerzity Karlovy nabízí testovací služby i dalším institucím.
BIOCEV LOBO.png

Akce dokumentů