E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2016

Program HG 13_2017-1_oříz.jpg
Kvalita vzdělávací činnosti a její hodnocení jako jeden z pilířů moderní univerzity
17. listopad bude na Albertově opět patřit studentům. Připraven je bohatý program
17. listopad je Mezinárodním dnem studentstva a Dnem boje za svobodu a demokracii. Letos bude albertovský areál, jehož součástí je i naše fakulta, patřit v tento významný den výhradně studentům. Bohatý program zahrnuje zajímavé hosty, prezentace studentských aktivit a také koncerty studentských kapel. Akce je součástí celopražského "Festivalu svobody".
Den Univerzity Karlovy v Akademii věd ČR
Týden vědy a techniky je jednou z největších akcí v oblasti popularizace vědy v České republice. Jedním z hlavních partnerů této akce je stejně jako vloni i letos Univerzita Karlova. 3. listopad je v programu akce vyhrazen pro vzájemné prolnutí obou institucí: je to Den Univerzity Karlovy v AV ČR a vice versa. Program akce je opravdu bohatý!
tvt2016_oříz.jpg
Advanced Techniques Days ve Viničné: Superresoluční mikroskopie na Přírodovědecké fakultě
V rámci cyklu "Advanced Techniques Days" budou představeny principy mikroskopie s vysokým rozlišením a jejich dostupnost na naší fakultě. Na setkání s názvem "Break the (diffracion) limit: Super-resolution microskopy at the Faculty of Science" budou zájemce tuto technologie seznamovat s možnostmi jejího využití Radek Macháň, Aleš Benda a Marie Olšinová. Akce se koná v posluchárně B3 v budově Viničná 7 mezi 9. - 12. hodinou. Registrace netřeba, všichni zájemci jsou vítáni.
mikroskopie.jpg
Konference "Ekologie a evoluce karpatské flóry" proběhne na Albertově
Česká botanická společnost připravuje každoročně v listopadu dvoudenní pracovní konferenci na různá témata. Ta letošní proběhne v budově Albertov 6 během víkendu 26. - 27. 11. Konference je pořádána ve spolupráci se Slovenskou botanickou společností. Partnerem konference je AOPK ČR.
čsb - logo.png
Informace OPV - Základy práce s Účastnickým portálem programu Horizont 2020 (Participant Portal)
Oddělení podpory vědy Vás srdečně zve na seminář „Základy práce s Participant Portal“.
Dny geografie proběhnou letos i na naší fakultě
Dny geografie je název pro popularizačně vzdělávací akci, která v českém prostředí volně navazuje na tradice v anglosaských zemích (konkrétně na Geography Awareness Week, GIS Day a Day of Geography). Významná část programu letošních Dnů geografie proběhne i na naší fakultě. Na akce s omezenou kapacitou je třeba se zaregistrovat.
C I T I M 2 0 1 7 - Cancer Immunotherapy and Immunomonitoring Praha, 24. – 27. dubna 2017 hotel Ambassador
Zájemci o účast na konferenci se mohou hlásit - registrace je již otevřena. Více ve zprávě.
32. ročníku Memoriálu PhDr. Miroslava Bubníka proběhl v plaveckém bazénu v Hostivaři
Katedra tělesné výchovy a sportu pořádala letos již 32. ročník tradiční plavecké soutěže štafet Memoriál PhDr. Miroslava Bubníka. Akce proběhla v pondělí 21.11. od 18.00. Nejlepší ze štafet naší fakulty se umístila na 9. místě z celkových 21 zúčastněných.
bubník_2.jpg
Přednáška: Světlem indukovaná redoxní katalýza pro umělou fotosyntézu
Další z cyklu přednášek "Quo vadis chemie" přednese prof. Antoni Llobet z Universitat Autonóma de Barcelona. Tématem přednášky bude umělá fotosyntéza. Přednáška proběhne v pondělí 7.11. v 15.00 v posluchárně P-2 v budově chemických ústavů Hlavova 7. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
QVCh-.jpg
Kazuistický seminář: problematika studentů s duševním onemocněním
Praktický seminář bude orientován na sdílení zkušeností se zabezpečením studia studentů s duševním onemocněním. Zaměříme se na analýzu konkrétního případu a jeho řešení. Ukončení semináře: 12 hod. Seminář je určen zaměstnancům UK. Začátek: 22. 11. 2016 od 10.00 Kde: Zelená posluchárna 1. patro, č. dv. 141, Celetná 20, Praha 1 Kontakt: Mgr. Alice Rytychová alice.rytychova@ruk.cuni.cz, tel.: 224 491 604
Výstava: Dynamika sociálního prostředí a prostorová mobilita v metropolitních regionech České republiky
Srdečně Vás zveme na výstavu Dynamika sociálního prostředí a prostorová mobilita v metropolitních regionech České republiky. Výstava je jedním z výsledků stejnojmenného projektu realizovaného na Univerzitě Karlově, Přírodovědecké fakultě, katedře sociální geografie a regionálního rozvoje. Výstava je přístupná v předsálí Mapové sbírky, Albertov 6, 2. patro, každý všední den mezi 9. - 17. hodinou do konce ledna 2017.
výstava.jpg
Prof. RNDr. Petr Štěpnička, Ph.D. získal Cenu Rudolfa Lukeše
Cena Rudolfa Lukeše je udělována Odbornou skupinou organické, bioorganické a farmaceutické chemie České Společnosti Chemické za excelentní výsledky vysokého mezinárodního významu v oboru organické, bioorganické a medicinální chemie. Cena je určena k ocenění konkrétních významných výsledků dosažených v posledních 5 letech a publikovaných v prestižních mezinárodních časopisech.
ps_photo_oříz.jpg
Informace od prof. Gaše - odstoupení z funkce děkana
Prof. Bohuslav Gaš se rozhodl odstoupit z funkce k 30. listopadu 2016.
BG.jpg
BG.jpg
Seminář pro doktorandy a zaměstnance UK s názvem Jak sladit rodinný a pracovní život.
Seminář se uskuteční 9. 12. 2016 od 9 do 13 hodin v Zelené posluchárně (Celetná 20, 1. patro, č. dveří 141). Podrobnosti a odkaz na registrační formulář naleznete po rozkliknutí této aktuality.
Vyhledávací služba UKAŽ - jednotné vyhledávací rozhraní k většině elektronických informačních zdrojů UK
Univerzita Karlova má od letošního roku jednotné vyhledávací rozhraní k většině elektronických informačních zdrojů UK (většina obsahu licencovaných databází, knihovní katalog, univerzitní repozitář.
Jehličnany jsou u nás více doma, než se myslelo
Jaká byla původní podoba českých lesů před tím, než do jejich managementu zasáhla lidská ruka? Znát správnou odpověď na tuto otázku je důležité nejen pro současné ochranáře, ale prakticky pro všechny, komu se lesy staly profesí. Hledají ji účastníci projektu LONGWOOD, mezi nimiž je i tým Petra Kuneše z naší katedry botaniky.
Petr Kuneš_oříz.jpg
Vyhlášení voleb do Studentské komory Akad. senátu PřF UK
Vysokoškolská učebnice „Praktikum morfometrických analýz reliéfuˮ právě vychází
V nakladatelství Karolinum vyšla nedávno učebnice Marka Křížka a kol. z katedry fyzické geografie a geoekologie „Praktikum morfometrických analýz reliéfuˮ, která má 178 stran a je členěna do 10 hlavních kapitol. Tato učebnice pojednává o základních morfometrických analýzách reliéfu a charakterizuje geomorfologický význam těchto analýz provedených v prostředí geografických informačních systémů, konkrétně v prostředí ArcMap
praktikum.jpg
ASF - Pozvánka na zasedání Akademického senátu ve čtvrtek 24. 11. 2016
Advent na Univerzitě Karlově
28. listopadu 2016 se Univerzita Karlova otevře všem svým studentům, absolventům, zájemcům o studium i přátelům při společné oslavě adventu. Mezi 14 - 18 hodinou je v Karolinu připraven bohatý program pro celou rodinu!
advent_oříz..jpg
Seminář české kanceláře CZELO v Bruselu na PřF
Oddělení podpory vědy srdečně zve na seminář s názvem Česká kancelář CZELO v Bruselu a evropské výzkumné programy, na kterém vystoupí Ing. Pavlína Pancová Šimková, Ph.D., vedoucí České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace v Bruselu (CZELO). Seminář se koná v Mineralogické posluchárně v budově Albertov 6 v pondělí 12. prosince od 15:45.
czelo II..png
Chemický úterek: prof. Helena Illnerová - Biologické hodiny
Všechny živé organismy vykazují denní rytmy. O nich, a zejména o rytmech savčích, bude hovořit jedna z nejznámějších českých vědkyň, prof. Helena Illnerová. Přednáška proběhne v úterý v posluchárně Ch2 v 17.00. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
program_tyden_7_facebook-oříz.png
KINOLAB: "The Parental effect" a "Nature or Nurture"
Utváří charakter jednotlivce více jeho geny nebo společnost a jak jej ovlivní jeho rodiče? KINOLAB.cz ve spolupráci s Kinomol pro vás připravil filmově-diskuzní cyklus POTOMCI LIDÍ, který zkoumá mezilidské vztahy z pohledu přírodních a sociálních věd. Dvojice dokumentárních filmů bude promítána 23.11. v 19.00 ve Velké geologické posluchárně.
nature-nurture.jpg
Předvánoční koncert proběhne v Karolinu v pondělí 12. 12.
Vyhlášení soutěže Věda je krásná, dekorování nejlepších studentů a mladých vědeckých pracovníků a zejména kulturní zážitek z poslechu klasické hudby. To je tradiční předvánoční koncert, který proběhne v Karolinu 12.12. od 19. hodiny. Na kulturní akci naváže drobné pohoštění v recepčních prostorách Karolina. Srdečně zvána je celá fakultní veřejnost!
prfuk-bg-otvirak-vanocni-koncert-oříz.jpg
Black Friday ve fakultním e-shopu
Od pátku 25. 11. do nedělní půlnoci 27. 11. probíhá na našem e-shopu slevová akce Black Friday. Nachystali jsme pro Vás slevy 5 - 60 % na více než 70 produktů. Nepropásněte jedinečnou šanci připravit se na Vánoce!
Black_Friday_Logo.png
Profesor Jiří Zima byl Jeho Magnificencí rektorem jmenován do funkce děkana PřF UK
V rámci zasedání Vědecké rady UK 24.11. 2016 byl do funkce nového děkana Přírodovědecké fakulty UK jmenován prof. RNDr. Jiří Zima, CSc. Profesor Jiří Zima byl zvolen Akademickým senátem fakulty 20. října ve druhém kole. Úřadu se nový děkan ujme 1. prosince 2016.
žezlo.jpg
Za bádání na naší fakultě získal středoškolák Českou hlavičku
Prestižní ocenění Česká hlavička v kategorii GENUS „Člověk a svět kolem něj“ obdržel 15. listopadu 2016 Václav Ryšlink, student 4. ročníku Gymnázia Kladno, které je fakultní školou PřF UK.
uni_31529232011_oříz.jpg
Dny geografie 2016 zaujaly média
Dny geografie, které probíhaly mezi 21. - 25. 11. i na naší fakultě, zaujaly řadu médií včetně České televize. Organizátoři akce hovořili v médiích nejen o akci samotné, ale o geografických tématech obecně.
hanus_TV.png
Fotoatlas semenáčků
Martiny Horáčková z katedry botaniky vytvořila v Česku dlouho chybějící dílo. Poslední publikace tohoto typu je stará zhruba 50 let a je prakticky nesehnatelná. V zahraničí je takových atlasů také málo, navíc nejsou plně použitelné pro naše druhy.
Naši fakultu navštíví Jane Goodallová
Primatoložka Dr. Jane Goodallová patří k těm nemálo vědcům, kteří změnili pohled nejen na objekt svého výzkumu a tím i pohled na etologii primátů a místo člověka mezi nimi obecně. Tato hvězda vědeckého nebe, která se v současné době věnuje hlavně ochraně přírody a její propagaci skrze mezinárodní nadaci Roots and Shoots, navštíví v rámci své cesty do České republiky i naši fakultu. Přednáška s názvem “Reasons For Hope” proběhne ve Velké geologické posluchárně na Albertově 6 13.12. od 10:40. Zajištěno je i její živé streamování.
goodall2_posl.verze_oříz.jpg
Absolventka a zaměstnankyně katedry fyzikální a makromolekulární chemie získala prestižní Cenu Neuron Impuls v oboru chemie
Mgr. Pavla Eliášová, Ph.D. se v letošním roce stala jednou z laureátek ceny Neuron Impuls, která je určena vědcům do 33 let. Gratulujeme!
laureati-94-n.png
Seznam kandidátů pro volby do Studentské komory
Kniha "Vodopády světa" vyšla v Ottově nakladatelství. Fotografie textem doplnil prof. Bohumír Janský
V letošním roce vydalo Ottovo nakladatelství monografii "Vodopády světa". Snímky nejkrásnějších vodopádů světa od významného českého fotografa Oldřicha Karáska jsou naplněny romantikou, ale také pokorou před nezkrotnými silami přírody, které vytvořily něco tak fascinujícího a monumentálního. Textem jedinečné snímky doplnil geograf prof. Bohumír Janský.
Vodopády_Skan_SKMBT_oříz.jpg
Quo Vadis Chemie: Prof. Russell E. Morris - nanoporézní materiály- od fundamentální syntézy po aplikace v medicíně
Další přednášku z cyklu "Quo Vadis Chemie" přednese prof. Russell E. Morris. Prof. Morris je uznávaným odborníkem v materiálových vědách a nedávno byl jmenován Royal Society Fellow. Nedávno též přijal pozici "Klíčového zahraničního vědeckého pracovníka" v nedávno uděleném projektu OP VVV "Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů". Přednáška proběhne v poslechárně Ch-2 v pondělí 5.12. v 15.00.
morris.jpg
KINOLAB: Pod vlivem hormonální antikoncepce
Jaký vliv na výběr životního partnera a spokojenost ve vztahu může mít umělá dávka estrogenu a progesteronu – antikoncepční pilulka? Přijďte na promítání filmu "Pod vlivem hormonální antikoncepce" a na následnou diskusi. Vedle Jana Havlíčka a Kateřiny Klapilové se jí zúčastní i britský etolog Craig Roberts. Promítání proběhne 7.12. v 19.00 ve Velké geologické posluchárně.
Model_of_a_contraceptive_pill,_Europe,_c._1970_Wellcome_L0059976.jpg
Profesor Petr Pyšek získal Cenu Františka Běhounka (MŠMT)
Cena Františka Běhounka za propagaci a popularizaci české vědy a šíření dobrého jména České republiky v Evropském výzkumném prostoru (ERA) byla letos udělena již popáté. Letošním laureátem tohoto ocenění, udělovaného společně s dalšími cenami MŠMT, se stal profesor naší katedry ekologie Petr Pyšek. Gratulujeme, pane profesore!
petr_01.jpg
Věda se stala krásnou. Letos již po osmé.
Výtvarná soutěž “Věda je krásná” vznikla na naší fakultě již v roce 2009. V letošním roce byla během tradičního předvánočního koncertu v Karolinu rozdány ceny těm, které odborná porota zvolila za nejlepší estetické pozorovatele přírody. Pokochat se můžete jak fotografiemi, tak vědeckými ilustracemi.
drosera.jpg
Medailonek Mgr. Zuzany Starostové, Ph.D. přinesl univerzitní kanál "Věda na UK"
Herpetoložka Mgr. Zuzana Starostová, Ph.D., působí na katedře zoologie. Ve svém výzkumu se zaměřuje na vliv vnějšího prostředí na velikost těla a fyziologii živočichů. Za svůj zatím nejznámější projekt, v němž zkoumala, kolik energie stojí organismus gekona regenerace části tkáně po ztrátě ocasu, získala prestižní ocenění L'Oreal Pro ženy ve vědě. Její medailonek přinesl nedávno Youtube kanál UK v rubrice "Věda na UK".
Zuzana Starostova_oriz2.jpg
Seminář DANĚ V RÁJI
Chtěli byste žít v ráji? Co se ale stane, když se do daňových rájů odstěhují jen nedaněné zisky Vašich oblíbených firem? Seminář na téma daňových rájů pořádá Analytické centrum Glopolis a PřF UK. Na akci, která proběhne 8.12. v 16.10 v posluchárně Věž, je třeba se přihlásit - odkaz na přihlášku najdete po rozklinutí aktuality.
15322514_10154137451756769_500097989_oríz_2.jpg
V rámci Dnů geografie proběhla výstava studentského spolku Fair GEONATUR
V rámci Dnů Geografie na PřF UK uspořádal náš nově vznikající studentský spolek Fair Geonatur výstavu s rozvojovou a migrační tématikou. Ve dnech 22. až 25. 11. mohli návštěvníci shlédnout sérii fotografií vyobrazující každodenní život Afričana, kde se mohli stručně dočíst o tom, jaké jsou ekonomické, sociální, hygienické, či kulturní podmínky v Africe. Další část výstavy se zaměřovala na ukázku jednoho dne syrského uprchlíka v Jordánsku, jelikož migrace úzce souvisí s rozvojem státu a jejich podmínkami umožňujícími bezpečný život občanů.
logo.jpg
ASF - Pozvánka na zasedání Akademického senátu ve čtvrtek 15. 12. 2016
Volte studentské senátory do Akademického senátu fakulty
Volby do Studentské komory Akademického senátu PřF UK probíhají ve dnech 12. - 15. 12. 2016 do 23.59. Hlasovat můžete prostřednictvím volební aplikace, jejíž adresu naleznete po rozkliknutí této aktuality.
skas.png
Univerzita představila architektonické návrhy pro Kampus Albertov. Je jich celkově 33
Za účasti představitelů univerzity a jednotlivých fakult včetně té naší zahájil v podvečer 12.12. rektor UK Tomáš Zima v prostorách Křížové chodby výstavu všech soutěžních návrhů, zaslaných do architektonické soutěže na podobu albertovských výzkumně-vzdělávacích center Biocentrum a Globcentrum. V obou plánovaných centrech bude mít naše fakulta největší podíl. Výstava bude otevřena od 10.00 –18.00 hodin od 13. do 18. prosince a od 27. do 30. prosince 2016. V novém roce pak od 2. do 25. ledna.
uk logo.png
Vánoce ve fakultním e-shopu
Náš fakultní e-shop nabízí přepestrou škálu originálních vánočních dárků, které jinde nekoupíte, a to pro malé, velké i celou rodinu! Směle nakupujte a objednávejte, ale pozor na specifika předvánočního provozu!
e-shop2.png
Open Postdoc position - molecular biology, cell biology or biochemistry
Postdoctoral position to study how lipid metabolism affects chromatin structure and chromosome segregation is available at the Department of Cell Biology, Faculty of Science, Charles University.
[···]
11. ročník projektu „L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě“ startuje
Projekt společnosti L'Oréal a Světové organizace UNESCO, který již 18 let podporuje talentované vědkyně po celém světě, otvírá v České republice jedenáctý ročník. V řadě ročníků minulých měla naše fakulta mezi vítězkami své zástupkyně. Přihlášky je možno zasílat do 31. ledna 2017.
loreal_oříz.jpg
Nová cesta k diagnostice neplodnosti? Protein CD46
V současné době existuje kolem 60 % procent pacientů s diagnostikovanou neplodností, u nichž příčiny tohoto stavu neznáme. Cestu ke správné diagnóze a následně i terapii těchto problémů nedávno naznačila práce Kateřiny Hortové a jejích kolegů z týmu Reprodukční biologie, který pracuje v BIOCEVu. Článek, který popisuje dynamiku proteinu CD46 a β1 integrinu na spermii před fúzí s vajíčkem, vyšel nedávno v časopise Scientific Reports.
cd2_oříz.jpg
Medaile Vojtěcha Náprstka za popularizaci vědy byla udělena Janu Sudovi
Čestnou medaili Vojtěcha Náprstka uděluje Akademie věd ČR od roku 2003. každoročně jsou jí oceněni vědci či publicisté, kteří významnou měrou přispěli k popularizaci vědeckých poznatků. V letošním roce byl jedním z oceněných i předseda redakční rady časopisu Živa, profesor Jan Suda z katedry botaniky naší fakulty. Gratulujeme, pane profesore!
JS_oříz.jpg
Předvánoční sdělení studijních proděkanů

Akce dokumentů