E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMezinárodní Noc vědců letos on-line

U příležitosti letošní Noci vědců uskutečňuje Univerzita Karlova celý svůj program online. Bohatý program na téma Člověk a robot, skládající se z předtočených videí a celkem 14 živých streamovaných přenosů, vám přichystalo na 60 vědců ze 14 fakult Univerzity Karlovy, studentů zapojených do projektu Science Slam a dokonce hosté z Varšavské univerzity! Noc vědců na UK je premierována dne 27. 11. 2020 od 17.00 do 23.00 na webu Noc vědců, YouTube kanále UK a Facebooku UK.
Čas 27.11.2020
od 17:00 do 23:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Noc vědců na UK je premierována dne 27. 11. 2020 od 17.00 do 23.00 na webu Noc vědců, YouTube kanále UK a Facebooku UK.


Veškerý obsah bude následně k dispozici na YouTube kanále Univerzity Karlovy


 

Co si pro vás připravili vědci z Přírodovědecké fakulty UK?

 

Jak přeprogramovat člověka?

přednáška prof. Jana Černého živě 27. 11. od 21:00 

Nastane doba, kdy budeme běžně měnit genetickou informaci ještě nenarozeného plodu nebo dokonce DNA přímo in vivo, v živém člověku? Hrozí nám "klonové války"? Budeme v budoucnu připravovat děti "na zákázku"? O možnostech i omezeních v genetických úpravách člověka vám více poví profesor Jan Černý z katedry buněčné biologie.

Návrat do minulosti s pomocí geoinformatiků

on-line program i s 3D prohlídkami k prohlédnutí bude zde

Díky 3D modelaci a virtuální realitě s námi můžete vstoupit do zaniklého Ostrovského kláštera či obce Dolní Vltavice! Moderní geoinformační technologie nám totiž díky zpracování různých typů satelitních dat a dálkovému průzkumu Země umožňují nejen zrekonstruovat objekty zaniklé v minulosti, ale můžeme také mapovat kůrovcovou kalamitu a vyhledávat vhodná místa pro pěstování plodin v Etiopii nebo pro vrácení koně Převalského do Mongolska. Program připravila výzkumná skupina EO4Landscape (J. Laštovička, P. Štych, J. Svoboda, D.Paluba (CZ) a N. Kobliuk (AJ)).

Katalyzátory – od elektronové mikroskopie po virtuální realitu

přednotečná přednáška a on-line program k prohlédnutí bude zde

Katalyzátory hrají v chemickém průmyslu zásadní roli a vývoj účinnějších katalyzátorů vede k významnému snížení ekologické zátěže chemických procesů. Rostoucí význam ekologicky šetrných katalyzátorů se projevuje mimo jiné paralelizací a automatizací jednotlivých procesů už na úrovni relevantního základního výzkumu. 

V rámci prezentace Centra pokročilých materiálů Univerzity Karlovy ukážeme celý proces optimalizace přípravy nových katalyzátorů: návrh nového katalyzátoru – syntéza – charakterizace – model – návrh další generace katalyzátoru.


 

Publikováno: Pátek 20.11.2020 16:05

Akce dokumentů