E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníFameLab 2017 – bavme se vědou!

Mezinárodní soutěž FameLab v České republice vstupuje do 7. ročníku! Zájemci mohou své přihlášky posílat do 27. února 2017.

 

 

Tato soutěž pro mladé vědce a vědkyně vznikla v Anglii v roce 2004 a od té doby se úspěšně šíří po světě. V letošním roce se zúčastní 33 zemí z pěti kontinentů. Na mezinárodní úrovni jsou hlavními partnery soutěže vedle British Council také NASA a CERN.

V České republice FameLab probíhá pod záštitou předsedy Akademie věd ČR profesora Jiřího Drahoše, za podpory Nadace Vodafone Česká republika, Českých center a Nadace Tomáše Bati. Organizaci zajišťuje British Council ve spolupráci s Adeto, z.s.

FameLab účastníkům nabízí šanci zlepšit své schopnosti v oblasti popularizace vědy a komunikace s médii. Zároveň si klade za cíl přinést publiku aktuální ukázky toho, čím se v současnosti zabývá výzkum v oblasti medicíny, matematiky a přírodních a technických věd.

V roce 2017 vstupuje do soutěže FameLab hlavní partner Nadace Vodafone. „Sdílíme s mladými účastníky FameLab vizi, že s pomocí vědy lze měnit svět k lepšímu. Budeme rádi, když se nám je podaří propojit například s Laboratoří Nadace Vodafone, kde jsou zase podobně smýšlející mladí podnikatelé,“ dodává Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone Česká republika.

 

Přihlášky mohou podávat studenti a vědečtí a pedagogičtí pracovníci starší 21 let do 27. února 2017. Elektronická přihláška, informace, praktické tipy a vystoupení z minulých ročníků jsou k dispozici na webu British Council:

www.britishcouncil.cz a www.famelabcz.com.

 

Jak soutěž probíhá?

Každý soutěžící musí v pouhých třech minutách publiku a odborné porotě vysvětlit své vědecké téma. Porota posuzuje, zda je vystoupení vědecky správné, srozumitelné laické veřejnosti, a zajímavě předvedené. V oblastních kolech ze soutěžících vybere deset nejlepších pro školení MasterClass a následující národní finále. Vliv na volbu postupujících mají i hlasy publika. Vítěz/ka národního finále bude reprezentovat Českou republiku v Anglii, kde předvede své vystoupení v angličtině. Letošní mezinárodní finále se bude konat ve druhém červnovém  týdnu opět jako součást prestižní akce zaměřené na popularizaci vědy nazvané Cheltenham Science Festival www.cheltenhamfestivals.com/science/.

 

Časový plán

Březen 2017 - oblastní kola (v Praze 11. 3. 2017 a ve Zlíně 25. 3. 2017)

Duben 2017   - víkendové školení (tzv. MasterClass) pro deset vybraných finalistů vedené anglickými a českými experty na komunikaci, prezentaci a spolupráci s médii

Květen 2017 - národní finále (14. 5. 2017) v Divadle Ypsilon v Praze

Červen 2017 - vítěz národního finále bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním klání soutěže FameLab v anglickém Cheltenhamu  

 

Publikováno: Úterý 07.02.2017 10:45

Akce dokumentů