E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMísto činu: Praha 2017 proběhne i na naší fakultě

Kriminalistická akce proběhne v sobotu 24. června prostorách pražského Muzea policie ČR a jeho okolí a také na Přírodovědecké fakultě, která nabídne odpolední doprovodný program. Můžete se těšit na workshop Po stopách zločinu, v rámci kterého si budete moci izolovat svou DNA, také nahlédnete do řemesla antropologů (sběratelů kostí) a demografů při mapování zločinnosti ve městech. Akce se koná od 9:00 do 16:00 v Muzeu policie ČR a od 12:30 do 18:00 v budově Přírodovědecké fakulty Albertov 6.

 

 Vstup do všech objektů zúčastněných institucí je zdarma nebo za symbolické vstupné. Více informací o programu naleznete na webových stránkách akce.

Co všechno uvidíte a zažijete v rámci doprovodného programu, když navštívíte Přírodovědeckou fakultu UK?

 

Sběratelé kostí

přízemí

Láká Vás práce forenzního antropologa? Jak lze z kosterních pozůstatků zjistit, komu patřily? Od zkušeného antropologa získáte řadu informací o lidském těle, které pak sami využijete při sestavování modelu kostry. Probereme s vámi mezipohlavní rozdíly, změny na kostech v průběhu růstu a stáří, dopady vážných onemocnění či zranění a mnoho dalšího. Některé změny a defekty budou prezentovány na skutečném antropologickém materiálu.

 

 

 

 

Mapování kriminality

přízemí

Ač by se mohlo zdát, že kriminalitou se zabývá zejména kriminologie, psychologie či sociologie, tak mezi významné obory patří i geografie. V čem konkrétně může geografie pomoci a jak na kriminalitu nahlíží, Vám přiblížíme prostřednictvím několika posterů. Můžete zjistit, jak lze zkoumat kriminalitu ve městě, jaká je úroveň kriminality i podíl známých pachatelů („objasněnost“) v různých částech Prahy a v okresech Česka, dozvíte se, jak se vyvíjela kriminalita i jakou měla a má strukturu. Některé mapy ukazují i stav z 20. let 20. století. Druhým tématem bloku je pocit bezpečí, který představuje důležitou oblast lidského života. Poster představí místa, která vnímají jako méně bezpečná či přímo nebezpečná studenti geografie, články pak ukáží výsledky konkrétních studií pocitu bezpečí na pražském Žižkově a v Hodoníně.

 

Po stopách zločinu

1.patro

Vypravte se se s námi na Místo činu! Zábavnou formou se děti i dospělí dozvědí, jak se zajišťuje místo činu. Posléze se přesunou do imrpvizované laboratoře, kde se důkazy z místa činu zpracovávají. Na základě krátkého výkladu si pak můžete vyzkoušet vyizolovat svoji vlastní DNA, kterou si pak můžete odnést domů (začátek vždy každou půlhodinu od 12:30 do 17:30).

 

Publikováno: Úterý 20.06.2017 17:15

Akce dokumentů