E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení11. ročník fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná 2020

Rok 2020 byl kromě všeho jiného i rokem dalšího ročníku fakultní výtvarné soutěže Věda je krásná. A 11. ročník zná už i své vítěze - byli vyhlášeni během udílení Cen děkana, které letos nemohlo proběhnout v Karolinu, ale v areálu naší fakulty - v amfiteátru na Albertovských stráních. Všem vítězům, ale i všem zúčastněným, gratulujeme!

Všechny soutěžní příspěvky si můžete prohlédnout na novém webu soutěže Věda je krásná


Vědecká fotografie: 

 

1.místo v kategorii Vědecká fotografie

Václav Bystřický: Dárek pro nevěstu 

Jaro je pro ledňáčky říční (Alcedo atthis) obdobím lásky. Jedním z typických námluvních rituálů je krmení samiček rybičkami či jinými vodními organismy, které jim samečci předávají přímo do otevřeného zobáku. Podařilo se mi tento okamžik zachytit zrovna ve chvíli, kdy sameček přiletěl s dnes již poměrně vzácnou rybou, charakteristickou především pro čisté pstruhové vody - vrankou obecnou (Cottus gobio). Přijetím tohoto “úplatku” samička vyjádřila, že je připravena k páření a populace těchto "létajících drahokamů" se tak za dva měsíce rozrostla o pět nových jedinců.


 

2. místo v kategorii Vědecká fotografie

Petr Šípek: Proměny   

Všechny živé bytosti se vyvíjejí, procházejí tedy různými proměnami. Pod pojmem proměna si většinou vybavíme zázrak hmyzí metamorfózy. Nicméně i v rostlinné říši můžeme být svědky dramatických proměn, tak jako je tomu u tohoto hlaváče (Scabiosa Cf. maritima) z Řecka. Skládaná fotografie, Canon EOS RP, 100 mm IS L, automatický vertikální posuv.


3.místo v kategorii Vědecká fotografie

Petr Šípek: Picassova ploštice 

Štítovka Sphaerocoris annulus, získala díky svému zbarvení příznačné anglické označení “Picasso bug”, tedy "Picassova ploštice". Je rozšířena ve značné části subsaharské Afriky a její výrazné barevné vzory slouží jako varování predátorům. Podobně jako jiné ploštice vylučuje tato štítovka zapáchající sekret. 

Canon EOS RP, Canon EF 100 mm f/2,8 L IS USM, mezikroužky, manuální blesk; ISO 800, f/11, 1/250


Vědecká mikrofotografie: 

 

1. místo v kategorii Vědecká mikrofotografie 

Jan Martínek: Nemravný detail 

Sex huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana) v nemravně blízkém detailu. Na snímku je vidět pestík huseníčku rolního (modře), kterým prorůstají pylové láčky (žlutě). Pylová zrna po dopadu na bliznu (ve vrchní části pestíku) začnou klíčit a pylové láčky nesoucí spermatické buňky prorůstají skrz čnělku k jednotlivým vajíčkům. V tomto případě jsme zkoumali, zda mutace v genu ARPC3 ovlivňuje růst pylových láček. Jak je vidět na dlouhých a pevných láčkách, mutanti nemají s potencí žádné problémy a zůstávají zcela fertilní. Barveno anilinovou modří, epifluorescence v UV světle, složeno z několika rovin ostrosti.

 

 

 

 

 

 

 


2. místo v kategorii Vědecká mikrofotografie

Jan Martínek: Prašníky huseníčku rolního  

Samčí pohlavní orgány - prašníky - modelové rostliny huseníčku rolního (Arabidopsis thaliana), barvené pomocí anilinové modři. Uvnitř "krajkovaných" prašných váčků jsou vidět červeně fluoreskující pylová zrna připravená k vyprášení. Huseníček je samosprašná rostlina, takže tento pyl by nejspíše skončil na blizně téhož květu - kdyby býval neskončil pod mikroskopem. Epifluorescence v UV světle, složeno z více rovin zaostření.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


3.místo v kategorii Vědecká mikrofotografie
Viktor Sýkora: Nigella sativa

Extrakty z černého kmínu, jak je lidově označována černucha, se používají jako přírodní prostředek podporující imunitu s antibakteriálními a mnoha dalšími účinky. Provedené studie prokázaly, že olej ze semen černuchy je pouze mírně toxický a toxicita se projevuje pouze ve vysokých dávkách. 

Detail květu. Kolorovaný snímek (Adobe Photoshop) pochází z rastrovacího elektronového mikroskopu. Zvětšení 60x.


 

Vědecká ilustrace a virtuální příroda: 

 

1. místo v kategorii Vědecká ilustrace a virtuální příroda

Zuzana Šabatková: Motýlí ilustrace 

První ilustrace popisuje životní cyklus otakárka fenyklového (Papilio machaon) od vajíčka až po dospělce. Zároveň vyobrazuje živné rostliny a detaily z motýlího těla. Druhá ilustrace vyobrazuje různé babočky spolu s jejich housenkami.

Obě ilustrace jsou malovány akvarelem.

 

2. místo v kategorii Vědecká ilustrace a virtuální příroda

Eliška Vošvrdová: Funghi 

Houby jsou úchvatné organismy, jejichž říše zahrnuje více než sto tisíc známých druhů. Lidé si je ztotožňují především s plodnicemi vyšších druhů hub, které jsou díky své velikosti, tvaru, barvě či vůni tajemnými drahokamy našich lesů. Mezi ty nejzajímavější patří například květnatec Archerův (Clathrus archeri) či hvězdovka červenavá (Geastrum rufescens). 

Technika: malba akvarelem, digitalizováno.

 

3. místo v kategorii Vědecká ilustrace a virtuální příroda

Zuzana Šabatková: Lišejníky 

Ilustrovaný naučný plakát popisuje z jakých symbiontů se lišejníky skládají, jak se rozmnožují, jejich vnitřní strukturu a některé běžnější druhy. 

Ilustrace je malovaná akvarelem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Objevitelská pro veřejnost: 

 

1.místo v kategorii Objevitelská pro veřejnost

Jiří Bžoch: Zahradníkův rok 

Detaily květů rostlin, skládaná makrofotografie.


2 místo v kategorii Objevitelská pro veřejnost

David Herel: Pod velkým nebem

Fotografování noční oblohy se stává obtížnou, a dokonce i nebezpečnou disciplínou. Z vrcholů českých hor totiž není přirozená noční obloha vlivem světelného znečištění vidět. Čeští astrofotografové proto často míří do nejzazších koutů pohraničí anebo na Slovensko. Právě ve slovenském pohoří Velké Fatry vzniklo toto panorama noční oblohy. V pečlivě vybrané kompozici je k vidění Mléčná dráha nad vrcholem Ostrá (1247 m n. m.). 


3. místo v kategorii Objevitelská pro veřejnost

Jiří Bžoch: Ze života hmyzu

Portréty z hmyzí říše, skládaná makrofotografie.

 


Divácká soutěž

 

Eliška Bártová: Moje kamarádka vážka

Detailní fotky vážky u Kališova jezera v Bohumíně.

 


Partnerem je Centrum FotoŠkoda, které věnovalo přístroj Nikon a další ceny

 

 

 

Publikováno: Středa 16.12.2020 22:25

Akce dokumentů