E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



6. ročník Ceny Crytur zná své vítěze

Soutěž o nejlepší diplomovou práci v oblasti materiálových věd je určena studentkám a studentům v posledních ročnících studia českých a slovenských vysokých škol. Práce vznikly na 7 vysokých školách a témata letos byla spíše fyzikálně-chemicky zaměřena. Na stupních vítězů se umístil i Ondřej Veselý z naší fakulty.
zleva: Mgr. Ondřej Veselý, Ing. Martin Hruška a Mgr. Jindřich Pipek

Každou práci, předloženou v českém nebo anglickém jazyce, hodnotili minimálně tři hodnotitelé zastupující sponzora soutěže, turnovskou firmu Crytur spol. s r.o.  Všichni výherci pokračují v doktorském studiu.

Šek ve výši 30 000 Kč si za první místo odnesl Martin Hruška z Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT v Praze za práci „Thermally and optically modulated desorption of gases on chemical sensor layers“. Dílčí výsledky práce byly oceněny také v celofakultním kole Studentské vědecké konference v r. 2019.  Cílem práce bylo posouzení možnosti modifikace-vylepšení senzorů na bázi chemirezistroů a křemenných krystalových mikrovah, přičemž autor vyvinul i novou metodika fotoregenerace těchto látek.



Na druhém místě, oceněném 25 000 Kč, se umístil Ondřej Veselý z Přírodovědecké fakulty UK, s prací „Syntéza hierarchických zeolitů pro přípravu chemických specialit“
. Školitelkou byla Mgr. Pavla Eliášová. Ondřej pokračuje v doktorském studiu fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě. Předmětem výzkumu je příprava bimetalických porézních materiálů, jejich charakterizace, zejména pomocí sorpčních technik či elektronové mikroskopie a dále na uplatnění těchto materiálů v heterogenní katalýze.

 



Šek na 20 000 Kč si z Turnova odváží Jindřich Pipek z Fyzikálního ústavu Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, za práci „Charge transport in semiconducting radiation detectors“, která byla obhájena v r. 2018. Práce je MFF UK jedním z prvních výstupů nově vznikajícího centra pro charakterizaci materiálů pro laserová měření a detektory.


Čestné uznání patří čtvrtému v pořadí, Janu Havlíčkovi. Ve své práci se při studiu na Fakultě chemické technologie zabýval přípravou oxidové keramiky metodou SPS. Materiál by mohl být do budoucna použitelný při výrobě neprůstřelných průhledů, ve scintilátorech či laserové optice.  

Kromě autorů předložených prací byli rovněž oceněni jejich školitelé, přičemž vedoucí prvních třech oceněných si odnesli finanční odměnu též. Jak uvedla dr. Eliášová, školitelka druhého v pořadí, Ondřeje Veselého:“ Mám z ocenění ohromnou radost. Ondra byl můj první student už v bakalářském studiu a to, že je ho práce je takto oceněna, je skvělý výsledek“.

Jednotlivé medailonky autorů nejlepších diplomových prací naleznete zde.

Publikováno: Pondělí 01.07.2019 11:00

Akce dokumentů