Ocenění Studentský Velemlok získali čtyři pedagogové naší fakulty
BIOLOGIE - doc. RNDr. Ivo Konopásek, CSc. - Fyziologie bakterií

Docent Konopásek působí na přírodovědecké fakultě již čtyřicet let, absolvoval zde magisterské studium mikrobiologie, na kterou se pak zaměřil i ve svém následném doktorském studiu a výzkumu. Aktuálně vede laboratoř fyziologie bakterií a je garantem studijního magisterského a doktorského oboru Mikrobiologie na katedře genetiky a mikrobiologie. Docent Konopásek se se svým výzkumným týmem zasloužil o zavedení a rozvoj metod fluorescenční spektroskopie na katedře a tyto metody využívá pro studium interakcí bakteriálních toxinů s cílovou buňkou a studium funkce a interakcí bakteriálních membrán za různých podmínek. Vede přednášky i cvičení s mikrobiální tématikou, které si u studentů pravidelně získávají velký pozitivní ohlas. Jeho přednášky jsou ceněny i díky jeho schopnosti vysvětlit a popsat skutečnosti do nejmenších detailů. V průběhu let vedl řadu diplomových i doktorských prací. Ve svém volném čase se zajímá o botaniku, ornitologii, ale také o barokní hudbu.
CHEMIE - RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D. - Teoretické základy analytické chemie

Doktor Karel Nesměrák studoval analytickou chemii na naší fakultě, po studiu krátce působil na Mikrobiologickém ústavu Akademie věd a poté se vrátil na Katedru analytické chemie naší fakulty jako odborný asistent. Pan doktor přednáší toxikologii, toxikokinetiku a teoretické základy analytické chemie, jeho přednášky patří mezi studenty k velmi oblíbeným. Každý rok pro posluchače organizuje praktikum z klasických metod analýzy a pro doktorandy mezinárodní konferenci „Modern Analytical Chemistry“ již s více než desetiletou tradicí. Ve své vědecké činnosti se se svými studenty zabývá využitím elektrochemických metod ke studiu a charakterizaci farmak.
Pan doktor je členem několika odborných společností, zabývá se historií chemie a alchymie, publikuje populárně-vědecké články o životě významných chemiků. Je předsedou výboru České společnosti rukopisné, která nepochybuje o pravosti Rukopisů Královédvorského a Zelenohorského, ale diskutuje v odborných kruzích pouze jejich historické datování.
GEOGRAFIE - RNDr. Pavlína Netrdová, Ph.D. - Prostorová analýza dat

Doktorka Pavlína Netrdová absolvovala na naší fakultě magisterské studium Sociální geografie a také Učitelství geografie a matematiky pro střední školy, za svou diplomovou práci získala v roce 2007 cenu děkana za nejlepší studentskou závěrečnou práci v magisterském geografickém studijním programu. V roce 2010 pak dokončila doktorské studium na katedře sociální geografie a regionálního rozvoje a od roku 2012 zde působí jako odborná asistentka. Ve své vědecké práci se zaměřuje na využití kvantitativních metod v sociální geografii, metody prostorové analýzy, aplikovanou statistiku a prostorové aspekty regionálního rozvoje. Je autorkou celé řady odborných článků, řešitelkou řady vědecko-výzkumných projektů a junior členkou univerzitního výzkumného centra excelence UNCE. Podílí se na zajištění výuky v předmětech v rámci bakalářského i magisterského studia, zejména v kurzech statistické a prostorové analýzy dat.
V roce 2016 získala Cenu děkana pro mladého vědecko-výzkumného pracovníka. Z hlediska vědecko-výzkumné a publikační aktivity a pedagogické činnosti dnes doktorka Pavlína Netrdová patří k velkým nadějím albertovské sociální geografie.
GEOLOGIE - prof. RNDr. Petr Čepek, CSc. - Všeobecná geologie II (Exogenní procesy)

Profesor Petr Čepek vystudoval geologii na naší fakultě, po krátkém působení v praxi se na naší Alma mater vrátil a po úspěšném obhájení doktorské práce se stal asistentem pro obor všeobecná geologie. Jako docent poté přednášel historickou geologii a stratigrafii a v rámci své více než padesátileté pedagogické kariéry, již jako profesor, vedl řadu let základní přednášku ze všeobecné geologie. Vychoval řadu diplomantů a doktorandů, je uznávaným odborníkem na sedimentologii karbonátů a uhlonosných sekvencí a respektovaným terénním geologem, který se zúčastnil několika zahraničních expedic do Mongolska a Libye.
Své široké odborné znalosti a zkušenosti z různých typů terénů uměl mistrně předávat studentům. Dovedl je zaujmout, motivovat a vytvářet v nich úzký vztah ke geologii. Kromě vysoké odborné úrovně přednášek vynikal mimořádnými řečnickými dovednostmi a studenti i blízcí spolupracovníci vždy oceňovali jeho přátelskost, osobní charisma, cit pro spravedlnost, ale i společenskou odpovědnost. Vysoký společenský kredit a organizační schopnosti uplatnil po sametové revoluci ve funkci děkana PřF UK a později i prorektora UK. Prof. Čepek patří k těm pedagogům, pro něž pedagogická činnost není pouhé předávání znalostí a dovedností, ale proces, během něhož se vždy snažil formovat i osobnost studenta.
Akce dokumentů