E-mail | SIS | Moodle | Helpdesk | Knihovny | cuni.cz | CIS Více

česky | english Přihlášení



Archiv 2016

wiki_logo.png
Opatření děkana č. 10/2016 - Organizační řád Přírodovědné školky Rybička Přírodovědecké fakulty UK v Praze
OD 10-2016 Organizační řád MŠ Rybička.pdf
Opatření děkana č. 11/2016 - k nakládání s chemickými látkami a směsmi
OD 11-2016 Nakládání s chem. látkami.pdf
komenský_wiki.jpg
Navštivte "Chlupatou výstavu" fotografií mikroskopických hub v Hvězdárně a planetáriu Brno
Ve vstupní hale Hvězdárny a planetária Brno bude od počátku dubna ke zhlédnutí vskutku netradiční výstava. Výstava, jež představí některá tajemství neviditelných světů, výstava, jež se bude měnit ze dne na den. Autory fotografií jsou Petr Jan Juračka a Alena Kubátová, kultivace byla v rukou Blanky Zikánové. Všichni zmiňovaní jsou z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Botrytis meloun LA 100xDIC 3a_oříz.jpg
Přednáška a diskuse: LÉKAŘI BEZ HRANIC V AFGHÁNISTÁNU
Český chirurg Tomáš Šebek odjel v březnu 2015 na svou čtvrtou misi s Lékaři bez hranic. Již podruhé zamířil do traumacentra v afghánském Kundúzu. Zařízení poskytuje bezplatnou a kvalitní chirurgickou péči lidem zraněným např. při dopravních nehodách či lidem s válečnými zraněními způsobenými výbuchy bomb či střelbou. Přednáška se koná ve středu 6. 4. 2016, 16:30 – 18:00 v posluchárně Věž, 3. patro, Albertov 6.
Pozvánka_Šebek_oříz_oříz.jpg
Helmut Weissert: Carbon cycle and climate - from the geological past into the 21st century
Prof. Helmut Weissert působí v oddělení věd o Zemi na ETH v Zurichu. Jeho hlavními vědeckými zájmy jsou paleoceanografie, paleoklimatologie, výzkum globálního uhlíkového cyklu, sedimentologie a geochemie stabilních izotopů. Přednáška proběhne ve čtvrtek 12.5. ve 14.00 v Mineralogické posluchárně.
Weissert_geologie_oříz.jpg
100 let od narození Zdeňka V. Špinara
Začátek dubna 2016 se pro českou geologii nese ve znamení významného výročí. Čtvrtý den tohoto měsíce totiž uplyne 100 let od chvíle, kde se ve středočeské Čáslavi narodil jeden z nejvýznamnějších českých paleontologů 20. století, profesor naší fakulty prof. Zdeněk V. Špinar.
Špinar _oříz.jpg
Opatření děkana č. 8/2016 - k zápisům ke studiu v akademickém roce 2016/2017
OD 8-2016 zapisy do studia v ak. roce 2016-2017.pdf
Přednáška a diskuse: Co se Šumavou?
Šumava a dění v její přírodě je v centru zájmu laiků i odborníků z mnoha oborů z naší fakulty. Pokud si chcete své názory na věc ještě vytříbit, můžete navštívit akci, která proběhne ve středu 6.4. v Pravé rýsovně na Albertově 6.
egea.jpg
Dr. Robert Faracik: Czech Places in Poland and Polish Places in the Czech Republic – The Geography of Memory
České země mají s Polskem nejen společnou hranici, ale také dlouhou historii. Na téma společné minulosti z pohledu geografa promluví v pondělí 4. dubna ve 13.45 Dr. Robert Faracik z Jagellonské univerzity v Krakově. Přednáška se koná v místnosti Z1 na Albertově 6.
krakow-oříz.jpg
Studentská organizace AIESEC otevírá jazykové kurzy SPEAK!
Konverzační jazykové kurzy SPEAK! fungují tak, že se student zapíše ke stážistovi, u něhož má poté možnost procvičit si jazyk a ještě se s rodilým mluvčím dozvědět mnohé o kultuře dané země. Do kurzů je možné se zapsat do 9. 4.
aeisec.png
DSD 2016 pozvánka_oríz2.jpg
Den Celoživotního vzdělávání a Festival absolventů v Karolinu
Srdce naší univerzity, Karolinum, bude v sobotu 16. dubna ve svých prostorách hostit další ročník Dne celoživotního vzdělávání a Festivalu absolventů. Akce je koncipována jako festival pro všechny od 3 do 99 let. Návštěvníkům bude k dispozici velká část areálu Karolina včetně muzea UK, které se nachází v podzemních prostorách.
uk logo.png
Zahájili jsme 23. americký semestr!
Ve čtvrtek 31. března 2016 byl na Albertově zahájen v pořadí již 23. ročník tzv. Amerického semestru – programu vzájemné spolupráce mezi Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy v Praze a prestižní americkou Dartmouth College (New Hampshire, USA). V rámci letošního Amerického semestru jsme na Přírodovědecké fakultě UK přivítali celkem čtrnáct amerických studentů a studentek.
geografie_oříz.jpg
Vladimír Plešinger: Orinoko - čtyři a půl století mezi ústím a pramenem
Významný český hydrogeolog a spisovatel Vladimír Plešinger prosloví v rámci semináře "Latinská Amerika" přednášku o výzkumech Orinoka. Přednáška proběhne v posluchárně "Věž" ve středu 6.4. ve 14:50. Všichni zájemci jsou vítáni!
Zveme fakultní veřejnost na přednášku.plesingr_oříz.jpg
QS World University Rankings 2016: UK obhájila pozici nejlepší české vysoké školy, geografie je stále na špičce
Patnáct oborů Univerzity Karlovy dosáhlo vynikajícího umístění v mezinárodním srovnání vysokých škol společností Quacquarelli Symonds QS World University Rankings by Subject 2016. Stejně jako v minulých pěti letech i letos byla nejlépe hodnocena geografie na Přírodovědecké fakultě UK, jež byla zařazena mezi 100 nejlepších. Skvěle byly hodnoceny i chemie, biologie a vědy o životním prostředí!
geografie_oříz_oříz.jpg
uk logo.png
Erasmus International Staff Training Week proběhl i na naší fakultě
V týdnu od 7. do 11. března 2016 hostila Univerzita Karlova v Praze svůj první International Staff Training Week, na který zavítalo 23 zástupců ze 17 partnerských zahraničních vysokých škol. Program připravila a ve spolupráci s vybranými fakultami Univerzity Karlovy realizovala Evropská kancelář Odboru zahraničních vztahů RUK. Část programu probíhala i na naší fakultě.
Erasmus.jpg
ZO_oříz.jpg
ZO_oříz.jpg
Erasmus.jpg
Dr. Raluca Horea-Serban: temná turistika v Rumunsku
Temná turistika čili cestování po místech neštěstí a katastrof je zvláštní, nicméně rozvíjející se typ turistiky. O tom, jak vypadá "temné cestování" v Rumunsku bude v rámci programu Erasmus+ hovořit v pondělí 11.4. ve 14.00 v Malé paleontologické posluchárně Dr. Raluca Horea-Serbanová z univerzity v rumunském Iasi. Všichni zájemci jsou vítáni!
Erasmus.jpg
Seminář u příležitosti 90. výročí sesuvu v obci Dneboh
Ústav struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR, v. v. i. ve spolupráci s Geoparkem Český ráj, o.p.s., městem Mnichovo Hradiště, Správou CHKO Český ráj, Muzeem města Mnichovo Hradiště srdečně zvou na seminář pro veřejnost, zaměřený nejen na připomenutí události z 27. června 1926 , ale také na představení praktických poznatků, příznaků a rizika svahových pohybů. Přednášet budou přední čeští odborníci v oboru výzkumu sesuvů.
logo_usmh.png
Jak populace ptáků odpovídají na globální změny klimatu?
Podle studie uveřejněné začátkem dubna v časopise Science, na které se v rámci velkého mezinárodního týmu podílel i Jiří Reif z Ústavu pro životní prostředí PřF UK, zanechávají současné klimatické změny výrazné stopy v početnosti ptačích populací. Díky poznatkům o vývoji početnosti ptáků za posledních několik desítek let se ukázalo, že v reakci na oteplující se podnebí se populace teplomilných druhů zvětšují, zatímco chladnomilné druhy ubývají.
Fringilla_montifringilla.JPG
12. mezinárodní kongres pro buněčnou biologii
12. mezinárodní kongres pro buněčnou biologii nabízí jedinečnou příležitost k setkání se špičkou současné vědy v široké oblasti buněčné biologie. Obrovským kladem kongresu je pro české badatele přítomnost celé plejády vynikajících řečníků, včetně tří nositelů Nobelovy ceny. Vítáni jsou nejen zavedení vědečtí pracovníci, ale i studenti všech stupňů.
ICCB2016_letak-1_oříz.jpg
Přednáška: Peklo v Karibiku aneb proč nefunguje Haiti?
Přednášku prosloví fotograf a specialista na lidská práva Jiří Pasz v rámci semináře Latinská Amerika. Proběhne v posluchárně Věž, Albertov 6, 3. patro ve středu 13.4. ve 14.50. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni.
haiti UK přf_oříz2.jpg
Madagaskarské přednášky: Madagaskar po deseti letech
V roce 2006 se skupinka deseti studentů středních škol, jedné studentky vysoké školy, pěti vedoucích a jednoho malgašského průvodce vydala na měsíční cestu po Madagaskaru. Jak změnila tato expedice životy a kariéry účastníků expedice? Má smysl posílat středoškolské studenty na zkušenou do tropů?Na tyto otázky a mnohé další se pokusí po deseti letech od expedice a týden po poslední cestě po Madagaskaru odpovědět jeden z účastníků.
20160511_Husnik (2)_oříz.jpg
Studentka katedry didaktiky chemie získala cenu ve Studentské soutěži Cen nakladatelství Academia
Mgr. Karolína Sezemská, studentka Katedry učitelství a didaktiky chemie, získala cenu ve studentské soutěži nakladatelství Academia za rok 2015 v kategorii Vědy o živé přírodě a chemické vědy za diplomovou práci „Názvosloví organické chemie“ (školitelka RNDr. Simona Hybelbauerová, Ph.D.). Vytvořená brožura věnující se problematice názvoslovných pravidel pro pojmenování organických sloučenin doplněná o příklady k procvičování bude nakladatelstvím Academia vydána.
sezemska2_oříz.jpg
Na slavnostním zasedání u příležitosti 668. výročí založení UK hovořila i prof. Jana Roithová, oceněn byl i tým našich chemiků
Cenou Bedřicha Hrozného za nejlepší tvůrčí počin byl oceněn tým z katedry fyzikální a makromolekulární chemie vedený prof. Petrem Nachtigallem. Prof. Jana Roithová z katedry organické chemie hovořila na slavnostním zasedání o nutnosti vytvoření podmínek pro excelentní výzkum.
uk logo.png
franta.jpg
Norští Thank You, Yes Please poprvé v České republice. Zahrají na Studentském Majálesu
Karolinum a Ovocný trh se v neděli 1. května počtvrté promění v dějiště Studentského Majálesu. Festival pořádaný studenty a studentkami pražských vysokých škol pro širokou veřejnost letos díky podpoře EHP a Norských fondů 2009 – 2014 představí také norskou indie folkovou skupinu Thank You, Yes Please.
323_oříz.jpg
Přednáška: Cities as centres of leisure and recreation – new trends in global tourism
Další z cyklu přednášek, které budou prosloveny v cyklu programu ERASMUS+, se týká nového trendu v globální turistice: využívání městského prostředí jakožto centra pro rekreaci a odpočinek. V Malé paleontologické posluchárně na Albertově 6 bude přednášet dr. Robert Pawlusinski z Jagellonské univerzity v Krakově. všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
erasmus-plus-logo.jpg
Divadlo Hamba zahraje premiéru hry "O drakovi z Hromové hory"
Po dvou letech přichází divadlo Hamba s další premiérou (a po 4 letech opět světovou). Tentokrát se můžete těšit na pohádku "O drakovi z Hromové hory". Představení proběhne na tradičním místě - v posluchárně Ch1 v budově chemických ústavů Hlavova 8. A kdo nestihne představení 2.5., může 5.5. zhlédnout reprízu. Obě představení začínají v 18.30.
hamba.jpg
Brigáda: Albertovské stráně
Stejně jako každé jaro i letos bude jeden den vyhrazen den studentům i pedagogům fakulty, kterým není lhostejné jejich okolí. V úterý 19.4. můžete na albertovských stráních přiložit ruku k dílu i vy! Každá pomoc se počítá! Rádi vás uvidíme nejen při práci, ale i při společném posezení po ní.
albertovské stráně 2_oříz.jpg
Časopis Přírodovědci.cz byl potřetí za sebou oceněn 1. místem v kategorii „Periodikum“ soutěže SCIAP
Soutěžní přehlídku vědecko-popularizačních projektů z celé České republiky SCIAP pořádá Akademie věd ČR od roku 2011. Počínaje rokem 2012 v ní naši Přírodovědci.cz sbírají ocenění v řadě různých kategorií. První místo za rok 2015 časopisu Přírodovědci.cz bylo již třetím v řadě!
sciap logo.png
Přednáška: Migrace jako příležitost, nikoliv hrozba
Přednášku na téma "Migration: an Opportunity, Not a Threat" přednese profesor právnické fakulty McGillovy univerzity v Montealu François Crépeau v Císařském sále Karolina v pondělí 25.4. od 17 hodin.
FrancoisCrepeau.jpg
crep.jpg
Přednáška: Pre-Colombian land use and environment in the Bolivian Amazon
Jak vypadala předkolumbovská Bolívie? S její podobou seznámí návštěvníky semináře "Latinská Amerika" profesor Geografického institutu univerzity v Bernu Heinz Veit. Přednáška se uskuteční v posluchárně Věž v budově Albertov 6, ve středu 20.4. ve 14:50. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
HeinzVeit2.jpg
Profesor Petr Pavlínek vystoupil v britské BBC na téma zavedení názvu "Czechia"
Zavedení jednoslovného názvu "Czechia" pro naši republiku má řadu příznivců i odpůrců. Pro britskou BBC komentoval jeho smysl prof. Petr Pavlínek z katedry sociální geografie a regionálního rozvoje.
pavlínek.22.jpg
pavlínek.22.jpg
pavlínek.2244.jpg
Naše fakulta bude hostit jubilejní 50. celostátní kolo Biologické olympiády
Biologická olympiáda je s Přírodovědeckou fakultou UK spojená prakticky nikdy nepřestřiženou pupeční šňůrou. Je tedy jen přirozené, že její jubilejní 50. ročník budeme hostit zrovna u nás. Na naší fakultě neproběhne jen finálové klání nejlepších středoškolských biologů, ale také slavnostní program, který svede dohromady účastníky bývalé i současné. O historii, současnosti i vyhlídkách jsme si povídali s jejím hlavním organizátorem a pravověrným “olympiádníkem” prof. RNDr. Janem Černým, Ph.D. z katedry buněčné biologie.
LOGO2016-FIN_oříz.jpg
Severočeská obec Peruc hostí výstavu ke 150. výročí narození svého rodáka prof. Václava Švambery
Již 17. sezona byla zahájena v sobotu 16.4.2016 v peruckém Muzeu české vesnice. Součástí letošní expozice je i výstava ke 150. výročí narození významného peruckého rodáka prof. V. Švambery. Výstava pochází z autorské dílny Mapové sbírky PřF UK a její vedoucí PhDr. et Mgr. Evy Novotné.
svambperuc3m_oříz.jpg
Promítání Mendelovských přednášek: Joan Steitz (Howard Hughes Medical Institute / Yale University)
Cyklus Mendelovských přednášek probíhá v refektáři augistiniánského opatství v Brně a účastní se jej superstars současné genetiky a molekulární biologie. Na naší fakultě probíhá jejich promítání v přímém přenosu. Nejbližší z nich můžete ve Velké zoologické posluchárně navštívit 5. května v 17.00. Přednášet bude významná americká molekulární genetička Joan Steitz. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
steitz_oříz.jpg
Úvod do problematiky dlouhodobých pobytů zahraničních studentů z oblastí třetích zemí žijících na území ČR
Vzhledem k velkému zájmu z informujeme o navýšení kapacity a změně místa konání semináře. Ten proběhne v úterý 26. 4. 2016 od 13:00 do 16:00 v Modré posluchárně (Celetná 20, Praha 1, 2. patro, č. dv. 140).
Proběhlo finále Zeměpisné olympiády a vítězové letí do Číny a do Japonska
Na počátku tohoto týdne si své 18. celostátní kolo prožila na naší fakultě Zeměpisná olympiáda. V kategoriích C a D se finálového klání zúčastnilo celkově 51 soutěžících. Vítězové, kteří splňují věkový limit, se podívají na Mezinárodní olympiádu věd o Zemi IESO v Mie v Japonsku.
ZO_oříz.jpg
Přednáška: Dr. Michaely Müller-McNicoll - From RNA to protein - what we can learn from new sequencing technologies
Michaela Müller-McNicoll z univerzity ve Frankfurtu na Mohanem přednese v Praze dvě přednášky na téma moderních sekvenovacích technologií a jejich vztahu k problematice transkripce a translace. První z nich, nazvaná "Nuclear architecture, transcription and splicing regulation", bude proslovena na naší fakultě v posluchárně Fotochemie 26.4. v 15. 00. Druhá část, nazvaná 3'end processing, mRNA export, translation and decay, proběhne v Jágrově posluchárně Ústavu molekulární genetiky ve čtvrtek 28.4. od 13.30.
Michaela-Mueller-McNicoll_oříz.jpg
Seminář Latinská Amerika: krajan Vladimír Kozák
O našem významném krajanovi Vladimíru Kozákovi bude v rámci semináře Latinská Amerika hovořit Kamila Šimková-Broulová. Přednáška se koná na tradičním místě v tradičním čase: ve středu od 14.50 v posluchárně Věž na Albertově 6. Všichni zájemci jsou srdečně vítáni!
Zveme fakultní veřejnost.Broulová16_oříz.jpg
brk.jpg
DSD 2016 hodnocení (5)_oříz_oříz.jpg
Profesor Bohuslav Gaš byl oceněn medailí Arnolda O. Beckmana
Profesora Bohuslava Gaše zná většina z nás jako děkana naší fakulty. O jeho vědeckém životě fyzikálního chemika ví už jen její podstatně menší část. Za své celoživotní zásluhy o rozvoj elektroforézy profesor Gaš v kanadském městě Niagara-on-the-Lake nedávno obdržel prestižní oborovou cenu: medaili, která nese jméno zakladatele firmy Beckman Coulter, Arnolda O. Beckmana.
gas_medaile_maly.jpg
Finále soutěže Famelab proběhne v Divadle Ypsilon
Soutěž Famelab dává mladým vědcům příležitost vyzkoušet si popularizaci svého výzkumu zábavnou formou blízkou krátkému divadelnímu představení. Zástupci naší fakulty v této soutěži tradičně bodují. Pokud chcete podpořit naše letošní želízko v ohni, Julii Novákovou, zastavte se v Ypsilonce v neděli 8.5. v 19.00. Vstup volný, pro vstup je však třeba rezervace.
famelab.png
Naše fakulta hostila Ústřední kolo jubilejního 50. ročníku biologické olympiády. Děkujeme všem jejím organizátorům!
Jubilení 50. celostátní kolo Biologické olympiády kategorie A má naše fakulta úspěšně za sebou. Zúčasnili se jej nejen samotní soutěžící, ale také řada zaměstnanců naší fakulty v roli organizátorů. Na slavnostním vyhlášení ve skleníku Botanické zahrady byli přítomni jak vysocí zástupci akademické obce, tak zástupci politického života.
LOGO2016-FIN_oříz.jpg
Opatření děkana č. 12/2016 ke kalkulacím finančních nákladů projektů vědy a výzkumu
OD 12_2016_ k výpočtům režií.pdf
Rui_Gama_foto.jpg
Přednášky: Portugalsko a turistický ruch, Rui Gama Fernandes, University of Coimbra
Jak proměňuje turistický ruch tvář současného Portugalska? S tímto tématem seznámí fakultní veřejnost i další zájemce o téma Rui Gama Fernandes z univerzity v portugalské Coimbře. Přednášky budou hned dvě: první od 9.00 v místnosti K1, druhá pak od 11.30 v Mineralogické posluchárně, obojí na Albertově 6. Všichni zájemci jsou vítáni!
Rui_Gama_foto.jpg
Univerzita Karlova zve na akce věnované 700. výročí narození Karla IV.
Jméno svého zakladatele má naše univerzita vetknuta přímo ve svém názvu. Letošní 700. výročí jeho narození, které připadá na 14. května, je skvělým důvodem k připomenutí této výjimečné osobnosti. Při této příležitosti připravilo vedení naší univerzity pestrou paletu akcí, které přiblíží tuto jedinečnou evropskou osobnost v nejrůznějších aspektech.

Akce dokumentů