E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníJubilejní 25.ročník Amerického semestru byl zahájen

Ve středu 28. března 2018 proběhlo na Albertově zahájení jubilejního 25. ročníku tzv. Amerického semestru – programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy a americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA).

Meziuniverzitní spolupráce vznikla před 25 lety především zásluhou prof. George Demka a jeho českých kolegů, doc. Ivana Bičíka, prof. Dušana Drbohlava a dr. Ludvíka Kopačky. Od roku 1994 tak každé jaro přijíždí do Prahy skupina studentů geografie z jedné z nejprestižnějších univerzit v USA a stráví zde přibližně dva měsíce.

V rámci letošního Amerického semestru jsme na Přírodovědecké fakultě UK přivítali 6 studentek a 4 studenty druhého a třetího ročníku bakalářského studia. Pedagogický doprovod zajišťuje tentokrát prof. Coleen Fox, kterou ve druhé části pobytu nahradí významná historická geografka a bývalá prezidentka Asociace amerických geografů prof. Mona Domosh.

Cílem programu je poskytnout americkým studentům přehled o geografii Česka v kontextu vývoje Evropy, a zvláště zemí střední a východní Evropy. V několika ucelených přednáškových blocích doplněných o tematicky navazující exkurze se studenti postupně seznámí se všemi podstatnými stránkami prostorového a sociálního vývoje Česka, zejména v posledních desetiletích, a získají základní přehled o české geografii. Po absolvování souhrnné zkoušky na přelomu dubna a května budou zpracovávat vlastní skupinové výzkumné projekty. Kromě studijních aktivit však mají účastníci programu dostatek prostoru také pro poznávání české a středoevropské kultury, cestování po Evropě a navazování odborných i přátelských kontaktů s českými studenty. Celý program se odehrává vždy od konce března do začátku června.

Realizace mezinárodní spolupráce s prestižní americkou univerzitou znamená také pro českou stranu významné obohacení o nové odborné i lidské zkušenosti, a to nejen pro pedagogy, ale také pro bakalářské, magisterské i postgraduální studenty geografické sekce PřF UK, kteří se zapojují do organizace programu.

U příležitosti 25. výročí fungování spolupráce se v rámci letošního ročníku Amerického semestru uskuteční také 3. května speciální odborně-geografický a společenský program, kde vystoupí například Dr. Lee Schwarz, nejvýše postavený geograf v americké administrativě – tzv. „Geographer of the United States“.


Další informace o Americkém semestru naleznete na webových stránkách programu – www.americanterm.natur.cuni.cz


 

 

 

Publikováno: Středa 28.03.2018 16:25

Akce dokumentů