E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Karolinum tleskalo vítězům 9. ročníku soutěže Věda je krásná

Již po deváté ocenila odborná porota díla oblíbené fotografické a výtvarné soutěže Věda je krásná. Během tradičního slavnostního večera ve Velké aule Karolina vyhlásila ta nejúspěšnější v několika kategoriích. Podívejte se spolu s námi, kdo stanul na stupních vítězů a nechte se inspirovat pro příští, jubilejní 10. ročník soutěže.

ABSOLUTNÍ VÍTĚZ


Vědecká ilustrace a virtuální příroda: Parazitičtí prvoci
Linda Pokorná

Toxoplasma gondii je vnitrobuněčný parazit teplokrevných živočichů včetně člověka. Toxoplazmóza, kterou způsobuje, má širokou škálu klinických projevů. Kresleno v programu Adobe Photoshop.


1. místo Vědecká mikrofotografie
Moučný mol
Viktor Sýkora

Zavíječ moučný (Ephestia kuehniella ). Ačkoliv na pohled vypadá docela sympaticky, jedná se o známého škůdce obilovin, především mouky. Snímek byl získán pomocí skenovacího elektronového mikroskopu a následně byl kolorován s pomocí Adobe Photoshopu.


2. místo Vědecká mikrofotografie
Paraziti v ohrožení
Jana Bulantová

Veš muňka (Phthirus pubis) je v ohrožení. Móda krácení či dokonce odstraňování chlupového porostu zejména z pubické oblasti začíná být problémem pro diverzitu lidských parazitů u nás. Muňka, jejíž nohy jsou uzpůsobené pouze pro úchop chlupů s větším průměrem, než mají vlasy, totiž jinde na těle nedokáže dlouhodobě přežívat. Komplikovanější se stává i přenos na další hostitele těsným kontaktem při pohlavím styku, kvůli kterému dostala muňka také poetické jméno „motýlek lásky“. SEM, kolorováno.


1. místo Vědecká fotografie
Ve stínu měsíce
Miloslav Macháček

Měsíc si většina z nás asociuje se zdrojem světla za jasných nocí. Co když se ale Měsíc postaví mezi nás a Slunce? Za ideálních podmínek, kdy Měsíc zcela zakryje sluneční kotouč, se ocitneme v jeho stínu. V tuto chvíli je možné volným okem pozorovat sluneční korónu, a dokonce i mohutné protuberance. Totalita je složena z několika expozic. Ostatní snímky jsou změnou vyvážení bílé kolorovány žlutě – což je barva, kterou si spojujeme se Sluncem, přestože je jeho barva ve skutečnosti spíše bílá.


2. místo Vědecká fotografie
Visible 
Ivana Dobiášovská

Vizualizace a rozlišení kalcifikovaných struktur (kostí) a chrupavčité tkáně pomocí barvení Alizarin red/Alcian blue u chameleona


3. místo Vědecká fotografie
Vzpomínka na zrození
Jan Havlík

Svět kolem nás pochází z popela zaniklých hvězd. V pekelné výhni explodujících supernov se v nepatrném okamžiku rodí prvky celé periodické soustavy, aby byly vzápětí mocnými silami rozfoukány do podoby půvabných mlhovin. Od posledního výbuchu mohly uplynout i miliardy let. Prvky si však malou vzpomínku nesou stále někde hluboko v sobě, a zvláště zručným chemikům se ji tak někdy podaří na zlomek sekundy znovu vyvolat. Reakce oxidu měďnatého a práškového hliníku Canon 80D; 1/4000 s; f 5.6


3. místo Vědecká fotografie
Tyrolské hvězdy
David Herel

Panorama hvězdné oblohy ze Severního Tyrolska zachycené na vrcholu hory Zollberg. Kromě Mléčné dráhy je po stranách fotografie vidět světelné znečištění a nad vrcholky hor také světelné záření atmosféry (airglow). Panorama se skládá téměř ze sta snímků, každý focen při: 30s / ISO-5000 / F/2.2


2. místo Ilustrace a virtuální příroda
Alcedo Atthis
Lucie Buchbauerová

Věda je krásná jak sama o sobě, tak díky objektům jejího zájmu. "Létající drahokam" patří bezesporu k těm nejkrášnějším. Kresleno pastelkami Polycolor; formát A4.


2. místo Ilustarce a virtuální příroda
Zeolitová krajka
Miroslav Položij

Zeolit FAU, neboli faujasit nebo zeolit X, je jedním z nejdůležitějších průmyslových katalyzátorů a běžně ho potkáte jako bezbarvý prášek či malé krystalky. Při pohledu dostatečně zblízka se ale ukáží nádherné, krajku či vločky připomínající vzory. Vytvořeno pomocí programu VESTA.


3. místo Ilustrace a virtuální příroda
Kočičí hybridi
Linda Pokorná

Leopon je kříženec dvou druhů velkých koček: levharta a lvice. Zatímco v těle připomíná tento kříženec levharta, hlava nese jasné lví znaky. Kříženci mezi druhy velkých koček se vyskytují v zajetí, ve volné přírodě je vznik takového hybrida velmi nepravděpodobný. Kresleno v programu Adobe Photoshop.


1. místo Objevitelská 
Xenochrophis trianguligerus - poslední okamžiky
Zuzana Gabrielová

Užovku jsem chvíli pozorovala, jak plave podél břehu jezírka, když se mi na chvíli ztratila z dohledu. Jakmile se mi znovu objevila v hledáčku, nevěřila jsem vlastním očím. Užovka chytila žábu a začala ji velice rychle polykat. Tak mě tato scéna uchvátila, že chvíli trvalo, než jsem se zkoncentrovala a byla schopná tento nezapomenutelný zážitek zachytit.


2. místo Objevitelská 
Zbraně termitích vojáků
Aleš Buček

Za svůj evoluční úspěch vděčí termiti mimo jiné sociálnímu způsobu života, který s sebou přinesl dělbu práce. Za obranu je zodpovědná kasta vojáků. Na fotografii je zachycen nesklerotizovaný předstupeň vojáka afrického termita Labidotermes (Kamerun; fotografie vznikla v rámci projektu doc. Jana Šobotníka z ČZU). 


3. místo Objevitelská 
Studie pohybu koně
Marie Voldřichová

Studie pohybu koně (kombinovaná technika - akvarelové pastelky, akrylové barvy).


DIVÁCKÁ SOUTĚŽ
Alcedo Atthis
Lucie Buchbaerová

 

Publikováno: Čtvrtek 14.12.2017 15:05

Akce dokumentů