E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Festival vědy 2018

Technologie hýbou světem - to bude hlavním tématem letošního ročníku popularizační akce Festival vědy. Přijďte se podívat, jaké moderní technologie využíváme v biologii, chemii, geografii či geologii! Ve středu 5. 9. 2018 8:30–18:00 na pražském Kulaťáku. Vstup na akci je zdarma.

Akce Festival vědy, která je společným projektem vysokých škol, akademických a volnočasových institucí, proběhne první poprázdninovou středu 5. září na pražském Kulaťáku! V podstatě se jedná o velkou vědeckou laboratoř pod širým nebem, populárním a interaktivním způsobem zde budou návštěvníkům po celý den představovány přírodovědné, technické i další vědní obory. Na vědu si zkrátka budete moci doslova „sáhnout“!


Akce je určena dětem, studentům i zvídavé veřejnosti bez omezení věku a bude probíhat na mnoha venkovních stanovištích na travnaté ploše u Vítězného náměstí (Kulaťáku) v Praze 6 i v prostorách Národní technické knihovny. Vstup na akci je pro všechny zdarma.


A co si pro vás letos připravili vědci z Přírodovědecké fakulty UK?
 

Zeolitové lego

Slyšeli jste někdy o zeolitech? Že ne? Pak vězte, že jde o hlinitokřemičité sloučeny s unikátní prostorovou strukturou a na ní navázaných vlastností. Přirozeně vznikající zeolity byly byly známy již antickým stavitelům, dnes jsou jejich uměle modifikovaní “bratříčci” využívány jako složky pracích prášků, rozpouštědla, přísady do betonů, hnojiv či stravy pro zvířata. Šíře jejich uplatnění přímo vyzývá po hledání doposud neznámých typů. Vědci z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR přišli s novou metodou jejich syntézy (ADOR), která svou povahou připomíná princip stavebnice lego.

K čemu nám jsou dobré mikroskopické řasy aneb moderní biotechnologie


Víte, že řasy produkují polovinu všeho kyslíku na Zemi a “bojují” proti globálnímu oteplování? Díky řasám si také pochutnáváme na rybách a mořských plodech! Nehledě na to, že z nich v minulosti vznikla ropa a dnes z nich lze vyrábět biopaliva. Pojďte s námi proniknout do mikrosvěta řas. Do jejich mikroskopické biochemické továrny na kyslík a jiné látky. Prozkoumejte, jak může vypadat fotobioreaktor. A vyrobte si vlastní řasovou krasavici.


Pohled na svět očima geografů a demografů


Vybrané ukázky toho, jak geografové a demografové vnímají svět - netradiční pohled na známá místa, populace nebo mapy. Čeká na vás demografická cesta časem a prostorem nebo offline GIS (geografický informační systém)! Přijďte si vyzkoušet vlastní znalosti a dozvědět se více o geografii na PřF UK.

Fosilní zuby aneb okno do minulosti

Fosilní zuby jsou jedním z nejlepších zdrojů informací o obratlovcích, na který lze ve fosilním záznamu narazit. Miliony let po vyhynutí daného živočicha můžete ze zubů rekonstruovat jeho stravování, velikost, způsob života a dokonce i prostředí, ve kterém žil. Přijďte si vyzkoušet práci specializovaného paleontologa.

Technologie v antropologii

Zajímalo by vás, jaké moderní technologie mohou pomoci našim antropologům při studiu starých koster? K čemu jim slouží "cétéčko" a rentgeny? Vědci z Hrdličkova muzea člověka vám rádi vše vysvětlí!

 

A další workshopy, expozice a pokusy pro malé a velké!

Pro učitele jsme navíc připravili infopoint, kde mohou získat informace o projektu Přírodovědci.cz a aktivitách pro školy. Všichni návštěvníci si také budou moci zakoupit jedinečné produkty z našeho fakultního e-shopu.
 


Více informací o akci naleznete na www.festival-vedy.cz.


 

Publikováno: Čtvrtek 23.08.2018 16:15

Akce dokumentů

Kategorie: