E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Stipendia Nadace Experientia udělena studentům chemie

Mladá vědkyně Eva Bednářová a její kolega Rafael Navrátil, oba z Přírodovědecké fakulty UK, se stávají letošními stipendisty Nadace Experientia. Rozšíří tak řadu celkem již 13 excelentních mladých vědců a vědkyň do 35 let z oboru organické, bioorganické a medicinální chemie, kteří díky nadační podpoře dostali šanci vycestovat na roční stáž na špičkové zahraniční vědecké pracoviště.

Zatímco Eva Bednářová, historicky první žena, která získala stipendium Nadace Experientia, vycestuje na Columbia University v New Yorku, Rafael Navrátil zamíří díky nadačnímu stipendiu na Scripps Research Institute do San Diega.  Celkem již Nadace Experientia na podporu mladých chemiků vyčlenila částku 16 459 000 Kč. Kromě stipendií na zahraniční stáže zahrnuje tato částka také start-up grant, kterým nadace od 1. ledna 2019 podporuje výzkumnou skupinu Ondřeje Baszczyňského na Přírodovědecké fakultě UK v Praze. 

Projekt, se kterým letos v konkurenci mladých chemiků uspěla historicky první stipendistka Nadace Experientia Eva Bednářová, se týká přípravy chemoterapeutik. „Problémem běžně používaných léčiv na rakovinu je jejich nízká specificita a také vedlejší účinky. Cílem přípravy chemoterapeutik pomocí inovativních cyklizačních reakcí katalyzovaných fotoredoxními katalyzátory je tyto vlastnosti omezující jejich použití co nejvíce eliminovat,“ vysvětluje vědkyně z Přírodovědecké fakulty UK, která díky stipendiu Nadace Experientia v hodnotě 1 165 000 Kč vycestuje na roční stáž na Columbia University v New Yorku. „Tuto univerzitu jsem si vybrala pro její vysokou kvalitu (patří mezi nejprestižnější univerzity na světě) a samozřejmě mě také zaujal výzkum skupiny profesora Tomislava Rovise, jejíž součástí bych se měla stát. Mám z toho samozřejmě velkou radost, zároveň ale cítím velkou odpovědnost tuto příležitost nepromarnit,“ říká Eva Bednářová.


Její kolega z Přírodovědecké fakulty UK Rafael Navrátil zaujal hodnotitele svým projektem vývoje nových metod a reakcí organické syntézy. „Cílem jsou reakce, které by poskytovaly jinak obtížně připravitelné chemické vazby, ale zároveň by byly jednoduché na provedení a využívaly by dostupné a levné výchozí látky. Takové reakce by významně usnadnily přístup k nejrůznějším organickým molekulám,“ vysvětluje vědec, který díky stipendiu Nadace Experientia v hodnotě 1 270 000 Kč zamíří na roční stáž do San Diega na Scripps Research Institute. „Budu pracovat ve skupině profesora Phila Barana. Scripps je jedno z nejlepších vědeckých pracovišť na světě, ale primárně jsem si ho vybral právě kvůli výzkumu prof. Barana, který je v současnosti jednou z vůdčích postav organické chemie,“ dodává Rafael Navrátil s tím, že stipendium vnímá jako ocenění svých dosavadních vědeckých úspěchů: „Znamená pro mě především skvělou možnost pracovat na vlastních nápadech s těmi nejlepšími vědci.“


Nadace Experientia kromě financování ročních zahraničních stáží usnadňuje mladým vědcům také návrat do ČR. Každý rok nově rozhoduje o udělení tříletého start-up grantu v celkové hodnotě 2 miliony korun ročně, který excelentním chemikům s minimálně roční zahraniční zkušeností umožňuje založit si vlastní nezávislou výzkumnou skupinu na některém z českých univerzitních či akademických pracovišť. Prvním držitelem start-up grantu se stal Ondřej Baszczyňski, který 1. ledna 2019 založil na Přírodovědecké fakultě UK výzkumnou skupinu medicinální chemie. Ta nyní čítá již 4 členy a daří se jí: „Hlavním projektem, kterým se zabýváme, je cílené doručení léčiv. Na trhu je mnoho léčiv, které působí systematicky, to znamená v celém těle, a ne v daném místě, kde by účinkovat měly. My se snažíme léčivo modifikovat, aby dorazilo jen tam, kde je potřeba a nezatěžovalo náš organismus,“ vysvětlil Ondřej Baszczňski ve videu, které je ke zhlédnutí na webu a na sociálních sítích nadace.

Za Nadací Experientia stojí manželé Hana a Dalimil Dvořákovi, kteří již sedmým rokem věnují vlastní finanční prostředky z licenčních poplatků za antivirové látky vyvinuté na ÚOCHB AV ČR zpět do výzkumného oboru, odkud pocházejí.

 

Publikováno: Čtvrtek 20.06.2019 13:50

Akce dokumentů