E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníVyhlášení jubilejního 20. ročníku Zeměpisné olympiády

Organizační tým Zeměpisné olympiády vyhlašuje pro školní rok 2017/18 jubilejní 20. ročník. Zeměpisná olympiáda je soutěž pro žáky 6. až 9. tříd základních a středních škol. Prostřednictvím školního kola se může zapojit každý žák nebo student v Česku, kterého ve škole zajímá zeměpis, má znalosti o přírodě i lidské společnosti a baví ho sledovat dění ve světě i kolem sebe.

Soutěž se koná ve čtyřech věkových kategoriích (A–D), ze školních kol vítězové postupují do kol okresních a krajských. Kategorie C a D pokračuje celostátním kolem, které se již několik let pravidelně koná v dubnu na geografické sekci Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Dva týmy vzniklé z vítězů celostátního kola v kategorii D se následně účastní dvou mezinárodních soutěží. V roce 2018 to je Mezinárodní geografická olympiáda, která se bude konat v kanadském Quebecu a Mezinárodní olympiáda věd o Zemi, která se uskuteční v Thajsku.

V Zeměpisné olympiádě na soutěžící nečekají jen písemné testy. Úspěšný řešitel musí umět pracovat s mapou, zpracovávat a vyhodnocovat tabulky, grafy či navrhovat řešení modelových situací. V celostátním kole je tak první soutěžní den věnovaný práci v terénu a účastníci krajských kol se pak mohou zapojit do doplňkové soutěže O nejlepší mapu na geografické téma. Na všechny vítěze čekají nejen hodnotné ceny, ale především nové zážitky a zkušenosti.

Soutěž je pořádána ve spolupráci čtyř vysokoškolských geografických pracovišť a zaštítěna Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Českou geografickou společností. Zeměpisná olympiáda je již 20 let nezastupitelnou oborovou soutěží, která mimo jiné představuje žákům a studentům dílčí disciplíny geografie, jejich praktické využití a přínosy oboru pro společnost.

Bližší informace o soutěži naleznete na internetových stránkách www.zemepisnaolympiada.cz, na jejím facebookovém profilu nebo na stránkách časopisu Geografické rozhledy.

Všem soutěžícím přejeme hodně štěstí!

Mgr. Jakub Jelen

 

Kontakt:

Mgr. Jakub Jelen

email: jakub.jelen@natur.cuni.cz

Univerzita Karlova, Přírodovědecká fakulta, Geografická sekce

Albertov 6, 128 43

Publikováno: Středa 06.09.2017 11:00

Akce dokumentů