E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVýstava Phantom Models IV v Hrdličkově muzeu člověka

Hrdličkovo muzeum člověka PřF UK Vás srdečně zve na vernisáž v pořadí již třetí výstavy z cyklu site-specifických temporálních výstav s názvem Phantom Models IV. Slavnostní zahájení výstavy se koná 23. 4. v 18.00 hod., Viničná 7, Praha 2. Výstava potrvá do 26. 6. 2018.
Čas 23.04.2018
od 18:00 do 19:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

KDY: vernisáž 23.4. v 18.00
          výstava potrvá do 26.6. 2018

KDE: Hrdličovo muzeum člověka. Viničná 7, Praha 2

Tato výstava, jejíž kurátorkou je Martina Galetová, je výsledkem spolupráce Hrdličkova muzea člověka s Národní lékařskou knihovnou a výtvarníkem Christianem Fogarollim.


Výstava představí čtvrtou etapu projektu s názvem Phantom Models, jehož cílem je postupné zmapování a lokalizace modelů lidského mozku zobrazujících dráhy a nervová centra, které byly vytvořeny před rokem 1885 profesorem anatomie na pražské Univerzitě Christopherem Aebym a švýcarským inženýrem Alfredem Büchim. Řada z nich byla zakoupena pro vzdělávací a vědecké účely institucemi po celém světě.


Záměrem Fogarolliho je dohledat dochované modely, zjistit jejich stav, vylepšit je a zároveň s nimi navazuje dialog, ve kterém se zaměřuje na jejich formu, dekonstruuje je, reinterpretuje a oživuje. V případech, kdy se modely do současnosti nedochovaly, vytváří jejich rekonstrukce a umísťuje do měst, které je získaly.

Předchozí etapy projektu se uskutečnily v Amsterdamu, Moskvě a Turíně. Nyní se Christian Fogarolli zaměřil na výzkum pražského modelu, který byl pořízen roku 1885. Bohužel se tento model nepodařilo nalézt a je pravděpodobné, že byl zničen nebo ztracen. Fogarolli vytvořil nový model, který odpovídá použitými komponenty původnímu modelu v měřítku 1:25 cm. Tato nová plastika koresponduje s frenologickou lebkou stálé expozice muzea, která stejně jako model Aabiho a Büchiiho z roku 1885, využívá barevné odlišení jednotlivých funkčních oblastí mozku. Koncept chemické nerovnováhy mozku je umělecky znázorněn jako zásah, který se dotýká i dalších částí sbírky. Historiografický rozměr projektu představuje dobová dokumentace související s originálním modelem. Tyto dokumenty byly objeveny ve spolupráci s Národní lékařskou knihovnou.


Phantom Models je kulturní projekt, který zhodnocuje vědecké a umělecké dědictví, upozorňuje veřejnost na mimořádnou architektonickou strukturu lidského mozku a ukazuje, jak prchavé a pomíjivé jsou hranice mezi jednotlivými disciplínami.


 

Publikováno: Pondělí 09.04.2018 16:25

Akce dokumentů