E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english PřihlášeníArchiv 2017

Kvalita půdy neustále klesá. Alarmující stav je předmětem odborného semináře, zaměřeného na formulování poznatků využitelných politiky
Na Biologickém centru Akademie věd ČR v Českých Budějovicích se buduje unikátní vědecké zázemí pro výzkum vztahů mezi půdou a vodou - Výzkumná infrastruktura SoWa (z anglického Soil&Water – půda a voda) dalšími členy konsorcia jsou kromě BC AV ČR, Univerzita Karlova, Jihočeská univerzita, Česká geologická služba a nově též Ústav pro hydrodynamiku AV ČR. V pátek 19. května pořádá tato iniciativa odborný seminář, jehož cílem je formulovat vědecké poznatky jako podklad pro politická rozhodnutí.
frouz 2156464.jpg
Veletrh vědy 2017
Akademie věd ČR pořádá letos již potřetí populárně naučnou akci, Veletrh vědy. Čekají na vás novinky ze světa vědy a interaktivní expozice špičkových vědeckých pracovišť, science center, univerzit a dalších institucí, které se zabývají vědou ve všech jejích podobách. Letos jsou pro návštěvníky připraveny novinky v podobě zón vyhrazených pro učitele nebo pro kariéru studentů a absolventů. Přírodovědecká fakulta a Přírodovědci.cz zde nebudou chybět.
veleth vědy_oříz.jpg
Nové elektronické hodnocení výuky
Konec papírovým anketám? Uvidíme! Spouštíme novou aplikaci na hodnocení předmětů studenty (anketa). Vyzkoušejte ji i Vy na hodnoceni.natur.cuni.cz. Budeme rádi za Vaši zpětnou vazbu. Hodnocení probíhá od 18. 5. do 30. 6.
zelený obrázek.jpg
SCIENCE SLAM na Přírodovědecké fakultě UK
Druhé kolo univerzitního Science Slamu, věnované vědám o živé a neživé přírodě, proběhne v učebně Ch1 v budově chemických ústavů 6.6. od 17.00. Přijďte podpořit své kolegy či žáky a dozvědět se více o jejich výzkumech. O jejich postupu do mezinárodního kola rozhodujete právě vy!
Naši buněční biologové deklarovali a definovali novou kategorii protinádorových léčiv
Odborný časopis Trends in Cancer je nejnovějším z rodiny prestižních „Trends“ časopisů nakladatelství Cell Press. Mezinárodní tým vedený doc. Janem Brábkem a doc. Danielem Roselem v něm v těchto dnech uveřejnil deklaraci nové kategorie protinádorových léčiv.
logo_trends.jpg
Nový pohled na původ plavuní
Dvěma badatelům, Petru Kraftovi a Zlatku Kvačkovi z Ústavu geologie a paleontologie naší fakulty, se podařilo identifikovat a následně popsat ojedinělý nález, který ukazuje na neočekávané stránky rané historie plavuní. Podle něj si tyto rostliny našly cestu na souš spíše ze slané a ne sladké vody, jak se dříve předpokládalo.
kytka silur8_jpg_oříz.jpg
Potřebuje Česko vysokorychlostní železnici? Dopravní odborníci se sešli na geografické sekci PřF UK
Centrum dopravního výzkumu CEdoG při katedře sociální geografie a regionálního rozvoje P5F UK uspořádalo 12. května 2017 setkání geografů k aktuální problematice výstavby vysokorychlostních tratí v Česku. Setkání se zúčastnili zástupci z geografických pracovišť v Praze, Brně, Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem a z pražské Fakulty dopravní ČVUT.
CEDOG_logo_RGB (1).jpg
science slam_oříz.jpg
Konference New Wave proběhne na naší fakultě v závěru týdne
V pořadí již 9. mezinárodní konference studentů začínajících vědeckých pracovníků v geografii New Wave proběhne na naší fakultě 25. - 26. 5. Přijďte si poslechnout zajímavé hosty ze zahraničí - všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
logo new wave.png
Den otevřených dveří Knihovny chemie
Mimořádná příležitost vidět zákulisí Knihovny chemie v nové budově! Knihovna pro vás nachystala mnohé novinky. Knihy jsou řazeny podle oborů, čekají tu nové gauče, sedací pytle, k dispozici je také terasa. Na místě bude možnost zakoupit 2. vydání učebnice Obecná chemie od J. Vacíka, které pro vás knihovna vydala. V prostorách knihovny bude po celý červen k vidění výstava Příběh kapky, kterou zapůjčil Heyrovského ústav Akademie věd. Vytvořili jsme pro vás příjemné zázemí pro studium i relaxaci, přijďte se podívat!
obr_den otev..jpg
pexeso_web3.jpg
Letošní ročník Dne fascinace rostlinami na PřF UK byl velmi úspěšný
Pro návštěvníky byly připraveny tři prohlídky - skleník Botanické zahrady, pokusný skleník Katedry experimentální biologie rostlin a prohlídka s výkladem u konfokálních mikroskopů (pod názvem Pestrý vesmír svítících rostlin). Na akci se již předem přihlásilo několik škol, a to celkem šest gymnázií (například Gymnázium PORG či Duhovka), jedna odborná střední škola (Střední škola zemědělská Poděbrady) a čtyři školy základní.
170518-DFR-6_oříz.jpg
Součástí oceněného týmu v mezinárodním programu CEEPUS byla i prof. Eva Tesařová
V mezinárodní konkurenci 21 nejkvalitnějších projektů CEEPUS v akademickém roce 2015-2016 se nejlepším projektem a laureátem Ceny ministrů stal "Teaching and Learning Bioanalysis" kordinovaný University of Medicine and Pharmacy of Târgu Mureș. Participovala na něm i prof. RNDr. Eva Tesařová, CSc. z katedry fyzikální a makromolekulární chemie. Tuto cenu uděluje Centrální kancelář CEEPUC v Rakousku. Na základě toho byla týmu udělena The Czech National CEEPUS Office Prize 2016. Gratulujeme!
CEEPUS-LOGO_RGB_web.jpg
Pražská muzejní noc na Přírodovědecké fakultě
V rámci již tradiční akce Pražská muzejní noc ožijí v sobotu 10. června pražská muzea, galerie a instituce podobného charakteru. Naše fakulta a její muzea plná fosílií, koster, map i minerálů budou také ponocovat.
muzejní noc.jpg
Vydejte svou diplomovou práci v Nakladatelství Academia - Studentská soutěž
Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., divize Nakladatelství Academia, vyhlašuje 6. ročník Studentské soutěže určené studentům a absolventům českých vysokých škol se sídlem v České republice. Záměrem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy. Uzávěrka soutěže je 31.10. 2017
academia logo malý.jpeg
Výroční cenu Discovery uděluje Novartis výzkumníkům do 40 let za výjimečný posun na poli výzkumu v medicíně nebo farmacii
Víte, že za jednu výzkumnou práci můžete získat dvě ocenění? Pokud s nějakou prací usilujete o významné vědecké ocenění, přihlaste ji současně i do soutěže Discovery Award 2016! Výroční cenu Discovery uděluje Novartis výzkumníkům do 40 let za výjimečný posun na poli výzkumu v medicíně nebo farmacii. Uzávěrka přihlášek je 30. června 2017.
novartis.jpg
QS World University Ranking - Univerzita Karlova obhájila pozici
Univerzita Karlova obhájila své umístění mezi nejlepšími světovými univerzitami v žebříčku QS World University Rankings. Mezi nejlépe hodnocené obory patří i biologie, geografie, chemie, materiálové vědy a vědy o životním prostředí, provozované i na naší fakultě.
uk logo.png
Quo Vadis chemie: Evolution of Transmission Electron Microscopy methods applied to Porous Science
Transmisní elektronová mikroskopie je technologií, které je dnes prakticky nepostradatelným instrumentem materiálového inženýrství. Chcete-li se o této technologii dozvědět více, můžete navštívit přednášku z cyklu "Quo vadis chemie", která bude tomuto tématu věnována. Koná se jako vždy v pondělí 12.6. v 15.00 v posluchárně Ch2. Přednášet bude dr. Alvaro Mayoral.
Quo Vadis 20170612.jpg
Aplikovaní geologové součástí mezinárodního vzdělávacího projektu
Aplikovaní geologové z naší fakulty spolupracují na mezinárodním vzdělávacím projektu TESEUS, který je zaměřený na udržitelné a efektivní využití přírodních zdrojů. V rámci tohoto projektu se řeší optimální využití a zlepšování vlastností půdy, zvětralých hornin, vody, ale i recyklovatelných materiálů, které mohou nalézt využití jako stavební podloží nebo stavební materiál. V současnosti v rámci projektu proběhly dvě mezinárodní konference, ale také česko-německý hydrogeologický terénní kurz.
kurz geologie_oříz.jpg
Naši fakultu navštívil vzácný absolvent
Ministr zemědělství a životního prostředí Kapverdské republiky Gilberto Silva příjemně překvapí každého Čecha, který se s ním setká, bezchybnou češtinou. Naším jazykem si s ním můžete pohovořit nejen o politice, ale také například o mikrobiologii či krajinné ekologii. Gilberto Silva je totiž absolventem biologických studií na naší fakultě. Při příležitosti jeho vzácné návštěvy na fakultě 26.5. vznikl následující rozhovor.
_DSC2348_oříz.jpg
BIOCEV DAYS 2017
Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV) pořádá každoroční konferenci s poster session. Program konference naleznete po rozkliknutí aktuality. Všichni zájemci jsou srdečně zváni.
biocev_logo.png
Přírodovědecká fakulta UK získala finanční podporu z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání pro 2 projekty
uk logo.png
Logolink_OP_VVV_hor_barva_cz.cz.jpg
"Jak to vidíš" - soutěž ve vizuální tvorbě pro mladé vědce
Technologická agentura ČR (TA ČR) vyhlašuje celorepublikovou výtvarnou soutěž s názvem „Jak to vidíš? - Perspektiva #ČeskýNápad“ pro mladou generaci bez omezení věku. Cílem soutěže je vytvořit obraz naší perspektivy ovlivňované stále více novými technologiemi a materiály. Uzávěrka soutěže je 31. 7. 2017.
tacr-soutez_oříz.png
V Krkonoších vyvěrá radioaktivní voda, uran tam chtěli těžit komunisté, říká geolog Viktor Goliáš
Vědci už roky zkoumají radioaktivní vodu v prameništi sv. Vojtěcha v Horní Malé Úpě v Krkonoších. Prameny vyvěrají v jedenácti místech podél bezejmenného potoka, který se v údolí vlévá do přítoku Malé Úpy.
wiki gol.jpg
Nositel Nobelovy ceny za chemii předal ceny úspěšným studentům UK
Francouzské velvyslanectví v České republice pořádá každoročně ve spolupráci s partnerskými společnostmi soutěž o vědecké ceny, jejímž smyslem je vyzdvihnout nejlepší výzkumné práce studentů a mladých vědců z vybraných oborů. Letos převzalo v Buquoyském paláci z rukou profesora Jean-Marie Lehna, držitele Nobelovy ceny za chemii za rok 1987 a iniciátora akce, sedm studentů či čerstvých absolventů Univerzity Karlovy. Nositelem Ceny Jean-Marie Lehna za chemii se stal Miroslav Položij z katedry fyzikální a makromolekulární chemie.
Portrait_Jean-Marie_Lehn_oriz.jpg
Místo činu: Praha 2017 proběhne i na naší fakultě
Kriminalistická akce proběhne v sobotu 24. června prostorách pražského Muzea policie ČR a jeho okolí a také na Přírodovědecké fakultě, která nabídne odpolední doprovodný program. Můžete se těšit na workshop Po stopách zločinu, v rámci kterého si budete moci izolovat svou DNA, také nahlédnete do řemesla antropologů (sběratelů kostí) a demografů při mapování zločinnosti ve městech. Akce se koná od 9:00 do 16:00 v Muzeu policie ČR a od 12:30 do 18:00 v budově Přírodovědecké fakulty Albertov 6.
Místo činu- Praha 2017.jpg
Studentka geografie zabodovala v soutěži agentury CzechTourism o nejlepší studentskou práci
V sídle agentury CzechTourism ve středu 21. června proběhlo finále šestého ročníku soutěže o nejlepší studentskou práci v cestovním ruchu. Podobně jako v minulých letech ocenila odborná porota autory nejlepších bakalářských a diplomových prací. Druhé místo v kategorii diplomových prací si odnesla Katarína Krajňáková z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
katarína.png
Mezi nově jmenovanými profesory jsou i čtyři členové akademické obce PřF UK
Doc. Jaroslav Brůžek, doc. Lukáš Kratochvíl, doc. Jakub Langhammer a doc. Vít Vilímek. Tito čtyři docenti naší fakulty byli společně s 82 kolegy z dalších vysokých škol v České republice prezidentem republiky jmenováni profesory. Gratulujeme!
zezlo.jpg
Na pomoc středoškolským učitelům biologie
Přenášet aktuální oborové poznatky do hodin biologie nebývá pro učitele na středních školách vždy snadné. Hlavním problémem je obvykle nedostatek dobře dostupných, dostatečně spolehlivých a pokud možno informačně ucelených a vzájemně provázaných materiálů v češtině, o které by se mohli při přípravě i v hodinách opřít. To se rozhodli změnit naši biologové podílející se významným způsobem na seriálu didaktických článků vycházejících v časopise Živa, který si spolupráci s učiteli klade jako jeden z hlavních současných úkolů.
ziva.jpg
Stará tajemství nové hlavy obratlovců
Hlava obratlovců představuje pro současnou vědu zdroj řady stále nevyřešených hádanek. Tým z katedry zoologie vedený Robertem Černým právě publikoval v časopise Nature článek, který má šanci přepsat nejen učebnice vývojové biologie, ale také evoluční dějiny celé skupiny. Ukazuje mimo jiné bezrozporně, že některé skupiny dnešních rybovitých obratlovců jsou vývojově mnohem archaičtější, než jsme si doposud mysleli.
01-gar.tif
BIOCEV: Kurz mikroskopování a manipulace s jednotlivými molekulami
Kvantitativní bio-imaging je skupinou metod, které posunují současnou molekulární biologii mílovými kroky kupředu. Máte-li zájem zlepšit své schopnosti v oblasti mikroskopie a manipulace na úrovni jednotlivých molekul, můžete se přihlásit do kurzu, který vypisuje BIOCEV. Termín pro podání přihlášky je 8. října.
cover_idea.jpg
70.jpg
Prof. Jiřímu Barkovi se dostalo významné mezinárodní pocty
Na 46. Světovém chemickém kongresu IUPAC v brazilském Sao Paulo byl s účinností od 1. ledna 2018 jmenován přidruženým členem řídícího výboru Divize analytické chemie Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii člen katedry analytické chemie prof. RNDr. Jiří Barek, CSc., vedoucí UNESCO Laboratoře elektrochemie životního prostředí při katedře analytické chemie PřF UK. Gratulujeme, pane profesore!
barek_oříz.jpg
Opatření děkana č. 18/2017 k pracovním cestám zaměstnanců
Obrázek1.cuni.jpg
V anglickém Coventry pršel mladým českým biologům zlatý déšť!
V uplynulém deštivém týdnu hostilo anglické město Coventry (Warwick University) 245 nejlepších středoškolských biologů ze 70 zemí, kteří zde na mistrovství světa v biologii – Mezinárodní biologické olympiádě, soutěžili o co nejlepší umístění.
Obrázek1.cuni.jpg
Rektor Univerzity Karlovy vyhlásil 24. ročník soutěže o Bolzanovu cenu
Bolzanova cena je prestižní cenou Univerzity Karlovy udělovanou studentům za mimořádně objevné práce s vynikajícím tvůrčím obsahem a zpravidla s interdisciplinárním tématickým přesahem zpracované uchazečem v průběhu studia. Jde o mimořádné ocenění jednotlivců z řad studentů Univerzity Karlovy. Přihlášky je možné podat nejpozději do 31. 10. 2017
UK-5162-version1-reduk593version1graficka_red.png
Soutěž Erasmus Label 2017
Dům zahraniční spolupráce jako koordinátor Programu Erasmus+, jehož součástí je i program Erasmus, vyhlašuje dne 17. 5. 2017 devátý ročník soutěže Erasmus Label, tentokrát na téma: „Erasmus včera a dnes“. Své přihlášky a příspěvky zasílejte nejpozději do 30. 9. 2017
EL_2017_new.jpg
logo.png
EL_2017_new.jpg
erasmusplus_logo_220x220.jpg
Nový ročník Expedice Neuron zahájen!
Expedice Neuron je příležitostí pro odvážné vědce, kteří ke svému výzkumu potřebují data z terénu. Šanci na úspěch mají smělé projekty s jasným vědeckým cílem a přínosem, přičemž ale není žádné omezení na obor, kterého se expedice týká. Přihlaste svůj projekt a získejte podporu až 1 milion korun. Letos je možné se přihlásit do 30. září 2017.
Expedice Neuron 2017.jpg
expedice-neuron-logo-nove.png
Festivalu vědy v pražských Dejvicích se zúčastní i naše fakulta
Festival vědy proběhne ve středu 6. září od 8:30 do 18:00 v pražských Dejvicích. Představí se na něm zástupci řady českých vysokých škol i vědeckých institucí.
Festival vědy.jpg
Slevová akce fakultního e-shopu k příležitosti zahájení nového školního roku
Od pátku 1. 9. do neděle 10. 9. 2017 pro vás zlevňujeme o 5 - 20 % vybrané psací potřeby, bloky, dětská trika, knihy, časopisy, batůžky a tetovačky. Ve slevě naleznete také oblíbená pexesa “Zvířecí abeceda”, která se jistě stanou skvělou učební pomůckou pro předškoláky a prvňáčky.
pexeso_web1.jpg
e-shop.jpg
pexeso_web1.jpg
O místo rektora Univerzity Karlovy se uchází biolog Jan Černý
Do podzimní volby rektora naší univerzity vstupuje profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, biolog Jan Černý. Kandidovat bude proti stávajícímu rektorovi Univerzity Karlovy profesoru Tomáši Zimovi, který se po čtyřech letech ve funkci chystá znovu obhájit svůj mandát. Další kandidáti zatím známi nejsou a lhůta na jejich navržení končí 21. září. Profesor Černý je po roce 1990 prvním kandidátem na funkci rektora s přímou afiliací k PřF UK.
DSC_0673-2.jpg
Otevíráme nový ročník mentoringového programu
Začátek zimního semestru přináší již tradičně příležitost pro studenty PřF UK zapojit se do mentoringového programu, který nabízí individuální spolupráci studentů a odborníků z různých institucí. Přihlášky lze podávat do 30. 9. 2017
help-2444110_1920.png
TERIBEAR hýbe fakultou
Letošní akce TERIBEAR se blíží! Od čtvrtka 7. 9. v 17:00 můžete začít běhat/chodit/ploužit se po okruhu na vrchu Vítkově. Cílem je užít si zábavu, rozpohybovat tělo ztuhlé pipetováním, provětrat mozkové buňky a zároveň pomoct dětem se smutným osudem. Každý, kdo se zúčastní, je vítěz!
teribear_top_2015_09_15.jpg
Vyhlášení jubilejního 20. ročníku Zeměpisné olympiády
Organizační tým Zeměpisné olympiády vyhlašuje pro školní rok 2017/18 jubilejní 20. ročník. Zeměpisná olympiáda je soutěž pro žáky 6. až 9. tříd základních a středních škol. Prostřednictvím školního kola se může zapojit každý žák nebo student v Česku, kterého ve škole zajímá zeměpis, má znalosti o přírodě i lidské společnosti a baví ho sledovat dění ve světě i kolem sebe.
zo_logo.jpg
Nový smluvní lékař pro pracovně lékařské prohlídky
Vychází nová kniha o Janu Felklovi a jeho továrně
U příležitosti 200. výročí narození zakladatele roztocké manufaktury na glóby právě vychází nová kniha o Janu Felklovi a jeho továrně. Brožovaná česko-anglická monografie obsahuje textovou část a obrazové a tabulkové přílohy na celkem 184 stranách.
Felkl_200dpi.jpg
Rektorem Univerzity Karlovy byl znovu zvolen Tomáš Zima
V dnešních rektorských volbách byl Akademickým senátem UK do čela univerzity (znovu)zvolen profesor Tomáš Zima. Univerzitu Karlovu povede do roku 2022. Zvítězil tak nad protikandidátem Janem Černým z naší fakulty.
stul.jpg
UK-5162-version1-reduk593version1graficka_red.png
Modelování polyelektrolytových hydrogelů
Použití polyelektrolytových hydrogelů pro odsolování vody bylo navrženo jako levná alternativa k dnes běžným, ale technologicky náročným řešením. Modelováním vlastností těchto materiálů se zabývá tým dr. Petera Košovana na katedře fyzikální a makromolekulární chemie.
prfuk-bg-otvirak-007.jpg
pkosovan.jpeg

Akce dokumentů