E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2018

IMG_20181009_141146.jpg
Český mat odpůrcům impaktové hypotézy
Na webu Cosmic tusk věnovaném diskusi o impaktovém původu mladšího dryasu se objevil příspěvek oceňující právě publikovaný článek doc. RNDr. Günthera Kletetschky, Ph.D., z Ústavu hydrogeologie, inženýrské geologie a užité geofyziky a jeho českého multidisciplinárního týmu, který dal mat oponentům impaktové hypotézy vzniku mladšího dryasu i protagonistům představy, že spouštěčem mladšího dryasu byla erupce evropského vulkánu Laacher See.
web.jpg
IMG_3817.JPG
P1300744.jpg
IMG_3804.JPG
P1300748.jpg
Propagace hodnocení výuky – anketa ZS 2018-2019 – plakát.jpg
Elektronické hodnocení výuky
Již druhým rokem probíhá hodnocení výuky (anketa) pouze elektronickou formou v aplikaci hodnoceni.natur.cuni.cz – tentokrát v období 26. 11. 2018 – 3. 3. 2019. Vaše zpětná vazba je důležitá!
anketa.jpg
Elektronické hodnocení výuky
Již druhým rokem probíhá hodnocení výuky (anketa) pouze elektronickou formou v aplikaci hodnoceni.natur.cuni.cz – tentokrát v období 26. 11. 2018 – 3. 3. 2019. Vaše zpětná vazba je důležitá!
Termín podání návrhů na stipendia - do 13. 12. 2018
VANOCNI KONCERT web.jpg
Předvánoční koncert Přírodovědecké fakulty
I letos rozezní Velkou aulu Karolina Předvánoční koncert PřF UK. Součástí slavnostního večera, který se koná v úterý 11. prosince od 18.00, bude již tradičně i udělování cen pro vítěze soutěže Věda je krásná, dekorování nejlepších absolventů a mladých vědecko-pedagogických pracovníků a slavnostní raut. Počet míst je limitován kapacitou Karolina. Vstup volný.
VÁNOČNÍ KONCERT.jpg
Předvánoční koncert Přírodovědecké fakulty
I letos rozezní Velkou aulu Karolina Předvánoční koncert PřF UK. Součástí slavnostního večera, který se koná v úterý 11. prosince od 18.00, bude již tradičně i udělování cen pro vítěze soutěže Věda je krásná, dekorování nejlepších absolventů a mladých vědecko-pedagogických pracovníků a slavnostní raut. Počet míst je limitován kapacitou Karolina. Vstup volný.
VÁNOČNÍ SBÍRKA PRO OPUŠTĚNÁ ZVÍŘATA V ÚTULCÍCH
Materiální vánoční sbírka, pod vánočním stromečkem na Albertově 6, pro psy a kočky v útulcích. Upotřebí se krmivo (granule, konzervy), deky nebo povlečení (nemusí být nové), hračky, pamlsky, vodítka, savé podložky, podestýlka (kočkolit), čistící a dezinfekční prostředky… cokoliv Vás napadne. Sbírka probíhá do středy 19. prosince, poté budou věci odvezeny do vybraných útulků.
Naši vědci se opět seznamovali s firmami
Centrum pro přenos poznatků a technologií Univerzity Karlovy (CPPT UK) si vzalo za úkol zjednodušovat procesy spojené s aplikacemi výzkumu na UK do praxe. Je to tak zvaná třetí role univerzity, kterou je vedle výzkumu a výuky právě transfer znalostí a technologií a zvyšování vlivu badatelské činnosti na společnost. Za tím účelem CPPT UK nabízí široké portfolio služeb a konzultací.
SPEED DATING_oříz.jpg
Miloslav Macháček Temná strana minerálů.jpg
Karel Pacák Zonální zrno Scheelitu.jpg
Viktor Sýkora Begonia crassicaulis.jpg
Václav Tyrpekl Štavelan Thoričitý.jpg
Miloslav Macháček Temná strana minerálů I.jpg
Daniel Benák Na pastvě.jpg
Michal Štulpa Skákavky.jpg
Známe vítěze jubilejního 10. ročníku soutěže Věda je krásná
Již po desáté ocenila odborná porota příspěvky oblíbené fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná. Během slavnostního večera ve Velké aule Karolina tak vyhlásila nejúspěšnější soutěžící a to hned v několika kategoriích. Podívejte se spolu s námi, kdo stanul na stupních vítězů.
Naši odborníci na výzkum kvasinek byli oceněni ziskem česko-amerického grantu v rámci programu INTER-EXCELLENCE.
Nový projekt mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji se zaměřením na česko-americkou spolupráci v rámci programu INTER-EXCELLENCE získal tým Laboratoře biologie kvasinkových kolonií. Projekt je zaměřen na výzkum molekulárních mechanizmů buněčné odpovědi ve vztahu ke stárnutí buněk, tedy na jednu z hlavních otázek dnešní biologie. Regulační proteiny, které zprostředkovávají reakce buněk na signály z prostředí, patří mezi nejvíce konzervované proteiny eukaryotických organismů. Pochopení jejich fungování u jednoduššího kvasinkového modelu může proto přispět k odhalení nových regulací u savčích buněk.
excelence.jpg
Linda Pokorná Apoptóza.jpg
Štěpánka Tučková Série lebek.jpg
Eliška Vošvrdová Svět z kamene.jpg
Simona Prokešová Série hmyz.jpg
David Herel Hledání tmy.jpg
Marek Velechovský Armadillo officinalis.jpg
Dominik Šimko Embryá sladkovodného slimáka.jpg
Vladislav Aulich Světlo v pohybu.jpg
VJK na web.jpg
vysledky voleb SK AK PřF UK final jpg..jpg
Výsledky Senátních voleb 2018
Ve dnech 26. až 29. listopadu 2018 proběhly volby do Akademického senátu UK na PřF UK pro volební období 2019-2022 a volby do Studentské komory Akademického senátu PřF UK pro volební období 2019 - 2021.
FAKUTLNÍ ZNAK ČERVENÝ I.jpg
Výsledky Senátních voleb 2018
Ve dnech 26. až 29. listopadu 2018 proběhly volby do Akademického senátu UK na PřF UK pro volební období 2019-2022 a volby do Studentské komory Akademického senátu PřF UK pro volební období 2019 - 2021.
S2B logo12154.png
Přednáška Tomase Lindahla je online
16. října proběhla na naší fakultě přednáška nositele Nobelovy ceny za chemii z r. 2015 Tomase Lindahla. Kdo se do Velké geologické posluchárny nevešel, může si přednášku pustit prostřednictvím služby SlidesLive.
Rostlinné buňky dědí povědomí kde je nahoře a kde dole od matky
Mateřská buňka předává během buněčného dělení informaci o polaritě dceřiným buňkám – článek publikovaný v Nature Plants. Výzkumníci z Institute of Science and Technology Austria (IST Austria) a Přírodovědecké fakulty UK odkryli část této hádanky: přišli na to, že rostlinné buňky dědí informaci o tom, kde je nahoře a kde dole, od své mateřské buňky.
Arabidopsis_thaliana_rosette_transparent_background.png
Editování lidské genetické informace - veřejná diskuse
Chcete se dozvědět víc o prvním pokusu změnit lidskou genetickou informaci? Skutečně se to stalo? Pokud ano, jak to bylo provedeno? Je to bezpečné? Můžeme podobné věci dělat? Tyto, podobné i nepodobné otázky zodpoví skvělá sestava expertů - prof. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D., Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D. a prof. Ing. Jaroslav Petr, CSc. (v pořadí, jak se je podařilo získat pro diskusi). Pořádá prof. RNDr. Jan Černý, Ph.D., Velká geologická posluchárna, Albertov 6.
gene-editing-icon-2375787_960_720.png
Editování lidské genetické informace - veřejná diskuse
Chcete se dozvědět víc o prvním pokusu změnit lidskou genetickou informaci? Skutečně se to stalo? Pokud ano, jak to bylo provedeno? Je to bezpečné? Můžeme podobné věci dělat? Tyto, podobné i nepodobné otázky zodpoví skvělá sestava expertů - prof. Mgr. Petr Svoboda, Ph.D., Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D. a prof. Ing. Jaroslav Petr, CSc. (v pořadí, jak se je podařilo získat pro diskusi)
seminar vikend.jpg
seminar vikend I.jpg
Víkendový seminář Úvod do přenosu znalostí a technologií s možností získat 3 kredity
Již tento víkend, 7.- 9.12., proběhne víkendový seminář Úvod do přenosu znalostí a technologií. Program je sestaven z řady zajímavých přednášek a hostí mnoho zvaných řečníků, odborníků na dané oblasti. Je možné přijít kdykoli a zúčastnit se jen těch přednášek, které vás zajímají. Pro studenty, kteří se zúčastní celého semináře, se zároveň jedná o volitelnou přednášku ohodnocenou ziskem 3 kreditů. Ti, kteří si přinesou laptop a připojí se na wi-fi přes Eduroam, si budou moci prakticky vyzkoušet mj.vyhledávání v patentových a jiných databázích. Drobné pohoštění zajištěno.
Chemical Society Reviews organizované členy projektu CUCAM
Časopis Chemical Society Reviews (Impact factor = 40.182) uveřejnil v listopadu letošního roku tematické číslo "New catalytic materials for energy and chemistry in transition". Editory tohoto čísla jsou profesoři Jiří Čejka, Petr Nachtigall z katedra fyzikální a makromolekulární chemie PřF UK a Gabriele Centi (Univerzita Messina). Oba jsou rovněž spoluatory článků v tomto vydání prestižního časopisu.
Petr Nachtigall.jpg
Jiří Čejka.jpg
Gabriele Centi.jpg
logolink_MSMT_VVV_hor_barva_eng.jpg
cucam.jpg
Projekt ExPro Grantové Agentury ČR udělen do Chemické sekce
Grantová agentura České Republiky zveřejnila na svých webových stránkách seznam udělených projektů začínajících 1.1.2019. V nejvýznamnější kategorii ExPro v oblasti chemie bylo uděleno pouze 5 projektů. Jeden z nich, s názvem "ADORable catalysts", získal prof. Jiří Čejka z katedry fyzikální a makromolekulární chemie. Předložený projekt je zaměřen na syntézu nových typů porézních katalyzátorů netradičními metodami a jejich využití pro vysoce selektivní přeměny organických molekul.
Petr Nachtigall_2.jpg
Docent Jan Brábek byl již podruhé oceněn Ligou proti rakovině
Jan Brábek byl včera večer během Vánočního koncertu Ligy proti rakovině Praha honorován Cenou za významnou práci v oboru onkologie publikovanou v roce 2017. Druhou oceněnou byla primářka Dermatovenerologické kliniky 1. LF UK MUDr. Ivana Krajsová, MBA. Gratulujeme!
brabek.jpg
Mezi laureáty Ceny Neuron 2018 byli i naši vědci
Profesor Petr Pyšek a doktor Filip Kolář. To je dvojice vědců aktuálně spjatých s naší fakultou, která se v pondělí 3.12. stala laureátem Ceny Neuron 2018. Oběma oceněným i jejich domovským katedrám, ekologii a botanice, srdečně gratulujeme!
neuron_logo254.jpg
MLA4f0bf1_neuronlogo.jpg
čejka.jpg
Úspěch našich týmů z Laboratoře molekulární a nádorové virologie a Laboratoře imunoterapie v programu INTER-EXCELLENCE
Výzkum dalších týmů z naší fakulty byl oceněn ziskem podpory z podprogramu INTER-ACTION LTAUSA18.
[···]
gr2802_obalka_ram.jpg
Vyšlo 2. číslo již 28. ročníku Geografických rozhledů
Světlo světa spatřilo 2. číslo již 28. ročníku s tématem Svět v obrazech. Vizuálie a jejich vliv na vnímání světa kolem nás. Proměny krajiny Kutnohorska v obrazech. Klaudyánova mapa: poklad české minulosti. Obraz není jen zobrazení, ale obraz jako předmět. Dálkový průzkum Země pomáhá sledovat zdravotní stav lesů a mnohé další najdete v novém vydání Geografických rozhledů.
gr na obal.jpg
Projekt ExPro Grantové Agentury ČR udělen do Chemické sekce
Grantová agentura České Republiky zveřejnila na svých webových stránkách seznam udělených projektů začínajících 1.1.2019. V nejvýznamnější kategorii ExPro v oblasti chemie bylo uděleno pouze 5 projektů. Jeden z nich, s názvem "ADORable catalysts", získal prof. Jiří Čejka z katedry fyzikální a makromolekulární chemie. Předložený projekt je zaměřen na syntézu nových typů porézních katalyzátorů netradičními metodami a jejich využití pro vysoce selektivní přeměny organických molekul.
VAJICKOVY DEN LOGA.jpg
VAJICKOVY DEN LOGA I.jpg
Kolokvium Oocyte day
Přírodovědecká fakulta UK ve spolupráci s Ústavem živočišné fyziologie a genetiky AV ČR srdečně zve všechny zájemce na Oocyte day, který se koná v úterý 22. ledna 2019 od 10 hod ve Viničné 7, Praha 2. Jedním z řečníků bude i prof. Takeo Kishimoto! Vstup je volný a na základě registrace.
oocyte.jpg
oocyte.jpg
Vánoční turnaje_2018-001.jpg
Vánoční sportovní turnaje
Katedra tělesné výchovy PřF UK srdečně zve všechny zájemce na Vánoční sportovní turnaje.
Vánoční turnaje_2018_1 vrstva-001.jpg
Ceny děkana Přírodovědecké fakulty UK 2018
Na Předvánočním koncertě PřF UK 11. prosince 2018 byly slavnostně uděleny Ceny děkana nejlepším studentům, absolventům a mladým vědeckopedagogickým pracovníkům. Všem oceněným srdečně gratulujeme!
IMG_20161217_163148_upr.jpg
BG_2100 (1).JPG
znecisteni web.JPG
znecisteni web I.png
Srovnání zamořenosti vesnic kouřem z domácího vytápění má první výsledky. Data jsou alarmující!
Ve dnech 12. – 14. prosince 2018 se v Praze sejdou evropští odborníci na sledování kvality ovzduší, aby zhodnotili výsledky srovnávacího měření znečištění vzduchu malých sídel během topné sezony. Výzkum probíhá v rámci projektu CONSPIRO – Breathing Together for Cleaner Air (dýchat společně za lepší ovzduší), koordinovaného společností SCIENCE IN a Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy.
znecisteni I.jpg
mapka.jpg
mapka I.jpg
domky.jpg
Ve srovnání se západem českým suburbiím segregace nehrozí
Dynamika sociálního prostředí a prostorová mobilita v metropolitních regionech České republiky je název projektu Grantové agentury České republiky, který probíhal pod vedením výzkumného týmu Urbánní a regionální laboratoře. Co projekt provázelo, jakým způsobem výzkum probíhal či jak se dají využít jeho výsledky v praxi, řekl v rozhovoru pro GA ČR vedoucí výzkumného týmu a proděkan PřF UK doc. RNDr. Martin Ouředníček, Ph.D. z Katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
logo urlab.jpg
Kolokvium Oocyte day
Přírodovědecká fakulta UK ve spolupráci s Ústavem živočišné fyziologie a genetiky AV ČR srdečně zve všechny zájemce na Oocyte day, který se koná v úterý 22. ledna 2019 od 10 hod ve Viničné 7, Praha 2. Jedním z řečníků bude i prof. Takeo Kishimoto! Vstup je volný a na základě registrace.
ouředníček.jpg
Předvánoční sdělení studijních proděkanů - připomenutí termínů
V Karolinu byli jmenováni noví profesoři. Tři z nich jsou z naší fakulty.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy dnes předal jmenovací dekrety 60 novým profesorkám a profesorům. Nejvyšší akademický titul převzali nově jmenovaní ve Velké aule pražského Karolina. Prof. Tomáš Albrecht, prof. Josef Ježek a prof. Stanislav Opluštil jsou spojení s naší fakultou. Gratulujeme!
PR-iF_znak_UK_RGB_pos_cz (1).jpg
Tající ledovce uvolňují do atmosféry metan
Z tajícího Grónského kontinentálního ledovce se v létě uvolňuje metan, tvrdí nová studie publikovaná v časopise Nature, na které se podíleli vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Studie ukazuje, že biologické procesy pod ledem mohou ovlivňovat koncentrace skleníkových plynů v atmosféře a následně i celoplanetární klima.
metan_oříz.jpg

Akce dokumentů