E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníV anglickém Coventry pršel mladým českým biologům zlatý déšť!

V uplynulém deštivém týdnu hostilo anglické město Coventry (Warwick University) 245 nejlepších středoškolských biologů ze 70 zemí, kteří zde na mistrovství světa v biologii – Mezinárodní biologické olympiádě, soutěžili o co nejlepší umístění.

V letošním roce naši soutěžící dosáhli mimořádného úspěchu: po téměř dvaceti letech se jim podařilo získat zlatou medaili, navíc při zisku 5. místa v absolutním pořadí (na mezinárodních přírodovědných olympiádách se zlaté medaile typicky udělují 10 procentům nejlepších, dalších 20 % získá stříbrné medaile, 30 % si odváží medaile bronzové)! Je to něco podobného, jako kdyby Čech získal medaili v ryze asijském sportu – sumu, ping-pongu nebo judu. V posledních letech totiž konkurenci s přehledem válcují studenti z asijských zemí (Singapuru, Číny, Tchaj-wanu, Jižní Koreje) nebo potomci asijských imigrantů z dalších zemí (USA, Austrálie, Nový Zéland). Až letos se podařilo uspět Kateřině Kubíkové (Gymnázium Botičská, Praha 2), která se umístila na fantastickém pátém místě (za vítězem Hayou Zhou z Číny, druhým Alexanderem Tsao z USA, třetí Aditi Saayujya a čtvrtým Číňanem Zihao Wangem). Nechala za sebou všechny Tchajwance a Korejce, což se studentovi z evropské země v minulosti (v posledních 20 letech, kdy se MBiO postupně rozrostla do současné velikosti a geografické různorodosti) podařilo zcela výjimečně!

 

 

Katka Kubíková získala jubilejní desátou zlatou medaili v historii 28. účastí Československa a České republiky na MBiO, jedná se ale o první v novodobé historii soutěže od roku 1998 (tehdy se účastnilo 33 zemí a Pavel Cahyna získal druhé místo v absolutním pořadí!). Tento úspěch je podtržen i skvělým výkonem ostatních členů českého reprezentačního týmu, kteří získali další dvě stříbrné - 53. Lukáš Fiedler (Gymnázium Jírovcova, České Budějovice) a 60. Vojtěch Brož (Gymnázium Budějovická, Praha 4); bronzovou medaili si pak odváží celkově 91. Klára Pekařová (Gymnázium Jiřího Wolkera, Prostějov). Celkově se letos Česká republika stala nejúspěšnější evropskou delegací a po zlaté medaili na Evropské olympiádě mladých vědců se zařadila mezi nejúspěšnější evropské země v přírodovědných soutěžích středoškoláků a opakovaně tak prokázala efektivní systém práce s přírodovědnými talenty!

 

 

Jak se stalo v posledních letech tradicí, soutěžní úkoly vysoce přesahují svou náročností středoškolské učivo a vyžadují dlouhodobou intenzivní přípravu ze světových učebnic a pomoc z řad univerzitních a akademických pracovníků.  V letošním ročníku soutěžící řešili tři praktické úlohy. První byla zaměřena na biochemické vlastnosti významného metabolického enzymu pyruvátkinázy a její úlohu v lidských anémiích (poruchách funkce červených krvinek). Druhá úloha se týkala rostlinné morfologie od květů přes semena až po kořeny. Tématem poslední praktické úlohy byla velmi jemná preparace muších larev pod binokulární lupou, což vyžadovalo mimořádnou preciznost. Naši studenti se, na rozdíl od mnoha soutěžících z jiných zemí, s touto úlohou vyrovnali na výbornou. Teoretický test se skládal ze dvou částí, každá obsahovala 46 otázek, které bylo možno řešit na počítačích po dobu 3 hodin. Většina otázek v testu byla založena na objevech, které mají alespoň částečnou spojitost s Velkou Británií. Všechny úlohy byly po didaktické stránce výborně zpracovány a upřednostňovaly schopnost dedukce a logického myšlení před prostým memorováním učebnicových faktů.

Snad na zlatou dobu v přírodovědných juniorských mistrovstvích světa a Evropy naváže i stejně úspěšné období české vědy. Je zřejmé, že se v našem prostředí rodí skvělé talenty, je potřeba je teď rozvinout a poskytnout jim mimořádné studijní i pracovní podmínky!

 

https://www.facebook.com/groups/326901755528/

http://ibo2017.org/

https://biologickaolympiada.czu.cz/cs/

 

Za tým České republiky:                 

vedoucí delegace RNDr. Lenka Libusová

prof. RNDr. Jan Černý

Mgr. Petr Šípek, Ph.D.


Mezinárodní biologická olympiáda vznikla před 28. lety v Československu, kde se konal i její první ročník. Dnes je Česká republika sídlem světového Koordinačního centra této soutěže. MBiO se časem zařadila mezi nejprestižnější světové přírodovědné soutěže a úspěch na ní otevírá dveře nejprestižnějších univerzit!

 

Publikováno: Pondělí 31.07.2017 11:55

Akce dokumentů