E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníMezinárodní soutěž FameLab 2017 v ČR úspěšně postupuje k národnímu finále

Ve dvou regionálních kolech soutěže (v Praze 11. 3. 2017 a ve Zlíně 25. 3. 2017) odborná porota vybrala 10 soutěžících a poslala je dále do národního finále. Bude se konat v neděli 14. 5. 2017 od 19.00 hodin v Divadle Ypsilon v Praze 1. Vstup je zdarma, všichni zájemci o popularizaci vědy jsou vítáni!
Čas 14.05.2017
od 19:00 do 21:00
Přidat událost do kalendáře Google
vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

 

 

Finalisty a finalistky nejdříve čeká školení MasterClass (21. - 23. 4. 2017), které proběhne v angličtině pod vedením akreditovaných školitelů z organizace Cheltenham Festivals (organizace vlastnící licenční práva soutěže). Jedná se o intenzivní kurz prezentačních dovedností kombinující praktický trénink v komunikaci a podporu přípravy živých vystoupení pro jeviště a kameru. Letos se na tento intenzivní víkendový kurz mohou těšit tito finalisté ročníku 2017 v ČR (uvedeni v abecedním pořadí a bez titulů):

 

Bártlová Tereza (obecné otázky matematiky; UK Praha)

Janda Martin (biochemie rostlin; VŠCHT Praha)

Kozubík Alois (bioinformatika; UP Olomouc)

Mach Václav (bezpečnostní inženýrství; UTB Zlín)

Mareška Václav (chemická bioinformatika, VŠCHT Praha)

Mašínová Tereza (mikrobiální ekologie; AV ČR Praha)

Mužík Jakub (chemické inženýrství a bioinženýrství; VŠCHT Praha)

Nechanská Denisa (obecná zoologie; ČZU Praha)

Pelc Radek (mikroskopie, AV ČR Praha)

Zolotarov Grygoriy (všeobecné lékařství, UK Praha)

 

Odborná porota v čele s profesorem Václavem Pačesem a hlasy publika rozhodnou, kdo z uvedených finalistů získá hodnotné ceny věnované British Council, Nadací Vodafone ČR, Českými centry, Nadací Tomáše Bati a Akademií věd ČR a kdo bude jako národní vítěz reprezentovat Českou republiku v mezinárodním finále v anglickém Cheltenhamu. 

 

Konkurence na mezinárodním poli nebude malá – v soutěži, která vznikla v Anglii v roce 2004 je zapojeno již 33 států z 5 kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN.

Soutěž vyvrcholí samotným mezinárodním finále FameLab 2017 dne 8. června v anglickém Cheltenhamu. S denním předstihem mu budou předcházet tři mezinárodní semifinále tamtéž – vše bude součástí oblíbeného vědeckého festivalu Cheltenham Science Festival, který každoročně přináší tisícům návštěvníků také největší hvězdy BBC zabývající se popularizací vědy.   

V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše. (Jednání o budoucí záštitě probíhají s profesorkou Evou Zažímalovou).

V roce 2017 vstoupil do soutěže FameLab nový hlavní partner, kterým je Nadace Vodafone. Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Česká republika: „Sdílíme s mladými účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu. Budeme rádi, když se nám je podaří propojit například s Laboratoří Nadace Vodafone, kde jsou zase podobně smýšlející mladí podnikatelé“.

 

Významnou a dlouhodobou podporu poskytují také Česká centra a Nadace Tomáše Bati. Organizaci soutěže zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

Informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na: www.britishcouncil.cz a www.famelabcz.com.

 

 

Publikováno: Úterý 25.04.2017 11:25

Akce dokumentů